RECENZIA: TP-Link TL-WR902AC - Wi-Fi signál aj na cestách

RECENZIA: TP-Link TL-WR902AC - Wi-Fi signál aj na cestách

 

Či už ste na výlete sami alebo s rodinou, s pomocou routera TL-WR902AC od spoločnosti TP-Link môžete získať rozšírenie existujúcej (napr. hotelovej) siete, alebo vytvorenie prenosného hotspotu, ktorý sa hravo zmestí do vrecka. Nejde len o obyčajný router, ale aj o celkom pokročilé zariadenie umožňujúce zastúpiť router, access point, repeater, prípadne pri dokúpení ďalších modulov aj 3G/4G modem. Viac už však v nasledujúcej recenzii.

TL-WR902AC prichádza v malej škatuli, ktorú pokrýva typická grafika výrobcu vyzdvihujúca všetky hlavné prvky zariadenia. Vnútri nájdeme samotné zariadenie, plochý Ethernet kábel, manuály a napájací adaptér.

Už počas vybaľovania som bol prekvapený veľkosťou routera a napájacieho adaptéra, ktorý je len o niečo menší. Vonkajšiu schránku zariadenia tvorí kombinácia bieleho matného a lesklého plastu. Z hľadiska konektorovej výbavy nájdeme 100Mbps Ethernet konektor, napájací konektor a USB 2.0 port. Na vrchnej strane sú zasadené zelené LED diódy, ktoré ukazujú prítomnosť napájania, aktivitu Ethernet portu alebo prítomnosť pripojenia do internetu. Okrem spomenutých portov nájdeme na boku aj fyzický trojpolohový prepínač slúžiaci na zmenu režimov.

Prvým režimom je router, ktorý vytvorí sieť zdieľajúc internet z Ethernet konektora. Druhý z ponúkaných módov je Hotspot, ktorý vytvorí súkromnú bezdrôtovú (2,4 a 5GHz) sieť s využitím už existujúcej Wi-Fi siete pre zdroj pripojenia k internetu. Tým ochráni a skryje vaše zariadenia v sieti.

Posledným, tretím režimom je repeater, ktorý predlží dosah existujúcej bezdrôtovej siete či už bezdrôtovo, alebo pomocou Ethernet portu.

Prepínanie medzi režimami vždy reštartuje router a uvedie zariadenie do továrenských nastavení. Je celkom náročné nastaviť strednú polohu prepínača, pretože sa skoro vždy trafíte do poslednej.

Po pripojení USB 4G modemu do portu na boku môžete vytvoriť Wi-Fi sieť s využitím zdroja internetu z modemu, prípadne sa port dá využiť na zdieľanie súborov z externých USB úložísk. USB 2.0 port však nepatrí k tým najrýchlejším.

O výkonovú zložku sa stará jednojadrový procesor spolu s dvomi integrovanými anténami. Teoreticky je možné na bezdrôtovej sieti dosiahnuť až 300Mbps na pásme 2,4GHz a 433Mbps na 5Ghz pásme.

Dôležitou súčasťou každého routera je režim administrácie a celkové možnosti prispôsobenia. Prostredie administrácie WR902AC je veľmi podobné bežným routerom od TP-Linku a poskytne veľmi bohaté možnosti nastavení. Medzi ne patrí správa 2,4/5Ghz pásma (zmena hesla, SSID), hosťovská sieť, zdieľanie súborov, port forwarding, integrované zabezpečenie a ďalšie. Nastavení je naozaj dosť a sú rozdelené do príliš veľa kategórii, medzi ktorými budete pri prvom nastavení dosť blúdiť. Z používateľskej perspektívy som zaznamenal občasný výpadok Wi-Fi siete, avšak po reštartovaní už fungovala správne. Okrem tohto bol chod zariadenia bezproblémový.

Naše hodnotenie

Za cenu 35 eur dostanete zariadenie kompaktných rozmerov, ktoré umožňujú správať sa nielen ako obyčajný router, ale aj ako repeater alebo hotspot. Je trochu na škodu, že zariadenie neobsahuje batériu, prípadne integrovaný zdroj vzhľadom na to, že veľkosť napájacieho adaptéra znižuje reklamovanú prenositeľnosť. Tiež zamrzí, že zariadenie si pri zmene režimov nepamätá nastavenia.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • režimy
 • možnosti prispôsobenia

Zápory

 • len USB 2.0 port
 • napájací adaptér je len trochu menší ako samotné zariadenie
 • občasný výpadok siete

Informácie o produkte

TP-Link TL-WR902AC 2020

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 74 mm
 • Výška: 67 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22 mm
 • Orientačná cena: 35 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk