RECENZIA: Lenovo ThinkPad P73 - Vysokovýkonná pracovná stanica pre tých najnáročnejších

RECENZIA: Lenovo ThinkPad P73 - Vysokovýkonná pracovná stanica pre tých najnáročnejších

 

Spoločnosť Lenovo je už dlhé roky gigantom na poli elektroniky. Produkuje rôzne zariadenia, počítače, notebooky, všelijaké periférie, prakticky čokoľvek v tomto odvetví. V tom, čo robí, je naozaj úspešná, a z jej dielne vychádzajú zariadenia, ktoré väčšina z vás určite pozná, alebo už ste ich niekde videli. Jednou z najznámejších vecí, ktorú Lenovo vyprodukovalo, sú notebooky modelového radu ThinkPad.

KVALITA SPRACOVANIA A DIZAJN

LenovoThinPad P73 je spracovaný dokonale. Materiály použité na výrobu - a vlastne zariadenie celkovo - sú dokonale pripravené na prácu ako vo vlhkom, tak aj prašnom prostredí. Klávesnica je odolná voči obliatiu a ponúka dva režimy podsvietenia. Kvalita materiálov použitých na výrobu zariadenia je taktiež v poriadku.

Dizajn je, bohužiaľ, asi najslabšou stránkou tohto výrobku. Ten totiž vyzerá u všetkých tzv. ThinkPadov takmer totožne, čo už za tie roky pôsobí trochu zastaralo. To je v takejto cenovej kategórii takmer neprípustné, no na druhú stranu je potrebné brať ohľad aj na výrobcov, ktorí sa sústredili skôr na iné záležitosti.

Lenovo asi nemohlo z ochranných príčin ani zmenšiť veľkosť orámovania displeja, ktoré je vzhľadom na relatívne nový notebook dosť veľké, čo taktiež nepôsobí veľmi prémiovo.

ŠPECIFIKÁCIE

Čo sa výkonu tejto pracovnej stanice pre náročných týka, spoločnosť sa posnažila a ponúkla svojim zákazníkom viacero modelov radu P73. Model, o ktorom je táto recenzia, je poháňaný procesorom od Intelu, konkrétne Core i9 9880H postavenom na Coffee Lake architektúre. Ide o druhú najvyššiu konfiguráciu.

Po boku tohto supervýkonného osemjadrového CPU stojí 32 GB DDR4 pamäte a špeciálna grafická karta od NVIDIE, ktorá nie je úplne tak určená na hranie, avšak podporuje RTX technológiu a zahráte si na nej takmer všetko, čo vás napadne. Reč je o grafike Quadro RTX 4000 8 GB, ktorá je určená na tzv. CAD záležitosti (Computer-Aided Design), a teda ju využijú ľudia, ktorí potrebujú vytvárať grafické modely rôznych súčiastok, vecí, a taktiež aj na grafické editovanie, renderovanie a všetky ostatné procesy náročné na výpočtovú techniku.

Operačný systém je uložený na 1 TB SSD disku rozhrania M.2, ktorý sa stará o plynulé načítavanie, nahrávanie, odosielanie súborov, a celkový svižný chod systému.

Model P73 je ponúkaný až v piatich rôznych konfiguráciách.

DISPLEJ, ZVUK A BATÉRIA

Zariadenie si môžete kúpiť s obyčajným FullHD displejom s rozlíšením 1920x1080, alebo taktiež aj (vo vyšších a konkrétne aj v tejto konfigurácii) 4K/UHD displejom s rozlíšením 3840x2160. Všeobecne platí, že obnovovacia frekvencia týchto obrazoviek je 60 Hz a ide o antireflexný IPS panel. Ten má skvelé farby a taktiež disponuje skvelou ostrosťou, čo je u mňa obrovské plus. Spomenúť musím aj prítomnosť technológie Dolby Vision, ktorá sa stará o vyšší jas (až 400 Nitov), kontrast, a čo najlepšie detaily a prítomnosť 100% farebného gamutu Adobe.

Tento prémiový ThinkPad disponuje zvukom z reproduktorov Dolby Atmos, ktoré sú naozaj hlučné, no popritom z nich vychádza aj nadpriemerne čistý zvuk. P73 zároveň ponúka 6-článkovú batériu o veľkosti 90 Wh. Pri nej ale výrobcovia uvádzajú trochu prehnanú výdrž. Reálne som na notebooku pri bežnom používaní dokázal byť približne 6-7 hodín, pričom nastavený som mal režim šetrenia energie na „vyšší výkon“, no nerobil som nič, čo by mohlo toto zariadenie zaťažovať - iba obyčajné prezeranie internetových stránok. Na porovnanie, výrobca uvádza až takmer 17 hodín, čo je trochu „prepal“. Nevravím, že by sa pri úplne najúspornejších nastaveniach nedala výdrž dvihnúť možno na 10 hodín, no viac už hádam nie.

ZABEZPEČENIE

Spoločnosť do svojho notebooku implementovala dedikovaný čip dTPM, ktorý šifruje dáta a vašu prácu spolu s ochranou operačného systému. Taktiež na ňom nájdete fyzický ThinkShutter, teda krytku na infračervenú kameru, ktorá chráni vaše súkromie. Ďalšou vecou je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá plní svoj účel a funguje svižne, no nie je to nič špeciálne, pretože v dnešnej dobe je čítačka už v takmer každom prenosnom počítači minimálne strednej triedy.

PRENOSNOSŤ

Toto zariadenie slúži ako pracovná stanica, čo znamená, že hoci je to notebook, jeho veľkosť a hmotnosť je dosť veľká, čím jeho prenosnosť dosť trpí. Jeho rozmery sú totiž 41,6 x 28,1 x 3,1 cm, pričom váži 3,4 kg.

POUŽÍVANIE

Lenovo ThinkPad P73 je mimoriadne drahý 17,3-palcový notebook, ktorý nie je určený výhradne na hry, hoci výkon má viac než potrebný na ich spustenie na vysokých detailoch. O tomto rozhoduje hlavne dedikovaná grafická karta z radu Quadro, ktorá je určená na vyššie spomínaný CAD, teda grafický dizajn rôznych vecí, a dokonca aj na renderovanie virtuálnej reality v reálnom čase, čo je na grafický výkon extrémne náročné.

Nevravím, že na tejto pracovnej stanici nespustíte hry, práve naopak. P73 som otestoval na dvoch tituloch, konkrétne Doom (2016) a Just Cause 3, pričom oba bežali na najvyšších detailoch v 4K rozlíšení na 50 až 60 snímkach za sekundu, čo je viac než obstojné. A keď RTX Quadro 4000 zvláda starších hry v 4K, takmer určite bude zvládať aj tie dnešné minimálne vo FullHD rozlíšení, ktoré aj tak v súčasnosti využíva väčšina hráčov. Dôležité je však podotknúť, že podobný výkon dostanete aj z notebooku určeného priamo na hry, ktorý by vás (v tomto prípade) vyšiel o pár tisíc lacnejšie.

Naše hodnotenie

Pracovná stanica Lenovo ThinkPad P73 je skvelým a supervýkonným pomocníkom pre každého, kto potrebuje prémiový výkon na špecifické úkony a môže si dovoliť zaplatiť za notebook (konkrétne v tejto konfigurácii) 4 800 eur, čo je priveľa. V takej cene na ňom dokážete robiť úplne čokoľvek a on sa pritom veľmi nezapotí, no jeho určenie hovorí za všetko.

Klady

 • výkon
 • kvalita obrazu
 • zvuk

Zápory

 • cena
 • neprenosnosť
 • lacný dizajn

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad P73 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 416 mm
 • Výška: 281 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 31 mm
 • Hmotnosť: 3400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 4800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk