RECENZIA: Fractal Design Flex VRC-25 - Ukážte svoju grafickú kartu v tom najlepšom svetle

RECENZIA: Fractal Design Flex VRC-25 - Ukážte svoju grafickú kartu v tom najlepšom svetle

 

Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo aj tie najdrahšie a najviac prémiové grafické karty vyzerajú najlepšie práve z tých uhlov, ktoré takmer nikto neuvidí? A dokonca aj pri lacnejších grafikách je vždy krajšia časť s chladením, nie bok a vrchná časť plochého spoja občas zakrytá plastovým alebo kovovým backplate-om. Prečo mať vlastne grafickú kartu v počítači nainštalovanú vo vodorovnej polohe, keď existujú produkty schopné vystaviť ju v tom najlepšom svetle?

Jedným z produktov, vďaka ktorým je možné mať grafickú kartu v zvislej polohe, je Fractal Design Flex VRC-25, predávaný ako doplnok k vybraným skrinkám z radov Define a Meshify. A nakoľko v redakcii skrinkou Define S2 Vision disponujeme, voľba bola jasná. Moje predsudky a stále prítomná (hoci už len mierna) averzia voči prílišnému používaniu RGB podsvietenia išla bokom a do skrinky pribudli všetky komponenty, ktoré RGB svetielka ponúkajú. To znamenalo šesť 140 mm Fractal Design Prisma ventilátorov, matičná doska Aorus Z390 Pro, 4 RAM moduly ADATA D40, vodné chladenie Fractal Design Celsius+ S28 a grafická karta Aorus RTX 2080 XTREME.

Obal a jeho obsah

Fractal Design Flex VRC-25 je dodávaný v absolútne obyčajnej kartónovej škatuľke s jednoduchou a jednofarebnou grafikou zobrazujúcou jeho výzor. Vnútri sa nachádza jedno vrecko s manuálom a pamfletom s ďalšími informáciami a druhé vrecko s dvojicou skrutiek a dištančných podložiek, ktoré treba nainštalovať do skrinky. Následne, pod kartónovou priehradkou, je už aj samotný Flex VRC-25, PCIe Gen. 3 x16 riser kábel dlhý 210 mm, schopný prepojiť grafické karty s akýmkoľvek PCIe slotom na matičnej doske a ich následné zabezpečenie na mieste.

Prvé dojmy

Hoci ide v praxi o obyčajný prepojovací kábel, je z neho, podobne ako z iných produktov značky Fractal Design, cítiť kvalitu. Počas boomu ťaženia kryptomien sa tzv. “riser” káble dostali do povedomia širšej verejnosti, hoci pri ťažení postačovalo aj PCIe x1 pripojenie. Riser káble sú však dôležité aj pri naozaj malých skrinkách, do ktorých by sa vertikálne upevnená grafická karta nezmestila. Niekedy bývajú súčasťou samotnej skrinky, ako pri staršej skrinke Fractal Design Node 202, no inokedy ich treba dokupovať. Preto sú dostupné aj lacnejšie produkty, ktoré by mali zvládnuť túto prácu, no prevedenie a kvalita môžu pokrivkávať. Flex VRC-25 je však komponent založený výlučne na funkcionalite a pri správnom použití ho v praxi nevidno, takže u neho nejaký dizajn hľadať netreba. Avšak čo vo svojom samotnom dizajne neponúka, bohato vynahradí práve tým, ako dokáže vylepšiť vzhľad vnútra skrinky po zmene uchytenia grafickej karty z vodorovnej do zvislej polohy.

Inštalácia

Inštalácia do skriniek Define a Meshify je naozaj jednoduchá a pozostáva z pripevnenia dvoch dištančných skrutiek na tunel zakrývajúci zdroj a prebytočné káble a následné priskrutkovanie spodnej časti kábla k dištančným podložkám. Následne je možné kábel pripojiť do ľubovoľného PCIe slotu na matičnej doske. Preferovaný je, samozrejme, x16 slot, ktorý sa najčastejšie nachádza úplne hore, no pokiaľ máte v počítači napríklad zvukovú kartu alebo kartu na streamovanie a zaznamenávanie videa menších rozmerov, je možné pripojiť riser kábel aj do nižších x8 slotov. Po nainštalovaní celého riser kábla už stačí iba odskrutkovať dvojicu zvislých krytiek (ktoré sú na všetkých skrinkách Define 7, Define R6, Define S2, Define S2 Vision, Meshify S2 a Vector R), pripojiť grafickú kartu do Flex VRC-25 a pripevniť ju na mieste skrutkami a malým posuvným zámkom na samotnom riser kábli.

Testovanie

Najprv som si nebol istý, ako vlastne otestovať prepojovací kábel, ktorý má v praxi iba prenášať dáta z grafickej karty do počítača. Potom som si však uvedomil, že minimálne jeho účinnosť sa dá overiť veľmi jednoducho. Preto som naštartoval zopár hier a syntetických benchmarkov a zopakoval ich s grafickou kartou nainštalovanou ako priamo v matičnej doske, tak aj pripojenej cez Flex VRC-25. A vcelku spokojne môžem referovať, že pri syntetických testoch boli výsledky odlišné len v rámci bežnej odchýlky (+-3%) a pri hrách boli výsledky FPS takmer totožné. Pri testovaní som si však nevšímal iba FPS a výsledné čísla testov, ale aj teploty samotnej grafickej karty. Pokiaľ by bola grafická karta príliš blízko predného panelu a nemala by dostatočný prístup k čerstvému vzduchu, boli by výsledky určite horšie, rovnako ako by sa znižovala aj životnosť grafiky. Teploty sa však držali na rovnakých číslach ako pri horizontálnej, tak aj vertikálnej polohe, za čo môže najmä dostatočný priestor medzi predným sklom a aj naozaj rozmernou grafikou, ktorý vo Fractal Design ponechali v samotných skrinkách. Je vcelku možné (hoci som na stránkach výrobcu ani na internete nenarazil na iné potvrdenie), že Flex VRC-25 bude kompatibilný aj s inými skrinkami, no pri nich bude určite potrebné dávať pozor práve na dostatok miesta medzi grafikou a bočným panelom.

Naše hodnotenie

Funguje Flex VRC-25 tak, ako má? Funguje. Vyzerá nenápadne a ničím nevyniká? Na tom predsa nezáleží. Stojí za to? To je mierne ťažšia otázka, nakoľko 45 eur nie je až taký malý peniaz. Podľa mňa však áno, najmä preto, ako dokáže vylepšiť výzor aj všedne vyzerajúcej skrinky, pokiaľ disponuje skleneným bočným panelom. Najmä s grafickými kartami, ktoré majú RGB podsvietenie zabudované priamo do chladenia alebo na spodku karty, ako to bolo so spomínanou Aorus RTX 2080 XTREME.

Klady

  • kvalitné prevedenie
  • žiadne zníženie výkonu
  • vylepší výzor aj všedných skriniek

Zápory

  • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Fractal Design Flex VRC-25

  • Kategória: Ostatné
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 45 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk