RECENZIA: Lenovo IdeaPad Gaming 3 - Keď miznú hranice medzi „herným” a „firemným”

RECENZIA: Lenovo IdeaPad Gaming 3 - Keď miznú hranice medzi „herným” a „firemným”

 

Notebooky posledný rok či pol roka zažívajú nevídanú renesanciu. Tam, kde vyzeral byť trend neustále klesajúcich predajov, sa zrazu ukazuje potreba a praktickosť notebookov. Skrz situáciu, v ktorej sa dnešný svet nachádza, je len normálne, že stále viac ľudí robí z domu, a že aj tí, čo by normálne nepremýšľali nad hrami, majú zrazu dôvod radšej ostať doma a pustiť si niečo na počítači ako sa ísť von socializovať. Keď ku mne putoval nový notebook s menom Lenovo IdeaPad Gaming 3, očakával som, že pôjde o lacnejší, no stále obstojný produkt zameraný čisto na hráčov. Hoci však má tento produkt v mene slovíčko Gaming, pri testovaní ma vo viacerých smeroch, najmä pozitívne, prekvapil.

Pri prémiových herných značkách notebookov si je človek väčšinu času naozaj vedomý, že ide o herný produkt – od šasi s množstvom ostrých uhlov cez RGB podsvietenie až po schopnosť vytočiť otáčky ventilátorov do hodnôt, keď notebook znie ako malé prúdové lietadlo. IdeaPad Gaming 3 sa však rozhodol vydať mierne odlišným smerom, ktorý naozaj nevyzerá tak zle.

Nenápadný dizajn

Osobne som pri herných notebookoch už navyknutý na určitú dávku extravagancie, avšak IdeaPad Gaming 3 je možné na prvý a možno aj bližší pohľad považovať za obyčajný pracovný či kancelársky notebook. Nechápte ma však zle, tento fakt mu nevyčítam, skôr oceňujem. Som si vedomý toho, že ide o takzvaný entry-level, teda lacnú možnosť vstúpiť do sveta herných notebookov a tomu zodpovedá aj striedmejší výzor. No možnosť zobrať si na pracovný meeting notebook, ktorý nemá problém spustiť ani tie najnovšie hry (hoci, samozrejme, nie na najvyšších detailoch), bude pre mnoho ľudí zaujímavá. Nič, možno až na modré podsvietenie klávesnice, nekričí do sveta „AHA, SOM HRÁČ!!!”, čo však určite ocení viacero ľudí a snáď nie len ja.

Obstojné prevedenie a tradičné rozloženie

IdeaPad Gaming 3 ponúka plastové šasi čiernej farby s jednoduchým strieborným Lenovo logom v pravej spodnej časti veka aj spodného šasi. Kvalita prevedenia je obstojná, napriek tomu, že na notebooku nie sú použité žiadne prémiové materiály ako zliatiny kovov či karbónové vlákno. Monitor je dokonca možné otvoriť jednou rukou, čo u lacnejších notebookov nevidieť tak často. Po stránke rozloženia portov sa radí IdeaPad Gaming 3 do kategórie tradičných notebookov. To znamená drvivú väčšinu konektorov na ľavej strane šasi (kombo audio Jack, USB-C, USB 3.0, HDMI port, RJ45 Etherner port a nabíjanie) a niečo málo, teda jeden USB 3.0 port aj napravo. Zadná časť šasi, nanešťastie, nie je určená výduchom chladenia, nakoľko takmer celú dĺžku zadnej časti notebooku zaberá pánt monitoru. To sa však pri tomto notebooku neprejavilo nijako strašne po stránke teplôt, čo bolo dosiahnuté hlavne zakomponovaním menej výkonných komponentov.

Ako-tak-urátny výkon

Keď už spomínam výkon, tak by som mal asi napísať, aké komponenty sa v tomto notebooku nachádzajú alebo môžu nachádzať. Model, ktorý sa dostal k nám do redakcie, sa pýši menom 81Y400H6CK, ktoré predstavuje procesor Intel Core i5-10300H, 8 GB RAM, grafickú kartu Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 G, 512 GB NVMe SSD disk a 1080P IPS monitor s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Dostupných je však oveľa viac variantov, takže ak vás tieto parametre neoslovili, sú dostupné aj kúsky s Intel Core i7-10750H, alebo AMD Ryzen 5 4600H, 16 GB RAM, menším SSD, väčším SSD, alebo aj s grafickou kartou GTX 1650 bez prípony Ti. Už z týchto parametrov vidieť, že nepôjde o žiadneho borca, čo sa stoviek FPS či obrovskej produktivity týka. Ale aj dobre vyvážený, hoci menej výkonný hardvér dokáže divy a netreba kvôli nemu brať hypotéku na dom. Procesor Intel Core i5-10300H je síce už 10. generácie, ale, nanešťastie, ešte stále postavený na 14 nm technológii. To znamená takty od základných 2.5 GHz až po 4.2 Turbo a 4.5 GHz krátkodobé Turbo na jednom jadre.

So štvoricou jadier a podporou hyperthreadingu si však IdeaPad Gaming 3 poradí s akoukoľvek namáhavejšou prácou či novšími hrami. Čo by som uvítal k tomuto procesoru, by bola možnosť pripojiť externú grafickú kartu, avšak tento model nedisponuje Thunderbolt 3 portom. Musím však povedať, že vďaka spojeniu tohto procesoru s grafickým čipom GTX 1650 Ti si na ňom síce nezahráte tie najnovšie hry v najvyšších nastaveniach, ale keď sa uspokojíte s mierne zníženými detailmi, pobežia vám aj novšie AAA tituly s hodnotami okolo 60 FPS. Skrz tieto čísla mierne nechápem zakomponovanie 120 Hz panelu, nakoľko tieto hodnoty by použitý hardvér dosahoval len v niektorých e-sports hrách, a to tiež len so zníženými detailmi, no je pravda, že vysokú obnovovaciu frekvenciu berú hráči a ergo aj spoločnosti ako neoddeliteľnú súčasť „herných” počítačov a notebookov.

Prekvapivo dlhá výdrž a jednoduchá vylepšiteľnosť

Pri váhe okolo 2 kíl nie je IdeaPad Gaming 3 žiadne páperko, no vďaka zabudovanej 70 Wh batérii je naozaj použiteľný aj na cestách. Pri plnej záťaži sa, samozrejme, neprehupne ani cez 2 hodiny, no pri bežnej práci, browsovaní internetu a púšťaní videa sa tento notebook mohol v našom prípade pochváliť výdržou až 7 hodín a 15 minút do úplného vybitia. Nie je to síce celý pracovný deň, no kto by to očakával od herného notebooku? Čo však od herných notebookov, a najmä od tých lacnejších, hráči a majitelia očakávajú, sú jednoduchšie možnosti vylepšenia komponentov. Na prístup k RAMke a diskom síce treba sňať celý spodok šasi, avšak potom je už vylepšovanie naozaj jednoduché. Na výber sú dva SO-DIMM sloty pre RAM, dva porty M.2 pre rýchle SSD disky, z čoho jeden je už osadený spomínaným 500 GB kúskom od spoločnosti SK Hynix a, dokonca, je v IdeaPad Gaming 3 miesto aj na tradičný 2.5” disk. Pri jeho osadení však treba oželieť voľný M.2 port, čo ale nebude pre niektorých potenciálnych majiteľov prekážkou, najmä ak majú doma tradičný HDD s vyššou kapacitou, alebo až tak netúžia po NVMe rýchlostiach.

Testovanie

Na notebook bol nainštalovaný najnovší Windows update (Windows 10 v2004 build 19041.572) a drivery. Notebook bol následne otestovaný v hrách aj programoch a výsledky testov si môžete pozrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je šikovný a nie až tak malý notebook. Neexistuje síce bez silnej konkurencie, no svojím prevedením, dizajnom, výkonom, výdržou batérie a ergonómiou si dokáže obhájiť svoje miesto na trhu. Po hernej stránke je mu za túto cenu možné len máločo vytknúť a po kancelárskej dokáže (aspoň po stránke výkonu) konkurovať aj oveľa drahším kúskom.

Klady

 • obstojné prevedenie
 • vyvážený hardvér
 • dobrá ergonómia
 • striedmy dizajn
 • možnosti vylepšenia
 • férová cena

Zápory

 • absencia Thunderbolt 3
 • iba WiFi 5

Informácie o produkte

Lenovo IdeaPad Gaming 3 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 359 mm
 • Výška: 249,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,9 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk