RECENZIA: LENOVO LEGION 5 PRO - Auto alebo počítač?

RECENZIA: LENOVO LEGION 5 PRO - Auto alebo počítač?

 

Výrobky opatrené logom spoločnosti Lenovo, respektíve ich hernej divízie Legion, sa so mnou v profesijnom ponímaní kamarátia už niekoľko rokov. Ako možno dobre viete, počas testov minulej generácie radu Legion som sa na stránkach nášho časopisu často rozplýval nielen nad kvalitou dizajnovej stránky týchto notebookov, ale, pochopiteľne, hlavne nad technickým výkonom a vecami s tým úzko spojenými. Dnes, keď spomínaná čínska firma, odkazujúca svojím názvom na istú legendárnosť, prináša na scénu vynovené verzie svojich prenosných počítačov s úplne novým vizuálom, je preto dozaista namieste trocha tej nervozity z očakávania, či sa podarí nadviazať na nedávne úspechy v našich testoch aj s čerstvo vynoveným hardvérom. Do nasledujúceho textu vás preto pozývam s mierne tajomným tónom, avšak asi už sami tušíte, že pri teste šestnásťpalcového laptopu Legion 5 Pro sa žiadneho fatálneho zlyhania zo strany výrobcu nedočkáte.

SSD s poriadnou kapacitou

Pre rok 2021 si Lenovo vybralo osviežujúcu zmenu celého vyznenia šasi tohto takmer celokovového krásavca. Keby sme si teraz porovnali starší model Legion 5 s tým aktuálnym, istá estetická podobnosť by bola zrejmá. Po novom tu však máme oveľa ostrešie hrany a hlavne priam monštruózne logo umiestnené v strede hlavného veka. Keď som vzorku vybalil po prvýkrát, na moment ma prepadol pocit, že Lenovo snáď prichádza s nejako fúziou okolo istej ikonickej automobilky z Nemecka, následne som si však uvedomil absenciu toľko potrebného kruhu, ktorý by celú moju teóriu nejako podporil. Mimochodom, aj vo svete spotrebnej elektroniky je úplne bežné vytvárať dizajn produktov na mieru ku konkrétnej značke z iného segmentu, kam spadá oblečenie, ako aj už naznačené a luxusné vozidlá. To už však ale trochu odbieham a možno aj naznačujem môj vlastný a konkrétny článok, ktorý sa v magazíne skôr či neskôr sám pripomenie. Legion 5 Pro, ako ste asi pochopili, je v zmysle svojho výzoru pre mňa samotného opäť potešením pre oko a nech už sa budeme rozprávať o výbere použitých materiálov alebo konštrukčnej schéme jednotlivých vstupov, v oboch bodoch ide o nesmierne atraktívny kus hardvéru.

Odolné hliníkové šasi

Systém pántov a uchytenia o spodnú hranu ostáva zachovaný, a rovnako tak aj predĺžená časť za obrazovkou. Tá v sebe skrýva bránu pre priame napojene do elektrickej zásuvky, HDMI vstup, LAN port, 3 x USB 3.2 a jeden USB-C vstup. Ak by sa vám uvedený zoznam možností konektivity nepozdával, po stranách viac než dvadsaťšesť milimetrov hrubého notebooku sa nachádza navyše ešte zopár garáží pre identické konektory a, dokonca, trochu netradičný spínač na vypnutie webovej kamery (720p). Jednoducho, všetko to, čo potrebuje kompaktný a plne prenosný počítač, tu je prítomné.

Do redakcie nám dorazila verzia s kódovým označením 16ACH6H a tá v zmysle výkonu ponúka osemjadrový procesor AMD Ryzen 7, grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3070 a 16 GB operačnej pamäte (možnosť dodatočného vylepšenia až na 64 GB určite poteší). Takto vyložené karty si aj v spojení s QHD panelom v mierke 16:10 vyžiadalo cenu pohybujúcu sa na hranici dvoch tisícov eur, s čím je pred prípadnou kúpou, samozrejme, nutné rátať. Zostava umiestnená pod kapotou mnou testovaného produktu pritom cieli na dva fronty súčasne. Na jednej strane máme s prehľadom uspokojené potreby milovníkov videohier a na tej druhej, naopak, pokrytie nielen bežnej kancelárskej práce, ale čiastočne aj kreatívnej činnosti pri úprave fotografií alebo videí.

Pohlcujúci 3D zvuk

Pozrime sa teraz na už spomenutý IPS displej. Za jeho matným a súčasne aj antireflexným povrchom sa skrýva rozlíšenie 2560 × 1600 px a obnovovacia frekvencia 165 Hz! Práve druhý menovaný údaj treba brať ako veľkú výhodu, či už riešime hry alebo animácie, a ja vám k tomu ešte prihodím svietivosť na úrovni 500 nits, vďaka ktorej dokážete s notebookom operovať aj v presvetlených exteriéroch (začínajú sa nám uvoľňovať protipandemické opatrenia, a tak sa vám nejaký ten výlet spojený s prácou môže aj vďaka tomuto stroju vydariť). Šestnásťpalcová obrazovka podporuje nielen G-Sync, ale súčasne aj FreeSync, ďalej by sme na zozname mohli nájsť stopercentnú škálu sRGB farieb a dobu odozvy 3 ms.

Je samozrejmé, že celý ten zoznam technických faktov, ktorý som na vás teraz vysypal, navyše obohatený o pár lyžičiek takzvanej textovej omáčky, by ste si vedeli nájsť aj na PR letáku u jednotlivých predajcov. Avšak, aby som zachoval vecnú podstatu a aj v súvislosti s mojím vlastným nazeraním na celkovú kvalitu obrazu, bolo nutné zhrnúť tie najdôležitejšie technické skratky. Z kvality prezentovanej prostredníctvom vôbec prvého šestnásťpalcového QHD displeja na svete som bol nadšený ešte skôr, než som si spravil tradičný a dodatočný prieskum integrovaných funkcií a komponentov. Obraz je ohromujúco ostrý, pozorovacie uhly sú prekvapivo široké a farby pestré a verné realite – čo viac si ešte priať?

Pre eSport ako robený

Pozvoľna si môžeme začať symbolicky zohrievať ruky nad spodnou stranou nového radu Legion. Aj keď si spoločnosť Lenovo dáva záležať na neustálom inovovaní vlastných technológií, pri chladení výkonných notebookov je téma odvodu tepla vždy dosť výrazným kameňom úrazu, ktorému sa nevyhne žiadny výrobca. U Legion 5 Pro sa rozprávame o vynovenej technológii Coldfront, ktorá vo verzii 3.0 priamo odkazuje na umelú inteligenciu so schopnosťou optimalizovať výkon pri vysoko náročných eSport projektoch bez toho, aby používateľ strácal na snímkovaní. Osobne sa síce samozrejme nemôžem pasovať za žiadneho olympionika z oblasti elektronických športov, ale ak niečo dokážem, tak je to spustenie tých najnáročnejších projektov súčasnosti, na akých si podobne koncipované tvrdenia výrobcov jednoducho overujem. V prípade Lenovo Legion 5 Pro, kde som kombinoval hranie cez VR headset (Half-Life: Alyx) s tradičným preletom nad naším kukučím hniezdom zvaným Slovensko (Microsoft Flight Simulator), sa umelá inteligencia pomocou výkonných ventilátorov snažila už po pár minútach odletieť aj s notebookom z miestnosti. Nepomohla ani možnosť vlastného regulovania rýchlosti toku vzduchu a plné vyťaženie interných čriev si vyžadovalo rovnako plné chladenie. Cez to všetko som však bol potešený, že pod prístrojom je aj po hodine intenzívnej záťaže stále pomerne dobrá teplota, a tak sa onen posun v kvalite chladenia dá z môjho pohľadu odobriť zdvihnutým palcom, aj keď sa treba pripraviť na vyšší hluk. Sekvenčné merania laserovým teplomerom neukázali ani v jednom prípade prekročenie hranice deväťdesiatich stupňov Celzia.

A čo písanie?

Dobrá otázka, som rád, že som si ju položil. Kancelárska, respektíve práca za klávesnicou ako taká je v mojom vnímaní vždy rovnako dôležitým bodom na zozname pozitív. Dobre viete, vy, čo si často moríte zrak na mojich článkoch, že opis kvality integrovaných klávesníc nikdy neodbijem jednou vetou. Inak to nebude ani v prípade nového modelu radu Legion 5 s prívlastkom Pro. Začnime podsvietením, a teda toľko (ne)potrebnou diskotékou s miliónmi farieb. V prípade tohto hardvéru však nejde o nič extravagantné, keďže v základe máte niekoľko predinštalovaných farebných efektov vrátane klasickej bielej farby a všetko je možné regulovať len pomocou skratiek na klávesnici.

Tá sama o sebe disponuje nízkoprofilovými spínačmi s rýchlou odozvou, na ktoré som si musel trochu dlhšie zvykať, keďže ich tlak nutný na zopnutie bol od minulých modelov jemne znížený. To ale nemusíte brať ako nejaký nedostatok, skôr len ako moje vlastné konštatovanie. Oveľa dôležitejšia je skutočnosť, že pri písaní na tejto stopercentnej klaviatúre nedochádzalo k neželaným chybám, a ani po hodinách úpenlivého ťukania som na rukách nepociťoval žiadny stupeň nepohodlia. Dostatočne veľký touchpad s drsnejším povrchom by sa dal rovnako tak označiť za spoľahlivý.

Vďaka za Rapid Charge Pro

Na úplný záver som si tentokrát nechal výdrž vysokokapacitnej batérie (80 Wh). Takmer dva a pol kilogramu vážiaci prenosný počítač značky Lenovo vás pri plnej záťaži dokáže podržať necelých päť hodín. Akonáhle som z hier presedlal na písanie a prehľadávanie webových stránok s tým, že jas obrazovky som priškrtil na päťdesiat percent, výdrž sa blížila k výrobcom udávanej hranici ôsmich hodín. V danej triede tohto hardvéru ide o jemný nadpriemer, avšak veľkou výhodou sa tu stáva možnosť voľby režimu rýchleho nabíjania, vďaka čomu ste schopní už behom 40 minút nabiť zariadenie doplna. Máme tu finále a posledné vety z recenzie na úplnú novinku, herný notebook Legion 5 Pro. Ak niekto aj na základe úvodných viet očakával nejaký rapídnejší prepad kvalít voči minuloročným verziám, iste sa mýlil. Spoločnosť Lenovo síce po boku klasickej obmeny procesoru a grafiky prišla s novým dizajnom, ako aj systémom chladenia, ale v konečnom dôsledku len potvrdila očakávania a predpoklady. Máme tu laptop určený súčasne na hranie, na prácu či na zábavu. Máme tu prístroj s krásnym QHD panelom a rovnako pôsobivým 3D zvukom, ktorý síce pri plnej záťaži výraznejšie hučí, ale na druhú stranu sa vám aspoň nesnaží ugrilovať stehná do chrumkava. Kto v súčasnej dobe pátra po výkonnej mašinke schopnej obhájiť si drvivú väčšinu vlastných funkcií, nemusí sa už ďalej utápať vo vlastných a nekonečných otáznikoch.

Naše hodnotenie

Lenovo sa v roku 2021 rozhodne nechce držať vzadu.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • klávesnica
 • zvuk

Zápory

 • hluk

Informácie o produkte

LENOVO LEGION 5 PRO 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 356 mm
 • Výška: 264,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,85 mm
 • Hmotnosť: 2450 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk