RECENZIA: Lenovo IdeaPad Flex 5 - Viac ako len tablet, ale...

RECENZIA: Lenovo IdeaPad Flex 5 - Viac ako len tablet, ale...

 

Notebookov s dotykovou obrazovkou je na trhu naozaj veľké množstvo. O trochu menej už je takzvaných konvertibilných zariadení, ktoré možno používať nielen v tradičnom notebookovom formáte, ale ktorým pánty dovoľujú fungovať aj režime tabletu či stanu. Lenovo má vo svojej ponuke viacero zariadení, z ktorých takmer všetky sú známe pod názvom modelového radu Flex. Do redakcie nám tentokrát zavítal model Lenovo IdeaPad Flex 5 – ponúka to najlepšie zo sveta tabletov, a zároveň disponuje plnohodnotnou klávesnicou a výkonnejším hardvérom, aký sa normálne nachádza aj v tých najdrahších tabletoch. Bola však nami testovaná konfigurácia dostatočne výkonná a zaujímavá na to, aby sme vám ju mohli odporučiť? To sa, samozrejme, dozviete v recenzii nižšie.

Niektorým ľuďom vyhovuje pracovať na stolových počítačoch, iní sa nevedia vzdať mobility notebookov, ďalší zase vyžadujú dotykové ovládanie a jednoduchosť tabletov. Konvertibilné zariadenia spájajú to najlepšie zo sveta notebookov a tabletov, no nie vždy sa musí stret týchto dvoch svetov skončiť úplne pozitívne.

Väčšia obrazovka, no prospela by diéta

V dnešnej dobe je 14 palcov asi najrozšírenejším rozmerom notebookových obrazoviek na zariadeniach, pri ktorých je mobilita naozaj dôležitá. Stále sa však od nich vyžaduje možnosť využitia aj bez pripojenia sa na externé obrazovky. Preto nie je prekvapením, že IdeaPad Flex 5 je dostupný aj s touto uhlopriečkou. Model, ktorý sme v redakcii obdržali na testovanie, sa môže popýšiť 15,6-palcovou obrazovkou s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Držať notebook takýchto rozmerov v jednej ruke a používať ho ako tablet je síce možné, no s väčšími rozmermi logicky stúpa aj hmotnosť.

Tam, kde bežné 13 a 14-palcové konvertibilné notebooky vážia pod 1,5 kilogramu, sa nami testovaný Flex 5 môže pochváliť hmotnosťou okolo 1,8 kila. Možno si poviete, že 200 či 300 gramov navyše nie je tak veľa, no pri dlhšom používaní v móde tabletu to dokáže urobiť veľký rozdiel. Inak je Flex 5 celkom podarený kúsok. Hoci nejde o úplne prémiový produkt, cítiť z neho kvalitu, nikde sa príliš neprehýba a vďaka robustným pántom, navrhnutým na bezproblémové a opakované otáčanie o takmer 360 stupňov, je možné používať ho nielen ako tablet či notebook, ale aj vo všetkých možných polohách medzi tým. Pokiaľ máte silnejšie ruky, potom vám do nich Flex 5 krásne sadne aj na dlhé hodiny používania. A pokiaľ silné ruky nemáte, nuž, potom existujú dve možnosti: buď sa porozhliadnete po inom konvertibilnom notebooku, alebo ich po pár týždňoch či mesiacoch vďaka Flex 5 silné mať budete.

Ergonómiou tesne pod prémiovým priemerom

Na prvý pohľad je IdeaPad Flex 5 príjemný a jednoduchý na používanie. Ponúka všetky moderné vymoženosti ako podsvietenú klávesnicu (v slušivej bielej farbe, žiadne výstredné RGB), čítačku odtlačkov prstov pre rýchle prihlasovanie sa či posuvnú krytku webkamery, ktorá sa stále častejšie objavuje aj na zariadeniach, ktoré nie sú určené špecificky pre profesionálov alebo na firemné použitie. Veľké plus si odo mňa vyslúžil aj za plnohodnotný NUM PAD, ktorý je najmä pri pracovných záležitostiach, ale aj pri hraní, esenciálny. Čo už nepochválim, je rozloženie klávesnice, ktoré akoby rátalo s ľuďmi s prstami tenkými ako ceruzky. Toto sa týka ľavého shiftu, tlačidla - \|ň’ - vtlačeného ku klávesnici Enter a šípok hore + dole, ktoré sú vtesnané do veľkosti jedného normálneho klávesu.

Chápem, že s limitovaným priestorom prichádzajú kompromisy, ale ani po týždni a pol používania som si na túto klávesnicu nezvykol. Nemôžem jej však uprieť celkom tichý chod a odhliadnuc od spomínaných tlačidiel, aj príjemný pocit pri písaní. Ako bonus, ktorý som síce ja osobne nevyužil naplno, no niektorým používateľom bude určite viac po chuti, bol pribalený dotykový stylus s Wacom softvérovými ovládačmi. Stylusom bolo možné ovládať Flex 5 (najmä pri citlivejších činnostiach ako kreslenie či úprava fotiek) oveľa jednoduchšie ako myšou či dokonca prstami.

Parametre

Dosť už ale o zovňajšku a ergonómii, prejdime radšej k samotným komponentom, ktoré Flex 5 poháňajú. Poskytnutý model nesie hrdé označenie 81X3003HCK a ide o takmer úplnú špičku, čo sa tohto modelového radu týka. To znamená procesor Intel Core i7-1065G7 Comet Lake (konečne 10 nm architektúra) so štyrmi jadrami a ôsmimi vláknami, pracujúcimi s 8 MB vyrovnávacej pamäte a taktami od 1,3 GHz až do 3,9 GHz Turbo pri optimálnych podmienkach. Procesoru sekunduje dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX330 2 GB DDR5, čo je v praxi iba premenovaná staršia generácia GeForce MX250 s mierne vyšším taktom. Ďalej sa v tomto notebooku nachádza 16 GB DDR4 3200 MHz RAM, 512 GB M.2 PCIe SSD disk a WiFi 802.11 ax, čiže po novom WiFi 6 spolu s Bluetooth 5.

Dedikovaná grafická karta poteší, no mám z nej mierny pocit do vzduchu vyhodených peňazí, elektriny a interného priestoru, keďže nové Intel Comet Lake procesory ponúkajú na bežnú prácu aj zábavu obstojné Intel Iris Plus grafické čipy. Po stránke hrania nečakajte ani od jedného z grafických riešení žiadne zázraky, možno tak pár rokov staršie hry na nižších nastaveniach pri FullHD rozlíšení. No pre akceleráciu náročnejších pracovných úloh je predsa len dobrý akýkoľvek výkon navyše. Okrem týchto komponentov ponúka Flex 5, samozrejme, aj rad portov, ako dvojicu plnohodnotných USB 3.0 konektorov, jeden USB-C, cez ktoré je možné zariadenie aj nabíjať (nanešťastie nie Thunderbolt), plnohodnotný HDMI 1.4b port, 3,5 mm combo Jack, a dokonca aj čítačku SD/MMC kariet.

Život s veľkým tabletom

Lenovo IdeaPad Flex 5 som sa snažil používať čo najviac, no osobne sa asi naozaj neradím medzi ľudí, ktorí by potrebovali spájať všetky zariadenia do jedného. Alebo ma možno len Flex 5 až tak neuchvátil. Keď som totiž zatúžil po výkone, sadol som za stolový počítač, keď som potreboval mobilitu, siahol som po svojom súkromnom (staručkom, no stále funkčnom) Lenovo E31, a keby som mal chuť „tabletovať“, tak by som si asi požičal iPad mladšieho brata. Jedna vec, čo Flex 5 v mojich očiach mierne zachraňuje, bola výdrž batérie, ktorá sa pri bežnom používaní nemala problém prehupnúť cez 11 hodín. V dnešnej dobe však tak či tak nikto nikam necestuje a všetci tvrdneme buď v práci, alebo doma, vždy na dosah zástrčky.

Naše hodnotenie

Áno, IdeaPad Flex 5 si nájde svoje miesto, či už pôjde o začínajúceho grafika, niekoho, kto vo voľnom čase upravuje fotky alebo len bežného firemného pracovníka, ktorý chce veľký notebook s možnosťou využívať ho aj ako tablet. Osobne však budem odporúčať skôr zariadenia s menšou uhlopriečkou, ktorú je vždy možné zväčšiť externým monitorom, ako zápasiť s 15,6-palcovým zariadením. IdeaPad Flex 5 s 15,6-palcovou obrazovkou jednoducho neočaril a zopár podarených aspektov nedokázalo úplne vyvážiť slabší dojem, ktorý zanechal.

Klady

 • dizajn
 • obstojné spracovanie
 • pribalený dotykový stylus
 • dlhá výdrž batérie
 • krytka webkamery

Zápory

 • cena
 • vyššia hmotnosť
 • rozloženie niektorých tlačidiel

Informácie o produkte

Lenovo IdeaPad Flex 5 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,6 mm
 • Výška: 237,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 2000 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1039 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk