RECENZIA: AORUS Gen4 7000s SSD 2TB - Pokrok nezastavíš. A toto SSD už dupľom nie

RECENZIA: AORUS Gen4 7000s SSD 2TB - Pokrok nezastavíš. A toto SSD už dupľom nie

 

Je šialené, ako rýchlo napredujú technológie. Ešte pred pár rokmi si museli aj tí najväčší nadšenci vystačiť s archaickými HDD, ktorých rýchlosti nikdy nedokázali naplniť ani staré SATA rozhrania. Príchod bežných SSD predstavoval revolúciu, ktorá sa odrazila nielen na rýchlejšom načítaní hier, ale celkovo zrýchlila aj bežnú prácu s počítačmi. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepším vylepšením pre starší počítač či notebook je nové SSD-čko. Teraz sa však už stále viac rozširuje nový štandard PCIe 4.0, ktorý znamená naozaj obrovskú priepustnosť dát, a s ním aj nová generácia SSD diskov. Medzi ne definitívne patrí aj úplná novinka AORUS Gen4 7000s SSD 2TB, kúsok, ktorý nielenže konkuruje tým najrýchlejším z minulej generácie, ale zvládne ich hravo porážať aj vtedy, keď sa spoja do RAIDu.

Nový SSD disk značky Aorus sa objavil v obchodoch len nedávno a my sme dostali možnosť pozrieť sa zblízka nielen na parametre, ale aj si vyskúšať, ako sa s ním žije každodenne. Samozrejme, na jeho otestovanie je potrebný ten správny hardvér, preto sa v testovacom počítači zišli matičná doska Aorus X570 Master a procesor Ryzen 7 3700X. Prečo vlastne treba premýšľať nad správnym hardvérom? Nový štandard PCIe 4.0, ktorý oproti predošlej generácii prináša rad vylepšení, totiž na starších matičných doskách a so staršími procesormi jednoducho nefunguje, takže si na to treba dať pozor a najnovšiu generáciu diskov si kupovať len ku kompatibilnému hardvéru.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

AORUS Gen4 7000s SSD dorazil v – aspoň rozmermi – nenápadnej krabičke, ktorá je vyzdobená iba strieborným písmom a logom AORUS na vrchnej strane a bližšími informáciami na spodku obalu. Tieto informácie spomínajú najmä podporu PCIe 4.0 x4 a rýchlosti čítania až do 7000(!!!) a zápisu do 6850 MB/s. Vďaka faktu, že ide o menší disk, sa vyhol takmer všade prítomnému podsvieteniu, no samotný dizajn pasívneho chladiča je dostatočne zaujímavý aj bez dodatočných svetielok.

Vnútri krabičky je disk naozaj bezpečne uložený v odolnej pene, vďaka čomu by som sa krabičku nebál ani hodiť o stenu (hoci som túto skutočnosť pre istotu radšej netestoval, je to príjemné vedieť pre prípadnú prepravu kuriérskou službou). A jeho bezpečné uloženie je naozaj dôležité, keďže s vyšším výkonom prichádza aj vyšší výdaj tepla, takže pasívny chladič nie je iba na ukážku a pri horšom uložení by sa mohol potenciálne poškodiť. Spojenie čiernej a striebornej farby mu naozaj pristane a vďaka svojej nenápadnosti by mal pasovať do väčšiny počítačov bez toho, aby sa bil s ich farebnou schémou.

Softvér

Tak ako aj pri predošlých Aorus/Gigabyte SSD diskoch, aj pri AORUS Gen4 7000s SSD si môžu majitelia stiahnuť šikovnú aplikáciu SSD Tool Box, vďaka ktorej je možné pozrieť si všetky dôležité parametre a informácie o disku, ako sú teplota, využitie či zostávajúca životnosť. Prípadne ho viete skontrolovať cez S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), čo je monitorovací systém schopný odhaliť potenciálne problémy alebo chyby na diskoch. SSD Tool Box však nie je na bežné fungovanie nevyhnutný, takže je len na vás, či si ho na svoj počítač nainštalujete.

Komponenty a avizované parametre

AORUS Gen4 7000s SSD disky sú momentálne dostupné v kapacitách 1TB a 2TB. Obe verzie ponúkajú pamäťové moduly s architektúrou 3D TLC NAND FLASH a životnosť až 700, respektíve 1400 TBW. Použitie TLC (Triple Level Cell) musím definitívne pochváliť, keďže stále viac spoločností ponúka disky s QLC architektúrou, ktorá neponúka takú životnosť a ani rýchlosti, hoci takéto disky bývajú o čosi lacnejšie. Po stránke rýchlostí sľubuje AORUS pri 2 TB modeli už avizované čísla až 7000 MB/s pri čítaní a 6850 MB/s pri zapisovaní. Pri 1TB modeli mierne klesne rýchlosť zápisu na hodnotu 5500 MB/s, no tým, že sme mali možnosť otestovať iba 2TB verziu, nemôžeme avizované čísla pri 1TB potvrdiť, ani vyvrátiť.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

AORUS Gen4 7000s SSD je šialenosť. Šialenosť, ktorú potrebujem vo svojom živote. A to napriek faktu, že rozdiel pri bežnom používaní tohto disku a jedného z najrýchlejších diskov PCIe Gen 3.0 generácie nie je až taký priepastný ako pri prechode z HDD aj na bežné SATA SSD. Ako sa však hovorí, čas sú peniaze. A každých pár sekúnd ušetrených pri otváraní programov či pár minút pri kopírovaní súborov je viac času, ktorý môže človek minúť na niečo iné. S cenou okolo 400 eur však nejde o žiadny malý nákup a treba si ho naozaj premyslieť. Kto však nemá našetrené, nemusí zúfať. Predsa len, boli tu doby, keď aj bežné 500 GB SATA SSD stáli tak veľa.

Klady

 • masívny chladič
 • takmer nepredstaviteľné rýchlosti
 • šikovný softvér
 • moderný dizajn

Zápory

 • vyššia cena
 • zvláštna farba chladiča

Informácie o produkte

AORUS Gen4 7000s SSD 2TB 2021

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 80,5 mm
 • Výška: 11,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,5 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk