RECENZIA: ASUS ZenBook Flip S - Papier preložíme pozdĺžne

RECENZIA: ASUS ZenBook Flip S - Papier preložíme pozdĺžne

 

Keď sa Intel nedávno postavil pred symbolický rečnícky pult akcie Architecture Day, sotva by mu drvivá väčšina z nás bola ochotná dôverovať na sto percent. Ich nie práve ideálny technologický prechod zo 14nm na 10nm čipy jednoducho dvíhal varovný prst a každý sledoval, ako sa opäť pokúsi vyšplhať na trón dôveryhodnosti a hlavne akým spôsobom bude chcieť opäť infiltrovať peňaženky platiacich zákazníkov. Jeho až chorobné trvanie na postupnom vývoji 14nm so sebou prinieslo akýsi efekt puntičkárstva, keď sa do produktov razom dostalo neuveriteľných desať jadier a z pôvodne plánovaných štyroch sa razom stalo niečo nevídané. Súčasná doba si však žiada viac než len prešľapovanie na mieste a od stúpnutia na povrch zľadovateného procesoru Ice Lake sa aktuálne dostávame do sféry jedenástej generácie Intel Core Tiger Lake, ktorý je súčasťou aj nového ZenBook Flip S od spoločnosti Asus. A keďže spomínaný procesor dokázal opäť postrčiť Intel späť na výslnie hlavne vďaka integrovanému GPU so základom v grafickej architektúre Intel Xe, bol som sám zvedavý, aký efekt očarenia si na mňa všetky tie vyššie vymenované nitky osudu v súvislosti s UX371 nachystali.

Intel EVO Procesor je najnovší Intel Core i7 11 generácie

Spoločnosť ASUS si tu stihla pripísať menšie prvenstvo, keďže ich novinka sa ako jedna z prvých pýši práve nálepkou Tiger Lake. Mňa však, samozrejme, viac než nejaké papierové predpoklady zaujímal celkový výsledok práce dizajnérov a inžinierov, ktorí do výroby tohto praktického notebooku investovali nemalé úsilie. Ak ste nikdy o sérii ZenBook nemali možnosť počuť v nejakých hlbších špecifikáciách, tak ide o prenosný počítač cielený na kompaktnosť spojenú s biznis sférou, ktorá vašu ruku nezaťažuje prehnanou váhou, pričom ponúka vysoký výkon a nepopierateľnú eleganciu. S dodatkom Flip vám však ASUS ponúka ešte o niečo viac, ako keď si do toho sladkého koláča hryznete dva razy po sebe a úplne zabudnete, že vám na stole chladne šálka čokolády – samotný notebook môžete s pomocou špeciálnych pántov rýchlo premeniť na akýsi tablet. Stačí len prevrátiť jeho trinásťpalcovú obrazovku, ako keby ste sa ju snažili vypáčiť z tela prístroja, a v rukách vám ako po mávnutí čarovného prútika ostane niečo málo cez kilogram vážiaci zošit s poriadnym výkonom. Filozofia tohto hardvéru je teda jasne daná a hoci sa to prostredníctvom textu ako takého vysvetľuje trocha neprakticky, stačí len letmý dotyk hliníkovej zliatiny, čo definuje takmer celé šasi stroja, a okamžite vo vás exploduje pocit luxusu a istej výnimočnosti. Dizajnérom sa aj naďalej páči ten pre sériu ZenBook typický výbrus kruhového tvaru, ktorý sa v kombinácii so slnečnými lúčmi stará o efektné podčiarknutie celkového výzoru zariadenia.

Dotyk jedinečnosti

Predpokladám, že ste to aj na základe uvedenej premeny z notebooku na tablet pochopili, tak či onak tento 13,3-palcový OLED displej je plne dotykový a v momente, keď prevrátite vrchnú časť maximálne dozadu (ja to volám efekt pusy bozkávajúcej vlastný zadok, ale výrobca používa trocha sofistikovanejší termín a samotné pánty označuje ako ErgoLift so životnosťou dvadsiatich tisícov otvorení a zatvorení), systém vypne podporu klávesnice a celý počítač je možné ovládať už len dotykom prsta. Jediné, čo mi v tomto smere asi prekážalo, bola skutočnosť, že po prevrátení sa obe strany nespojili nejakým systémom magnetu a medzi obrazovkou a telom tak ostávala istá medzera. Ak autorom išlo o navodenie pocitu držania reálnej knihy, tak sa im vopred ospravedlňujem. Pýtate sa, kedy niečo také využijete a je vôbec podobná funkcia rentabilná pre vaše pracovné alebo sociálne potreby? Na tieto otázky si, pochopiteľne, musíte odpovedať už sami, v každom prípade ja som režim tabletu volil v momente, keď som si pustil na inak nádherne svetlom 4K paneli nejaké to video alebo v situácii, keď bolo jasné, že už nemusím písať hromady textu a jediné, čo potrebujem, je ten spásonosný dotyk prsta. Obrazovka je schopná spracovať desať dotykov súčasne a disponuje aj možnosťou používania špeciálnych elektronických ceruziek s podporou Windows Ink Workspace.

Ona pôsobivá svetlosť tu pracuje s údajom 500 nit, čo znamená, že keď si notebook posadíte na kolená v akomkoľvek interiéri, nebudete mať problém s prehľadnosťou udalostí na obrazovke. V exteriéroch je však možné, že trocha ostrejšie slnečné lúče sa môžu postarať o čiastočnú dezorientáciu v prehľadnosti, avšak v takýchto situáciách má už každý jeden z nás v zálohe pár trikov, ako si vedieť pomôcť. Čo však v tomto prípade v súvislosti s OLED panelom priam exceluje, to sú výborné pozorovacie uhly, krásne vyobrazenie čiernej a dokonca kompletné, viac než stopercentné pokrytie RGB (DCI-P3).

Tiger Lake procesor

U prenosného počítača tohto razenia je fyzická klávesnica alfou a omegou a ak pozorne čítate moje hardvérové okienka, tak vám už je jasné, že práve na klávesy som doslova pes. K testu som preto pristúpil klasicky a meral efekt pohodlia s dlhodobým dopadom na akékoľvek anomálie pri tvorbe textu. Klávesnica samotná je v tomto prípade opäť krásne rozliata až po okraj šasi a z tej plejády notebookov, ktoré sa mi v redakcii objavili za posledné mesiace, sa ASUS opäť šplhá na najvyššie priečky hodnotenia. Pri rade ZenBook sme však na tieto prednosti už zvyknutí a písať obsiahle litánie pomocou nízkoprofilových spínačov v tomto prevedení je opäť radosť sama o sebe. Svalová pamäť sa v mojom prípade stihla adaptovať až nečakane rýchlo a ak to celé dám do nejakého priemeru, tak z mesačného testu intenzívneho písania a webových aktivít som sa musel reálne opravovať maximálne do desaťkrát bez toho, aby bola chyba priamo na mojej strane. A to je údaj, ktorý asi nepotrebuje ďalší komentár.

Z priloženej obrázkovej dokumentácie ste dozaista rýchlo pochopili, že pri rozmeroch samotného zariadenia nemohla ponuka klávesov zahrnúť aj numerický blok. Ten však výrobca, v tejto triede opäť klasicky, aplikoval do touchpadu. Aktivácia kalkulačky umne spojenej s možnosťou zadávať čísla pomocou dotyku si síce vyžaduje trocha praxe, keďže reakcia nie je vždy dokonalá, ale keď si na svoj nový počítač zvyknete, stane sa pre vás aj tento aspekt rutinou. A ako je na tom paleta podporovaných gest čo do samotného touchpadu? Všetky štandardné „zaklínadlá“, ako sú posun dvoma prstami a listovanie do ľavej alebo pravej strany, sú tu plne k dispozícii.

Slabšia webová kamera

Tenké rámovanie okolo panelu skrýva aj webovú kamerku s trocha slabším rozlíšením 720p, ktorá dokáže prístroj odomknúť pomocou snímania vašej tváre. Na jednej strane by tu asi bol priestor na kritiku, avšak samotný prenos cez Facebook, Skype alebo iné podoby streamu sa často degraduje nízkou kvalitou internetu a vo finále je tak úplne jedno, ako ostro vaša tvár vyzerá. Ostatne, v tejto neľahkej dobe máme viac ako inokedy možnosť sledovať celú tú paletu webových kamier u našich kolegov a rodinných príslušníkov a vždy je dôležitejšie, aby snímaný objekt nesedel pred odostretým oknom, o ktoré sa opiera slnko, než či máme krásne ostré ryhy okolo očí. Čo sa týka kvality prenosu zvuku, tak tu máme možnosť naplno doceniť duo mikrofónov s cieľom eliminovať nežiaduce okolité ruchy a musím povedať, že sa im to vo finále aj darí – za hlavou vám však, samozrejme, nemôže behať vysávač alebo hŕstka rozšantených deciek. Navyše, ASUS si už roky ide licenciu podpísanú spoločnosťou Harman Kardon, ktorá je schopná aj v triede nesmierne tenkých laptopov zaručiť slušnú zvukovú kulisu. Komu by ale výkon reproduktorov nestačil, môže siahnuť po pripojení headsetu, avšak v tomto prevedení len cez USB vstup. Na pravej strane nájdete USB 3.2 a na tej ľavej HDMI 2.0, to všetko hneď po boku dua Thunderbolt 4 s USB-C. To je, čo sa týka fyzickej konektivity, všetko a asi vám nemusím nijako prízvukovať, že pri celkovej výške zariadenia na hranici pol centimetra (v zatvorenom stave), by ste sotva mohli očakávať niečo viac. Výrobca tu cielene podporoval práve spomínanú novinku v zmysle portov Thunderbolt, ktoré vo svojej štvrtej generácii tlačia výkon prenosu a jeho možnosti zase o kus vyššie.

A ako je na tom chladenie, ktoré pri opise tak rád prepájam s výdržou batérie? Všetko sa sústredí na zadnú hranu prístroja, kde nájdete duo prieduchov na prívod a odvod vzduchu. Pri práci v chladných podmienkach a pri klasicky otvorenom vzorci, teda nie v režime tabletu, sa teplý vzduch odráža od spodnej časti obrazovky smerom ku klávesnici, čo môžete dozaista oceniť a užiť si tak ekologické ohrievanie rúk. Naopak, pri spomínanom preklopení displeja a prechodu na tablet je plne na vás, ako prístroj natočíte, keďže obrazovka sa vždy vykalibruje vaším smerom a ak budete chcieť nechať prúdiť vzduch smerom k vám alebo naopak, voľba je na vás. Hluk ventilátora pri plnom vyťažení rozhodne nespôsobí žiadny neviditeľný prst nasmerovaný k vášmu stolu v kaviarni (hoci dnes už je toto asi skôr nereálna predstava) a tie najvyššie teplotné body sa dizajnérom podarilo upratať mimo dotykových plôch. Apropo, ASUS vám pomocou používateľského rozhrania umožňuje regulovať výkon súčasne s režimom chladenia tak, aby pri praktickom využívaní zariadenia nedochádzalo k nejakým neželaným zlyhaniam systému. Pri hodnotiacom bode akumulátora sa vývojári snažili dostať v rebríčku plnom konkurencie čo najvyššie a podľa môjho názoru sa im to nakoniec aj podarilo. Samozrejme, nemôžete tu očakávať celodenné vyťaženie prístroja s jedným jediným nabíjacím cyklom, v každom prípade aj pri intenzívnom využívaní a práci na ňom sa pokojne prehupnete cez osem hodín. Nabíjanie pomocou USB-C je v prípade tejto triedy potom jasne dané.

Na posledný odsek som si šetril stručný opis výkonného motora. Nový ZenBook Flip S UX371 by sa v tomto prevedení dal titulovať ako poriadne silná multitasking beštia, ktorá na základe nového procesora Tiger Lake (Intel Core i7-1165G7, 16 GB ram a 1TB SSD) jedenástej generácie dokáže podporiť vaše nároky. Oproti predchádzajúcemu procesoru tu môžeme hovoriť o razantnom skoku vpred najmä v sekcii extrémne kompaktných zariadení a ak potrebujete oporu do každodenného fungovania, rad ZenBook Flip S aj v kombinácii s Tiger Lake je pre vás priam ideálnou voľbou. K tomu všetkému si pridajte elegantný dizajn spojený s váhou na hranici jedného kilogramu, funkciu tabletu, perfektnú klávesnicu, vysokú výdrž batérie, nádherný 4K OLED displej, odolné kovové šasi a nezabudnuteľný pocit luxusu už na prvé zoznámenie sa.

Naše hodnotenie

Spojenie elegancie a výkonu s praktickou paletou plnou funkcií.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • klávesnica
 • batéria
 • výkon
 • 2 v 1

Zápory

 • slabšia web kamera
 • chýba klasický vstup pre audio

Informácie o produkte

ASUS ZenBook Flip S UX371E 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 211 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 13,9 mm
 • Hmotnosť: 1200 g
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk