RECENZIA: Genesis Helium 300BT

RECENZIA: Genesis Helium 300BT

 

V živote mladého človeka nastane nespočet dôležitých chvíľ. Chvíľ, ktoré sú zásadné, ktoré ho formujú a ktoré častokrát navždy ovplyvnia jeho ďalšie smerovanie či budúcnosť. Výber nových reproduktorov k takýmto chvíľam, samozrejme, nepatrí, ale to neznamená, že by ste mu nemali venovať náležitú pozornosť a nakoniec si nevybrať to najlepšie, čo môžete.

Zároveň si nebudeme klamať, chvíľa výberu nových reproduktorov k počítaču u mladých ľudí nastáva veľmi často vtedy, keď môžu iba snívať o tom, že by mali peniaze. Resp. mali peniaze na niečo skutočne high end (či v tomto prípade skôr HiFi). Nuž a vtedy nastáva ten krásny proces hľadania kompromisu v pomere cena/výkon. A práve to je moment, keď sa konečne po rozvláčnom úvode dostávam k tomu, aby som vám povedal, že Genesis Helium 300BT je 2.0 sústava reproduktorov, ktoré by ste pri svojej ceste internetovými fórami mohli zvážiť. Poďme sa pozrieť na moje príhody a skúsenosti s nimi.

OBAL A JEHO OBSAH

Vždy ma zaujímalo, prečo máme v recenzii kategóriu obal. Pre obalových fetišistov však uvediem, že krabica má tvar hranolu, je čierno-červeno-biela a má zaujímavo riešené otváranie. Ak nezabudnem, nájdete ho vo fotkách.

Obsah krabice je o dosť zaujímavejší, i keď skromný. Dva reproduktory, dve igelitové vrecká s káblami a tona výplne. Eto vsjo. Zaujme, že reproduktory sú dosť veľké a aj pomerne ťažké.

DIZAJN A RGB PODSVIETENIE

Asi by bolo príliš naivné čakať od výrobcov reproduktorov, že do dizajnu audio sústavy za 65€ budú sypať toľko peňazí ako slovenskí oligarchovia do sudcovského zboru. Ale, keďže je najväčším ťahákom reproduktorov to, že majú ár-dží-bí podsvietenie, asi predsa len výrobca chce, aby sa na ne niekto sem-tam aj pozrel.

Genysis Helium 300BT sa snažia klamať telom. Tvária sa ako repráky o niekoľko desiatok eur drahšie. Okrem podsvietenia je to vidieť napríklad na tom, že chcú imitovať kevlarový povrch reproduktorov. V skutočnosti sú reproduktory, samozrejme, vpredu plastové a skrinka je drevená, i keď má to drevo asi 3 mm a je to skôr niečo ako preglejka a „kevlar“ je na tom nalepený. Napriek tomu oceňujem, že to nie je komplet plast. Dokonca napíšem, že mne sa repráky páčili a dokonale sa hodia na moju poličku z IKEA, ktorá je tiež z „dreva“.

Čo ma však dokonale sra... hnevalo je umiestnenie ovládacích a pripájacích prvkov na pravú stranu ľavého repráku. Potom to totiž vyzerá tak, že vám kábel na jednej strane trčí z boku repráku, ale na druhom už je normálne privedený do zadnej časti. Prial by som tomu chytrákovi čo toto vymyslel skrývať ten kábel tak, aby ho nebolo vidieť. Navyše celé „ovládacie centrum“, rozumej konektory, posuvníky a prepínače, vyzerá naozaj veľmi lacno, ba priam nevábne.

Poďme ale na to najdôležitejšie, na to, čo zrejme bude tieto repro predávať. LED podsvietenie je hitom dnešných dní, a ak doma nemáte LED pásikom olepenú hranu stola, postele, skrine, kuchynskej linky a záchodovej dosky ste totálny mimoň, ktorý na to určite nemá alebo ostal žiť niekde na zlome druhohôr a treťohôr, pretože ružová WC misa – to proste chceš!

Genesis Helium 300BT preto, samozrejme, podsvietenie majú a sú určené ľuďom, ktorí sú trendy, žijú tu a teraz a Covid im nezničil podnikanie, život a dýchaciu sústavu. Helium 300BT majú LED-ky na prednej strane a ak skutočne máte radi žiaru LED svietidiel, budete nadšení. Ak máte do 13 rokov budete nadšení kontinuálne, ak do 18 rokov tak budete nadšení hádam aj mesiac, my starší cca do prvého epileptického záchvatu. Moja 4 roky stará budúcnosť národa vydržala do mámivých LED očí pozerať bez pohybu aj hodinu v kuse ako kobra na píšťalu. Skúšal som ju pritom preprogramovať na malý výkonný upratovací stroj, ale nevyšlo to.

Ľuďom, ktorí sú oveľa šikovnejší ako ja, je umožnené tieto reproduktory prepojiť so základnou doskou svojho počítača. Výrobca u seba na stránke dokonca tvrdí, že ide o prvé takéto repro. Odmenou za to je, že okrem pár univerzálnych profilov svietenia dostanete aj nadstavbu v podobe napríklad toho, že vám repro blikajú a svietia do tónov hudby, prípadne iného zvuku, ktorý práve reproduktory vydávajú. Toto by som určite ocenil napríklad pri Fíha Tralala či Mirovi Jarošovi. Žiaľ, v mojich podmienkach sa prepojenie so základnou doskou nedalo otestovať a tak si len youtubovými videami podkutý predstavujem, že je to vlastne fajn záležitosť na vytvorenie kvalitnej atmosféry.

Ako už som ale napísal, aj bez toho je to zábava. Svietiacich profilov je dosť, takže okrem dúhových svetelných efektov si, samozrejme, môžete svietiť aj jednou obľúbenou farbou a synchronizovať sa tak napríklad so spomínanou podsvietenou záchodovou doskou. Akurát vtedy nesmú byť repráky prepojené s matičnou doskou a musia byť v režime EXO. Reproduktory sú kompatibilné s Polychrome RGB, Mystic Light Sync, RGB Fusion aj AuraSync. Ak niečo z toho využívate, želám vám príjemne strávený čas nastavovaním dokonalého odtieňa tyrkysovozelenej.

ZVUK

Uff, zas som sa rozpísal... Poďme teda rýchlo na to, čo je pri reproduktoroch snáď ešte aj v tomto tisícročí skutočne najdôležitejšie. Na reprodukciu zvukov. Ak ste audiofili a na audio si potrpíte, nechápem, prečo čítate recenziu na repro za 65€. Okamžite vypadnite a kúpte si niečo od Bang&Olufsen, aby ste potom mohli verbálne onanovať na Facebooku a príslušných fórach, že na to máte a Imagine Dragons na tom znejú úplne jak na koncoši vo Viedni.

Pre nás, zvyšných 98,17 % úplne obyčajných socie... ehm, konzumentov hudby ponúkajú Genesis Helium 300 BT pomerne slušnú kvalitu. Prosím, berte to v kontexte toho, že sú to repro za plus-mínus 60€, primárne sú určené k PC a výkon je 24 W. Dokopy. Ešte zašuchocem papierom a doplním, že frekvenčný rozsah výrobca uvádza od 100 do 20 000 Hz.

Pri hráčskom používaní nemám veľmi čo vytknúť. Zvuk je podaný verne a aj pri vyššej hlasitosti dostatočne neskreslene. Poteší, že reproduktory nezlyhávajú ani pri hovorenom slove, takže počúvanie podcastov nebude utrpenie. Chcem však naozaj zdôrazniť, že hodnotenie vzťahujem na danú kategóriu a cenu. Reproduktory sa nevyrovnajú ani mierne nadpriemernej 2.1 sústave. Subwoofer tu jednoducho chýba viac ako Matovičovi sebareflexia. Ak chcete cez repro počúvať aj hudbu, odporučil by som ich skôr tým, ktorí majú radi elektronickú muziku. Na gitarové rify a rockové chrapláky to fakt nie je. Basy si v určitom rozsahu môžete nastaviť priamo na reproduktoroch. Výrobca uvádza použitie systému Bass Reflex, čo je typ puzdra reproduktora so vstavaným prieduchom, ktorý poskytuje extrémne silné a dokonale reprodukované basy – to som odpísal z letáku. Podľa mňa sa radšej pohrajte s ekvalizérom, dosiahnete lepšie výsledky. Výšky sú podľa môjho názoru dostatočne čisté, Joža Ráža to zvládne, Stevena Tylera ako kedy, ACDC by som neskúšal.

Pokiaľ patríte medzi bystrejších čitateľov a ja nepochybujem o tom, že nás čítajú iba takí, asi ste sa dovtípili, že písmená BT v názve reproduktorov znamenajú Bluetooth. A tak, hoci samozrejme, repráky pripojíte aj pomocou kábla (k sebe iba pomocou neho), umožňujú aj konektivitu a ovládanie cez bluetooth. Bez problémov ich tak spárujete s vaším telefónom, prípadne tabletom, či iným bluetooth zariadením a môžete ním streamovať hudbu. Ocenil som, že je implementovaná už 5.0 verzia Bluetooth, čo doteraz nie je úplným štandardom, a už vôbec nie pri tejto cenovke. Na rozdiel od iných tak nebol problém ani s dosahom v byte a hudba mi nesekala, ani keď bol telefón od reproduktorov ďalej.

Naše hodnotenie

Aby som to nakoniec nejako zhrnul. Genesis Helium 300BT sú fajn repráky za, podľa mňa, rozumnú cenu. Pokiaľ pre vás napríklad dostatočnú kvalitu na počúvanie hudby predstavujú prenosné bluetooth reproduktory, myslím si, že vás nesklamú. Ak však máte hudbu naozaj radi a hru si nevychutnáte inak ako s dokonalým zvukom, radšej pošetrite euríčka a investujte do vyššej triedy reproduktorov, prípadne do slúchadiel.

Klady

 • na danú cenovku dobrý zvuk
 • subjektívne príjemný dizajn
 • možnosti nastavení LED svetiel

Zápory

 • otrasný ovládací panel
 • kvalita spracovania je priemerná
 • pri daných rozmeroch by výkon mohol byť vyšší

Informácie o produkte

Genesis Helium 300BT

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 200 mm
 • Výška: 85 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 105 mm
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk