RECENZIA: Lamax T6 - Malý veľký pomocník na cestách

RECENZIA: Lamax T6 - Malý veľký pomocník na cestách

 

Lamax síce nepatrí medzi prémiové značky, no väčšina ich produktov ponúka obdivuhodne dobrý pomer kvalita/cena. Do bodky to platí aj pri autokamere Lamax T6. Tá totiž svojim používateľom dá všetko to, čo aj oveľa drahšie kamery, v rozumnej kvalite a za výbornú cenu.

BALENIE

Balenie je strohé, ale ponúka všetko potrebné, čo budete k prevádzke kamery potrebovať. V škatuli nájdete samotnú kameru, napájací kábel s mini-USB konektorom, GPS držiak na sklo s magnetickou koncovkou, redukciu do zapaľovača, kábel na prepojenie s PC, vrecko na prenos kamery a utierku z mikrovlákna. Vybalenie a inštalácia sú rýchle a kameru môžete prakticky hneď používať.

DIZAJN

Lamax miesto rozmerov stavil skôr na vybavenie. Subjektívne si myslíme, že urobil dobre. Máme radšej menšie a kompaktné kamery, ktoré nezavadzajú, zbytočne na seba nestrhávajú pozornosť a radšej, aj na úkor veľkého displeja, ponúknu rozumné funkcie.

T6 má mierne kupolovitý tvar, vpredu samozrejme so snímačom a optikou, vzadu s 1,5 palcovým displejom. Niekomu možno príde displej malý, ale verte nám, úplne stačí. Pri šoférovaní sa totiž kamere nemáte čo venovať a všetko potrebné si môžete nastaviť aj v aplikácii, kde to je rýchlejšie a jednoduchšie.

Dizajn na zadok neposadí, ale pri kamerách do auta asi nehrá veľkú rolu, ako kamera vyzerá. Bočné strany kamery slúžia na zapínanie a konektivitu. Vľavo je tlačidlo na zapnutie a vypnutie kamery + mikrofón a signalizačná LED dióda, vpravo pod krytkou zasa konektor na napájací kábel a slot pre mikro-SD kartu.

Tlačidlá, ktorými kameru ovládate, sú na spodnej časti kamery. Tu chceme dodať, že vďaka nim je možné kameru dobre ovládať aj bez mobilnej aplikácie. Často nám úplne stačili tieto tlačidlá a apku sme ani nezapínali.

KONŠTRUKCIA

Konštrukčne je kamera spracovaná dobre. Nečakajte však rovnakú tuhosť ako pri akčných kamerách. Lamax je síce na kameru auta dosť robustný, no na tvrdšie zaobchádzanie zabudnite. Nechceli by sme, aby nám kamera spadla na zem.

Čo nás ale veľmi potešilo je magnetické pripájanie kamery k držiaku. Ešte stále to totiž nie je úplný štandard a keď potrebujete kameru rýchlo vybrať z auta, je magnetické spojenie na nezaplatenie. Takisto ak sa ponáhľate a nemáte čas na minútovú inštaláciu. Magnet nie je prehnane silný, ale nikdy sme sa nebáli, že by počas jazdy mohla kamera vypadnúť. Drží aj mimo cesty.

Treba tiež spomenúť, že na okno sa GPS držiak lepí pomocou 3M pásky a odlepiť ho nie je žiadna sranda, otestované za vás...

NAPÁJANIE

Kamera sa dá napájať dvoma spôsobmi, buď ju pripojíte káblom, alebo využijete vstavanú batériu. Batéria však má iba 180 mAh a využijete ju skôr ako núdzové riešenie, vydrží maximálne 10 – 15 minút záznamu.

Kábel je istejší a vďaka nemu môžete záznam vytvárať prakticky donekonečna. Pripojiť ho treba do GPS držiaku. Vďaka tomu budete napájať nielen kameru, ale práve aj samotný držiak a budete tak mať k dispozícii viac dát.

Trocha nás zarazilo využitie mini-USB konektora, ten sme už naozaj dávno nevideli a pôsobil ako zaujímavý retro prvok . Kábel dodaný v krabici má 3 metre, takže sa netreba báť, že by nedočiahol, kam treba.

OVLÁDANIE

Ovládanie kamery už sme v rýchlosti spomenuli. Aj tu si môžete vybrať. Buď zvolíte komfortnejší spôsob ovládania cez mobilnú aplikáciu HQBKiNG, to odporúčame minimálne na prvotné nastavenia, alebo môžete využiť tlačidlá na spodnej hrane kamery. Tie využijete najmä pre rýchle nastavovanie. Fungujú spoľahlivo a aj ľudia s väčšími rukami a prstami nebudú mať problémy.

Kamera sa s aplikáciou spája pomocou WiFi a prekvapilo nás, že pri tejto lacnejšej kamere všetko funguje bezproblémovo. Počas celého recenzovania nenastal žiaden problém.

Menu kamery je aj v slovenčine, takže sa nemusíte báť, že by ste niečomu nerozumeli. Je to však natoľko jednoduché zariadenie, že aj keby slovenčina nebola súčasťou, nie je problém nastaviť všetko tak, ako potrebujete.

FUNKCIE A OBRAZ

Ako sme už napísali, Lamax ponúka skvelý pomer kvality a ceny. Táto kamera má FullHD rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. Myslíme si, že do auta viac netreba. Uhol záberu je 140 °, čo taktiež plnohodnotne postačuje na to, aby ste mali na videu prehľad o všetkom podstatnom. Výsledné video je vo formáte MP4, s ktorým si poradí každý bežný prehrávač videí. Môžete samozrejme aj robiť fotografie. Sú pomerne kvalitné, rozlíšenie je 12 Mpx. Výstupný formát je JPEG.

Kvalita obrazu je výborná. FullHD rozlíšenie 1920 × 1080 zabezpečí, že je vidieť všetko, čo potrebujete. So značkami áut pred vami nie je problém cez deň ani v noci. V oboch prípadoch sú dostatočne čitateľné. Dobre funguje aj WDR, teda Wide dynamic range. Vďaka tejto funkcii sa kamera dokáže rýchlo prispôsobiť, ak prejdete zo svetla do tieňa alebo naopak. Oceníte to najmä v tuneloch.

Lamax T6 využíva na ukladanie záznamu mikro-SD karty. Ja som využíval 32 GB SanDisk, ale môžete použiť až 128 GB karty. Dokážete tak nahrávať až 24-hodinový záznam. Samozrejmosťou je, že si môžete nastaviť, či chcete nahrávať neprerušovaný záznam, alebo pravidelne sa opakujúce cykly.

Funkcií ponúka kamera tak akurát. Za jej kúpnu cenu je vybavenie nadštandardné. Veď GPS je v základnom balení, priamo v držiaku. Vďaka GPS si po skončení jazdy môžete na Google Maps pozrieť vašu dráhu a aj rýchlosť, akou ste v daných úsekoch jazdili. Okrem GPS je tu však aj G senzor, takže kamera dokáže sama rozpoznať pohyb a spustí sa, keď ho zaregistruje. Tu však musíme napísať, že to funguje tak všelijako. Samozrejme pri naštartovaní a pohybe auta sa kamera spustí, ale že by dokázala zaznamenať, ak do vás niekto narazí, keď máte odstavené auto, to posúdiť nevieme. Keď sme testovali rozhojdanie auta, kamere sa moc pohyb rozpoznávať nechcelo.

Využiť môžete aj uzamknutie záberu, takže ak si nejakú videosekvenciu označíte a zamknete, nemusíte sa báť, že by ju kamera automaticky zmazala, ak dôjde miesto na nahrávanie a začnú sa premazávať staré nahrávky.

Naše hodnotenie

Lamax T6 nás potešila. Počas celého testovania sme nezaznamenali jediný problém a využívali sme prakticky všetky funkcie, ktoré ponúka. Pre bežného používateľa je to ideálna kamera do auta. Nenáročná na nastavenie, dostatočne stabilná, ľahko prenosná a za cenu, za ktorú kúpite pri iných kamerách tak maximálne náhradný držiak. Ak rozmýšľate nad videami z vašej jazdy, s Lamax T6 nespravíte krok vedľa.

Klady

  • skvelá cena
  • magnetické pripájanie kamery
  • kvalita videa, GPS

Zápory

  • slabá výdrž batérie
  • Mini-USB konektory
  • malý displej

Informácie o produkte

Lamax T6

  • Kategória: Ostatné
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 85 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk