RECENZIA: Lenovo LEGION 5i - Splnený sen bežného hráča

RECENZIA: Lenovo LEGION 5i - Splnený sen bežného hráča

 

Lenovo mi svojou radou Legion robí radosť. Naozaj ju mám rád. Chválil som už predchádzajúce stroje série Y, ktoré som mal k dispozícii a ani najnovší Legion 5i mi moju obľubu týchto strojov nijak nepokazil.

Recenzentom prejde za rok rukami mnoho mašín, herných, kancelárskych, „lifestylových“, ale len máloktorý notebook vám sadne hneď na prvú dobrú. Väčšinou si k sebe chvíľu hľadáme cestu, zoznamujeme sa a až po pár dňoch sme kamoši. S Lenovo Legion 5i to bolo iné. Od začiatku akoby sa vrátil starý kamoš, ktorého ste dlho nevideli a sadli ste si spolu na pivo.

Viete, že sa máte fakt radi, že máte pár trecích plôch, ktorým sa radšej vyhnete, nech je pohoda, jednoducho je vám dobre a ničím si to nekazíte. Tak som sa cítil hneď potom, ako som Legion 5i vybalil zo škatule a prvýkrát som ho spustil.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Dizajnovo vychádza Lenovo Legion 5i z predchádzajúcich modelov Y740, resp. Y540. Má striedmy dizajn, ktorý nekričí z 20 kilometrov: „Hej, ja som herný kolotoč, zasvietim ti všetkými farbami, lebo taká je móda, kámo.“ Mne to takto maximálne vyhovuje, ale pochopím, že mladšej generácii môže pripadať nudne.

Legion 5i sa nehrá na to, že ide o TOP model, je to stroj, do ktorého Lenovo za pomerne slušné peniaze vložilo veľmi dobré vnútro. Nuž a aby tie peniaze, o ktoré je 5i lacnejší ako predchádzajúce triedy, niekde ušetrili, uberalo sa na šasi. Ale opäť s rozvahou a striedmo. Hráčom, ktorí potrebujú, aby notebook zvládal hry, to bude jedno. A ľudia, ktorí chcú, aby ich notebook reprezentoval, si predpokladám radu Legion nekupujú.

Ale nebojte sa, hanbiť sa rozhodne nebudete. Povrch je krásne matný (dosť chytá prach) a čierna farba, ktorú Lenovo nazýva Phantom Black sa podarila, k notebooku pasuje. Na veku sú aj dve logá, dolu nad základňou Lenovo a na opačnej strane hore zasa Legion, to zvládne meniť farby, takže tí, ktorí potrebujú žiariť budú spokojní. V základnom prevedení však obe logá pôsobia absolútne nerušivo, sú minimalistické a svieže.

Ak máte radi ostrejšie tvary, budete spokojní. Hrany aj prechody sú rezané ostro a agresívne, snáď len vrchol veka displeja je mierne do oblúka. Ako vravím, nie je to kráska, ktorou sa dá chváliť vo vyčačkaných officoch a hipsterských kaviarňach, ale svojich fanúšikov si nájde.

Veľmi ma potešilo, že sa neuberalo z kvality pántov, tie sú opäť posunuté pár centimetrov od zadného okraja základne, aby sa dal displej vyklopiť až do 180 stupňov. Praktický význam toho síce nevidím, ale nemusím vidieť zmysel vo všetkom. Každopádne pánty sú masívne a držia veko naozaj silno. Displej sa vám nepohne, ani keby ste s notebookom šprintovali 100 metrov. Predpokladám, že to s 3-kilogramovým hebedom robiť nebudete, ale môžete si byť istí, že vám obrazovka nebude lietať ani pri písaní na nestabilnej podložke.

Konštrukcia je robustná, o staršom modeli som napísal, že je to mastodont a ani teraz nemám dôvod myslieť si niečo iné, hoci oproti predchádzajúcej generácii je táto o niečo menšia. Na váhe sa to však príliš neprejavilo, stále sú to takmer tri kilá poctivého notebooku, takže ak ho chcete prenášať každý deň, radšej si predplaťte masáže.

DISPLEJ

Displeje na Legionoch sú samostatná kapitola. Ide však vždy o kvalitu a som rád, že sa tu nešetrilo. Stále je tu síce otrasne veľký rámik okolo displeja, takže sa pár centimetrov okolo obrazovky musíte pozerať na nevzhľadný plast, ale to je len malá chybička na kráse.

Mal som k dispozícii vyššiu verziu Legionu 5i so 17-palcovým displejom a ak chcete notebook naozaj na hranie, odporúčam vám siahnuť po tejto verzii. Displej je pocitovo oveľa väčší ako 17 palcov. Potvrdil to každý, kto sa na notebook pozeral. Ja som ho mal umiestnený pod 23 palcovými externými monitormi a ten rozdiel objektívne vidieť príliš nebolo.

Funkčne je displej výborný. Vďakabohu je matný a ani cez klasický jasný letný deň som nemal veľké problémy s tým, že by som na ňom zle videl. Pozorovacie uhly sú výborné a hoci oproti Y740 sérii klesol počet nitov z 500 na 300, jas bol stále nadpriemerný. Akurát v noci sa mi zdalo, že už notebook nežiaril tak ako jeho starší súrodenec, čo som však skôr ocenil.

Veľmi, ale naozaj veľmi kvitujem, že obnovovacia frekvencia ostala na 144 Hz. Pri hraní to je balzam na dušu a ak hráte FPS, či nebodaj kompetitívne FPS, tak 144 Hz je nutnosť, ktorá vás aspoň trochu udrží v hre. Mne sa už po vrátení Y740 zdali všetky hry akési ťažkopádnejšie a mám pocit, že keď odovzdám túto 144 Hz krásku, zasa to bude ťažké.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Legiony sú, čo sa komunikačného rozhrania týka, pomerne štedré a táto ich vlastnosť ostala zachovaná. Ono je pravda, že by sa asi ťažko obhajovalo, keby ste do toho veľrybieho tela nedokázali zapracovať čo najviac portov.

Lenovo využíva pre portovú výbavu zadnú aj obe bočné hrany. Vzadu nájdete HDMI vstup, 2 × USB A 3.1 Gen 1, jeden USB-C vstup, LAN (RJ-45), a zamykací slot Kensington.

Vpravo z pohľadu pred klávesnicou je ďalší USB 3.1 Gen 1 a čuduj sa svete, aj čítačka kariet, ktorá mňa vždy poteší, pretože je to slot, ktorý chýba takmer na všetkých moderných notebookoch, hoci je ťažké pochopiť prečo. Vľavo je potom ešte ďalší A-čkový USB vstup a 3,5 mm jack pre audiovstupy.

Spomenúť chcem aj to, že je v notebooku zabudovaná Bluetooth technológia vo verzii 5.0 a ak vás zaujíma WiFi, potešíte sa, je tu WiFi 6 802.11AX (2x2).

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

S klávesnicou som v Legionoch vždy bojoval a v Y740 som ju dosť kritizoval, pretože som si na ňu absolútne nezvykol. V 5i verzii sa dočkala poriadneho prekopania, no do štandardnej klávesnice jej stále niečo chýba.

Je to však už o dosť lepšie. Napríklad šípky sa konečne presunuli a nie sú pod numerickou klávesnicou, čo bol dizajnový prvok, ktorý som úprimne nechápal a netuším, komu napadol. Teraz sú klasicky pod Enterom a Shiftom a je okolo nich priestor.

Potom je tu však stále tvar a veľkosť kláves. Klávesy sú totiž o niečo menšie, ako je taký bežný štandard a majú trochu zvláštny tvar. Nie sú to štvorce, ale spodná časť je mierne predĺžená. Kombinácia toho spôsobuje, že sa mi dosť často stávalo, že som stlačil dva klávesy naraz, respektíve som pri písaní stláčal klávesy, ktoré som nechcel. Som si úplne istý, že po dlhšom čase by som si na to bol zvykol a nevadilo by mi to, no teraz, keď som pravidelne prechádzal medzi Magic keyboard a touto, to bolo ťažké. Nie je to však niečo, čo by mi výrazne kazilo dojem z notebooku.

Touchpad som kritizoval už minule a keďže sa zmenil len naozaj nepatrne, budem v tom pokračovať. Je to totálny priemer. Navyše je príliš malý a na základni pod obrovskou klávesnicou je utopený a stratený. Hlučný je tiež dosť. Osobne používam touchpady na notebookoch bežne, dokonca mám kúpený aj externý, ale tu som radšej používal myš. Mám rád svoje nervy.

HARDVÉR A VÝKON

To podstatné je, ako to už pri notebookoch býva, schované pod kapotou. Je treba povedať, že aby sa Lenovo zmestilo do cenovky pod 1400 eur, bolo jasné, že sa budú musieť robiť kompromisy. Nemaľujme si všetko naružovo. Legion 5i je herný stroj, kto však pozná, aké sú ceny špičkových herných zariadení, bude okamžite šípiť, že by museli byť v Lenove veľkí kúzelníci, aby tam za tie peniaze dali TOP komponenty.

Mám však dobrú správu, nie je to tu vôbec zlé. Práve naopak, Lenovo dokázalo, že kúzliť vie a predovšetkým vo vyššej verzii tohto stroja, ktorú som mal k dispozícii a ktorá stojí 1399 eur, to dokázali zahrať naozaj skvele.

Možno už ste narazili na to, že existuje Legion 5 a Legion 5i. 5i je označenie notebookov s procesorom od Intelu. Legion 5 má zabudovaný procesor AMD. Ja som mal k dispozícii intelácky stroj a hoci na Intel sa v poslednej dobe znáša za ich procesory dosť kritiky, ja by som bol zhovievavejší. Notebook je poháňaný novučkým procesorom Intel Core i7 10750H, ktorý v rámci notebookov určených na hranie patrí k tomu najvýkonnejšiemu, čo môžete nájsť. 6 fyzických jadier a technológia Thermal Velocity Boost sa postarajú o to, aby ste nemali problémy ani s najmodernejšími hrami. Nepatrím medzi hráčov, ktorí musia mať všetko v ultradetailoch, ale mám rád kvalitnú grafiku a plynulý pohyb a pri hraní som ani raz nenarazil na najmenší problém.

Aj grafická karta je výborná. Je tu síce využitá minuloročná NVIDIA GeForce RTX 2060 so 6 GB RAM, ale verte mi, úplne postačuje na to, aby ste si dopriali vynikajúci herný zážitok. A ak si skutočne na grafiku potrpíte, tak už z názvu karty, kde sa skvejú písmenká RTX vidíte, že karta zvláda ja podľa môjho názoru prehypovaný Ray tracing. Slnečné svetlo a tiene si tak užijete rovnako ako v realite. Či je to naozaj také nutné ponechám nezodpovedané...

V mojej konfigurácii bol umiestnený 1 TB SSD disk od Samsungu a svoju úlohu zvládal na výbornú. Všetky operácie boli rýchle a plynulé a notebook bol použiteľný do pár sekúnd po štarte. Samozrejme, bude to vyzerať inak po roku používania, ale SSD je SSD.

Pri výkone je potrebné spomenúť aj chladenie. Pri herných notebookoch je to totiž naozaj podstatný parameter. Keď sa pozriem do marketingových prospektov, vidím, že je využitá technológia Coldfront 2.0, ktorá pomocou dvojkanálového tepelného mechanizmu, ventilátorov so 67 lopatkami a polymérom potiahnutými medenými rúrkami odvádza teplo z notebooku preč. Prevedené do ľudskej reči, hučí to neskutočne. Legiony hučali vždy a treba s tým počítať. Samozrejme je tu aj funkcia Q Control, pomocou ktorej viete regulovať teplotné režimy na Quiet, Balance a Performance, ale pri graficky náročných hrách si buďte istí, že keď sa tých 67 lopatiek roztočí, bude mať proti tomu protivetru problém pristávať lietadlo.

VÝDRŽ

Herný stroj je herný stroj, ani sebelepšia baterka vám ho pri 10-hodinovom hraní v chode neudrží. Tieto mamuty, ktoré už z diaľky revú výkon, výkon, výkon, vám zhltnú aj batériu, ktorá by inak mohla dva dni napájať celé malé mesto.

V Legione 5i je síce využitá robustná 80 Wh batéria a výrobca uvádza, že vydrží až takmer 8 hodín, ale to by vedľa nej muselo behať aj 10 škrečkov v kruhu a pomáhať vyrábať elektrinu. Ja som sa dostal, pri výraznom obmedzovaní, na nejakých 5 a pol hodiny. Ak som sa neobmedzoval a hral bez kompromisov, rátajte tak s 3 a pol hodinami maximálne, a to ešte musia byť mesiac a planéty v dobrej polohe.

AUDIO

Pamätám sa, ako ma v Legione Y740 prekvapil zabudovaný subwoofer. Jasné, nebol to zážitok, ako so súpravou za 3 000 eur, ale ten zvuk bol naozaj dobrý. V Legione 5i subwoofer chýba. Sú tu dva 2W repráky od Harman Kardon a technológia Dolby Atmos.

Aj tak ma však zvuk notebooku celkom bavil. Som zvyknutý hrávať so slúchadlami, ale pri recenzovaní samozrejme hrávam aj bez nich a Legion 5i nedopadol vôbec zle. Vlastne ma celkom prekvapil. Rád testujem zvuk na hre Bioshock, pretože mám rád tú podmanivú atmosféru jeho soundtracku a toto Lenovo obstálo. Bál som sa aj bez slúchadiel.

Aj filmy sa dali pozerať úplne v pohode, bežný, nenáročný používateľ nebude mať žiaden problém. Akurát hudbu by som asi skúsil počúvať inak. Basy aj výšky boli ploché ako zem podľa zástancov plochej zeme. Herná hudba je ok, spev o poznanie horší.

Naše hodnotenie

Ak nepotrebujete vyzerať ako pozér, ktorý sa rád prezentuje najnovšími technológiami a všetkým rozpráva čo všetko má natlačené pod kapotou alebo máte obmedzený rozpočet, ale chcete si zahrať všetky najnovšie hry na veľmi slušných detailoch, Legion 5i je skvelá voľba.

Áno, dá sa kritizovať za určité veci, grafická karta by mohla byť lepšia, ale nech sa tvárite akokoľvek, ono to naozaj na pohodové hranie stačí. A čo viac chcete? Toto je notebook pre obyčajných hráčov, ktorí nechodia pleveliť diskusie na internete svojimi hlúpymi názormi na to, čo je poriadny počítač a čo nie.

Klady

 • pomer cena/výkon je skvelý
 • Ray tracing
 • nový procesor od Intelu

Zápory

 • klávesnica a touchpad
 • krátka výdrž batérie
 • váha

Informácie o produkte

Lenovo LEGION 5i

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 398,6 mm
 • Výška: 290 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,2 mm
 • Hmotnosť: 3000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1399 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk