• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S28 Prisma - Nový a farebný, väčší a lepší, taký je Celsius+ S28
RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S28 Prisma - Nový a farebný, väčší a lepší, taký je Celsius+ S28

RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S28 Prisma - Nový a farebný, väčší a lepší, taký je Celsius+ S28

 

Nejaký ten čas dozadu sme testovali starší, no stále schopný chladič Fractal Design Celsius S24. Čoskoro po jeho recenzii sme sa však mali možnosť pozrieť na jeho náhradníka s novou generáciou pumpy a pridaným ARGB podsvietením. A teraz k nám zavítal aj väčší brat týchto dvoch chladičov s menom Celsius+ S28. Pri rade Celsius+ chladičov číslo v mene označuje veľkosť radiátora, takže keď model S24 disponuje radiátorom dlhým 240mm, ktorý pojme dva 120mm ventilátory, je len logické, že pri S28 bude radiátor určený pre dvojicu 140mm ventilátorov, čiže 280mm. Je však väčší chladič o toľko lepší a oplatí sa priplatiť si zaň?

Ako som písal už pri novom modeli Celsius+ S24, spoločnosť Fractal Design je známa najmä svojím minimalistickým dizajnom a dlhoročným odolávaním naskakovania na trend RGB komponentov. No ako sa hovorí, pokrok nezastavíš, a preto aj táto značka začala ponúkať svoje výrobky s farebnými svetielkami. Avšak možno preto, že vo Fractale tak dlho odolávali, alebo na RGB naskočili neskôr ako iní výrobcovia, boli k ich riešeniam recenzenti aj fanúšikovia často prehnane kritickí. Mňa, samozrejme, nevynímajúc. Predsa len, skrinky ako Define R6 či Meshify S2 som si zamiloval práve pre ich jednoduchý, no moderný dizajn bez žiadnych hlúpostí, ktoré by sa snažili zachytiť pohľady každého okoloidúceho. S príchodom Define S2 Vision a Prisma ventilátorov som však pomaly začal meniť názor a hlavne po tom, ako sa začali objavovať AIO vodné chladiče iných značiek, ktoré boli schopné do krytu pumpy zakomponovať nekonečné zrkadlá, prípadne displeje, som dúfal a očakával, kedy s podobne premysleným riešením príde aj Fractal Design.

Obal a jeho obsah

Fractal Design sa stále drží jednoduchého balenia s minimalistickým dizajnom v kombinácii bielej a čiernej, s veľkým obrázkom samotnej pumpy a radiátora na prednej strane. Na obale nemôžu chýbať všetky základné informácie, ako sú rozmery radiátora či podporované procesory, no inak nad balením netreba strácať čas a je lepšie hneď sa vrhnúť do odhaľovania toho, čo ukrýva. Kombinácia radiátora, hadičiek a pumpy je bezpečne uložená v kolíske z recyklovaného kartónu. Okrem toho tu nájdeme manuál a brožúrku s právnymi informáciami, vrecká so skrutkami, zadný držiak pre matičné dosky s Intel procesormi, a úchyt pre AMD procesory (vrátane AM4 socketu). Zabudnúť nemôžem ani na dvojicu 140mm Prisma AL Series PWM ventilátorov s RGB podsvietením. Dostupná je však aj verzia „Dynamic“, v ktorej sa nachádzajú „bežné“ FD Dynamic X2 GP-14 PWM ventilátory v čiernom prevedení, pokiaľ si na RGB až tak nepotrpíte.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení všetkých komponentov sa predo mnou objavilo všetko dôležité. Prisma ventilátory som už mal možnosť odskúšať pri testovaní skrinky S2 Vision, no pri použití v skrinke (a na chladiči) sú dôležité iné parametre. Preto som nevedel, čo presne očakávať. Celkové prevedenie chladiča je však hneď na prvý pohľad kvalitné a premyslené. Hadice sú mierne hrubšie oproti lacnejším riešeniam chladenia a hlavne sú aj opletené, radiátor aj pri „280mm“ dĺžke stále ponúka hrúbku 30 mm a husté rebrovanie, čo by pri použití kvalitných ventilátorov malo pomôcť s rýchlym odovzdávaním naakumulovaného tepla. Pumpa s hlavou chladenia je aj napriek zakomponovanému podsvieteniu stále nízka, vďaka čomu vizuálne zapadne do väčšiny zostáv, pričom ukrýva aj malú vychytávku, ktorú som si pochvaľoval už pri predošlej generácii Celsius chladičov. Takmer celá pumpa má matný čierny soft touch povrch, samozrejme, okrem úplne vrchnej časti, ktorá je sklenená a poskytuje spomínané RGB podsvietenie. Celkovo je nový Celsius+ naozaj podarený produkt od vizuálu cez kvalitu prevedenia až po vychytávky, ktoré spomeniem v ďalších častiach.

Vychytávky a (žiadny) softvér

Už pri pôvodnom Celsius chladiči som si celkom pochvaľoval absenciu akéhokoľvek softvéru a káblikov, ktoré často kazia vzhľad aj tých najprémiovejších vodných chladení. Celsius+ pokračuje v trende, ktorý nastavil jeho predchodca, a preto je na hlave pumpy otočný krúžok, vďaka ktorému sa dá prepínať medzi dvomi módmi, v akých pumpa a ventilátory fungujú - AUTO(matické) a PWM (Pulse With Modulation). Pri prvej možnosti si pumpa a ventilátory držia jednoduchú krivku, kde sa otáčky postupne zvyšujú podľa teploty procesora a potrieb systému, zatiaľ čo pri PWM si držia konštantnejšie otáčky a na maximum stúpnu, až keď je to naozaj nutné.

Pri používaní to znamenalo, že počas AUTO režimu a plnej záťaže si procesor držal trochu vyššie teploty, no chladenie bolo naozaj tiché, a počas PWM režimu o pár stupňov klesli teploty, no vďaka tomu sa zdvihli aj decibely. Druhou vychytávkou, vďaka ktorej bol manažment káblov už pri Celsius chladiči naozaj jednoduchý, je stále prítomný ovládač ventilátorov priamo na radiátore, ktorý je napájaný z pumpy. Tentokrát však ovládač ponúka aj ďalšie vylepšenie, ktorým je ARGB konektor pre Prisma ventilátory. Z pumpy totiž tentokrát nejde iba jeden káblik do 4 PIN kontektora na napájanie pumpy a ventilátorov, ale dá sa do nej pripojiť aj ARGB konektor. Bez jeho pripojenia pumpa aj ventilátory stále fungujú cez 4 PIN PWM konektor, hlava pumpy je podsvietená jednoduchou bielou farbou, čo nemusí vyhovovať každému. A pri nami testovanej verzii s dvojicou Prisma ventilátorov by bolo nezapojenie ARGB konektora takmer hriechom. Dva kábliky sú však stále takmer nič, navyše sú čierne a opletené, takže ukryť ich je naozaj hračka.

Inštalácia

Majiteľov Intel procesorov už tradične poteší predinštalovaný úchyt na túto platformu, ktorý im ušetrí jeden krok, avšak ani majitelia počítačov poháňaných AMD procesormi nemusia vešať hlavy. Výmena úchytu je naozaj jednoduchá, keďže pumpa je založená na Asetek Gen 6 prevedení a nezaberie viac ako pár sekúnd. Systém inštalácie pri Intel procesoroch je podobný ako pri väčšine moderných AIO chladičov, keď stačí na zadnú stranu matičnej dosky priložiť oporný úchyt, do ktorého sa spredu naskrutkujú štyri dištančné skrutky. Na tie sa následne nasadí hlava chladenia a zabezpečí sa rozmernejšími matičkami, ktoré sa dajú dotiahnuť aj prstami.

Pri AMD zostavách je však postup tentokrát mierne odlišný a používa základné úchyty, ktoré pumpu držia len na dvoch miestach namiesto použitia štvorice dierok na matičnej doske, takže človek sa posnaží trochu viac. Vodné chladenia typu AIO sa označujú najčastejšie číslami 120/140, 240/280, alebo 360 s prihliadnutím na to, aké ventilátory a koľko ich na ne môžete uchytiť, no do úvahy treba brať fakt, že celková dĺžka radiátora je vždy o niečo väčšia, keďže do nej treba započítať aj miesto na úchyty hadičiek a koncovú krytku, ktorá umožňuje cirkuláciu vody. Pri tomto modeli to znamená dĺžku radiátora 324 milimetrov a šírku 143 milimetrov, od čoho sa bude odvíjať kompatibilita so skrinkami, do ktorých je možné Celsius+ S28 nainštalovať. Väčšina výrobcov skriniek aj chladení však na svojich stránkach ponúka zoznamy kompatibilných produktov, takže si stačí dať pri výbere chladenia alebo skrinky trochu pozor a skontrolovať si podporované rozmery. Inštalácia radiátora a ventilátorov však bola v mojom prípade iba otázkou výberu toho správneho miesta a natočenia v skrinke, keďže chladič putoval do testovacej skrinky Fractal Design S2 Vision, ktorá si poradí aj s ešte rozmernejšími chladičmi ako S28.

Testovanie a namerané hodnoty

Celsius+ S28 Prisma bol (podobne ako predošlé S24 modely) otestovaný s procesorom Intel Core i5-9600K, a to ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 4,8 GHz, a v oboch režimoch. V grafoch sa však uvádzajú iba výsledky pri AUTO nastavení a takte 4,8 GHz. Teploty pod záťažou pri PWM režime dosahovali o 1-2° Celzia lepšie výsledky, no hlučnosť stúpla v priemere o 2 decibely. Teplota okolia sa pohybovala od 21° do 23° Celzia, pričom vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách a používaní profesionálnych programov. Ešte podotknem, že všetky chladiče boli testované s termálnou pastou dodanou priamo výrobcom, či už rovno aplikovanou na chladič, alebo v aplikátore pribalenom k chladiču. Pri výmene pasty za kvalitnejšiu (Arctic MX-4, Thermal Grizzly Kryonaut) je možné očakávať teploty nižšie v priemere o dva až štyri stupne.

Naše hodnotenie

Bolo by zarážajúce, ak by Celsius+ S28 v testovaní dopadol horšie ako jeho menší brat. To sa, našťastie, nestalo, takže jediné otázky, ktoré si potenciálny záujemca musí položiť, sú, či sa mu S28 zmestí do skrinky, keďže podpora 2x140mm ventilátorov je rozšírená skôr pri Full Tower skrinkách, pričom pri Midi formáte to až tak neplatí. Druhou otázkou je, či je príplatok 20 eur hodný zníženia teploty procesora o pár stupňov. Moje osobné odpovede sú áno a definitívne áno, no chápem, že nie som úplne bežný počítačový používateľ. Výber je teda na vás, hoci príliš veľkú chybu neurobíte ani pri jednom modeli.

Klady

 • lepší výkon ako 240mm chladiče
 • kvalitné prevedenie
 • striedmy dizajn
 • tichá prevádzka
 • jednoduchý manažment káblov
 • 5-ročná záruka od výrobcu
 • lacnejší variant aj bez RGB ventilátorov

Zápory

 • horšie riešený úchyt na AM4 platforme
 • prémiová cena

Informácie o produkte

Fractal Design Celsius+ S28 Prisma

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 284 mm
 • Výška: 122 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 31 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i5-9600K
 • Pamäť: Kingston HyperX 3200 MHz 32 GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius+ S28 Prisma
 • Pevný disk: WD SN750 1 TB
 • Grafická karta: AORUS RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design S2 Vision
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk