RECENZIA: HP Omen 15 - Špičkový herný notebook od HP

RECENZIA: HP Omen 15 - Špičkový herný notebook od HP

 

Spoločnosť HP navrhla pre rok 2020 15-palcové herné notebooky Omen s novým sviežim dizajnom s menším pôdorysom a novým logom. Agresívne uhly sú preč, v móde je minimalistická estetika.

Balenie

Notebook prišiel zabalený v dizajnovo zaujímavej krabici, v ktorej sa síce nenachádzalo žiadne špeciálne príslušenstvo okrem 200W nabíjačky, všetko bolo ale pekne a kvalitne zabalené. Od herného notebooku v tejto cenovej kategórii by sme ale predsa len očakávali nejakú zaujímavosť – potešil by napríklad kupón k nejakej hre.

HW Parametre

HW parametre sú veľmi zaujímavé, ide sa o variant s Intel procesorom a Nvidia grafickou kartou.

Procesor je Intel Core i7 10750H desiatej generácie, ktorý disponuje šiestimi jadrami a dvanástimi vláknami. Procesor podľa intelu boostuje až 5GHz na jednom jadre, reálne sme túto frekvenciu zaznamenali len na pár sekúnd pri teste jedného jadra v teste Cinebench, ide teda viac o marketingový ťah ako realitu.

Notebook je ďalej vybavený 16GB DDR4, s frekvenciou 2933MHz.

Úložný priestor je riešený jedným veľmi rýchlym 512GB NVMe SSD diskom. Chýba nám ale väčšie úložisko, chcelo by to aspoň 2TB HDD disk.

Grafická karta je typ od spoločnosti Nvidia – RTX2060 so 6GB pamäte. Grafický výkon pre Full HD rozlíšenie je teda dostatočný. Grafická karta navyše podporuje aj technológie DLSS a Raytracing, mala by teda do budúcna zvládnuť aj náročnejšie hry.

Notebook je vybavený 15,6-palcovým IPS displejom s Full HD rozlíšením 1920 x 1080 a obnovovacou frekvenciou až 144Hz. Pozorovacie uhly sú skvelé, takisto vernosť farieb displeja je na výbornej úrovni. Na hranie je dnes predsa len pätnásť palcov už pomerne málo, dá sa na to ale zvyknúť. Zamrzí absencia G-Sync alebo Freesync.

Klávesnica disponuje efektným RGB podsvietením a zvýraznenými klávesmi WSAD. Naviac je aj programovateľná a podporuje anti-ghosting technológiu, teda aj pri stlačení viacerých klávesov súčasne zaznamená každý váš povel. Nedostatkom je absencia numerickej časti, ale je to predsa len v prvom rade herný nástroj, takže sa to dá s prižmúreným okom ospravedlniť.

Čo sa zvukovej stránky týka, notebook disponuje technológiou HP Audio Boost a zvuk z dielne Bang & Olufsen, zvukový prejav je vcelku presný a čistý, prekvapivo disponuje aj nejakou tou basovou zložkou. Samozrejme, s klasickými reproduktormi 2.1 to nie je porovnateľné ani vzdialene, na 15-palcový notebook je ale zvukový prejav príjemný.

Slušne prepracované je aj chladenie Omen Tempest Cooling, ktoré funguje dobre a nie je otravne hlučné ani pri maximálnej záťaži. Samozrejme, pri extrémnom teste Prime95 ho už bolo počuť pomerne dosť, reálne ale takéto situácie pri hrách asi nezažijete.

Konektivita je štandardná, notebook je vybavený 1x Mini DisplayPortom, 1x HDMI 2.0 portom, 3x USB 3.1, 1x1xRJ-45, 1x USB Thunderbolt 3 Typ C a 3,5 mm Audio Jack konektor.

Batéria je 70,9Wh šesťčlánková a priemerná výdrž pri surfovaní bola niečo vyše šesť hodín, pri hraní to bolo niečo okolo dvoch hodín. Vysoká výdrž batérie ale nie je prioritou tohto zariadenia. Hodnoty sú preto v poriadku.

Za pozornosť ešte stojí aplikácia Omen Command Center. Obsahuje viacero optimalizácií – napríklad Network booster. Jedná sa o „zosilňovač“ siete, ktorý znižuje latencie presunutím sieťových prenosov hier do prvej línie. Zaujímavá je aj funkcia Dual Force, ktorá rozdeľuje sieťové prenosy do dvoch prúdov údajov – hry smeruje cez LAN pripojenie a ostatné prenosy potom cez Wifi. Ďalšia funkcia je Performance Control, ktorá zvýši otáčky ventilátorov a umožní tak lepší výkon a chladenie notebooku. Funkcia Lightning potom slúži na nastavenie podsvietenia klávesnice.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je hranatý, jednoduchý a zároveň štýlový a moderný, ak by sme ho mali zhrnúť jedným slovom, ide o čistý minimalizmus. Na zadnej strane sa nachádza pekné farebné logo Omen. Spracovanie je precízne, notebook je vyrobený z kovového rámu a tvrdeného plastu s mäkčenou povrchovou úpravou. RGB podsvietenie klávesnice je dnes už takmer štandard, minimálne pri herných notebookoch. Hmotnosť celého zariadenia je 2,46kg. Touchpad je dostatočne veľký a presný, na hry ale v podstate nepoužiteľný, myš je na hry jednoducho nevyhnutná. Možno by bolo na zamyslenie pre výrobcov ponúkať ako pridanú hodnotu nejakú peknú hernú myš.

Testy výkonu

Notebook je vybavený výkonným procesorom Intel Core i7 10750H desiatej generácie. Oproti predchádzajúcej generácii sú zlepšenia len kozmetické, v podstate ide len o vyšší boost a optimalizácie výrobného procesu. V teste Cinebench R20 dosahuje v multicore výkon 2763 bodov, single core výkon je 449 bodov. Konkurencia od AMD je ale dnes už o niečo ďalej aj v mobilnom sektore. V teste Prime 95 sa priemerná teplota po pol hodine testu pohybovala okolo 80 stupňov, čo je veľmi dobrá hodnota. Čo sa výkonu procesoru týka, nedostatok ho zrejme nebude, konkurencia ale ponúka dnes už výkonnejšie riešenia, napríklad 4800H alebo 4900H.

Výkon pamäťového systému je slušný, 2x 8GB DDR4 na frekvencii 2933MHz je v laptopoch skôr nadpriemer. Možné je to vidieť aj na benchmarkoch v aplikácii Aida64, hodnoty čítania a zápisu sú na tom veľmi dobre. Takisto latencia je výborná.

Hráčov bude asi najviac zaujímať grafický výkon. RTX 2060 v mobilnej verzii sľubuje zaujímavý výkon, ktorý by mohol byť vo Full HD rozlíšení dostatočný aj pre najnáročnejšie hry. Testovali sme dve veľmi náročné hry, prvá bola hra Red Dead Redemption 2, kde na najvyšších nastaveniach dosahovala grafická karta priemerných 57 FPS, čo je pekná hodnota. Minimálna hodnota FPS bola na hodnote 46, čo je takisto slušné. Druhá hra bola Control, kde pri maximálnych nastaveniach s vypnutým raytracingom a DLSS boli priemerné FPS 52, minimálne spadli na hodnotu 37. Pri zapnutom Raytracingu na medium a zapnutom DLSS FPS dosahovali okolo 40 FPS, minimálne FPS padali niekedy k tridsiatim. Teda ešte stále vcelku použiteľné.

Notebook sa teda nebojí ani náročných hier, zahráte si ich v podstate na najvyššie nastavenia s rozumnými FPS. Trocha nám chýbala prítomnosť technológie G-Sync alebo Freesync, herný dojem by bol o dosť lepší.

Naše hodnotenie

HP vynoveným radom Omen zaujalo. Dizajn sa pomerne výrazne zmenil, ide cestou minimalizmu, ktorá ale nijako nevadí, naopak, pôsobí to dobre. Hardvérovo je notebook vyskladaný dobre, predáva sa za cenu okolo 1500 eur. Dá sa kúpiť aj model s konkurenčnými procesormi od AMD, ktoré sú výkonnejšie, za príplatok je možné dostať aj výkonnejšiu grafickú kartu RTX 2070. Celkovo notebook hodnotíme pozitívne, parametrovo aj výbavou ide o vyvážené zariadenie.

Klady

 • minimalistický dizajn
 • 144Hz displej
 • efektná RGB klávesnica s možnosťou nastavenia efektov
 • vyvážená HW konfigurácia
 • kvalitné reproduktory

Zápory

 • absencia numerickej klávesnice
 • alternatíva od AMD ponúka výkonnejšie procesory
 • absencia Freesync/G-sync
 • absencia väčšieho úložiska

Informácie o produkte

HP Omen 15 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,9 mm
 • Výška: 239,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22,5 mm
 • Hmotnosť: 2460 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk