RECENZIA: ADATA SC685 SSD - Tenký, kompaktný, rýchly

RECENZIA: ADATA SC685 SSD - Tenký, kompaktný, rýchly

 

Spomínate si na dobu príchodu prvých prenosných USB diskov, ktoré sa pri väčšom objeme dát museli diaľkovo napájať na atómovú elektráreň v Mochovciach? Stáli pomaly tak ako osobné auto s rumunským evidenčným číslom a po hodine nepretržitej prevádzky páchli ako istá fabrika na výrobu pneumatík. Tak táto doba je už len romantickou spomienkou nejedného technického pamätníka a súčasná digitalizácia uchovávania dát na vzdialených úložiskách z nej razom vytĺkla cenovo a funkčne dostupný tovar. Stále však nežijeme v roku 2077 (pozdravujem do zaneprázdneného štúdia CD Projekt RED), aby sme si svoje obľúbené seriály natiahli priamo do neurálnej siete vlastného mozgu. A v prípade, ak sa nechcete spoliehať na internetové zálohy ako iCloud a podobne, keď často cestujete z miesta na miesto, vaša túžba vlastniť spoľahlivý a hlavne skladný SSD pevný disk vám posunie kompas rovno do náručia firmy ADATA.

35 gramov a 9,5 milimetra

Vďaka vyššie menovanej spoločnosti som aj ja mal možnosť overiť si na vlastnej koži stálu dôležitosť existencie prenosných ukladacích médií. Zvlášť, ak sa pohybujete kade-tade po mape sveta a stále internetové pripojenie nemôžete brať ako istý štandard. Povedzme, že ste nadšený, ale pokojne aj profesionálny fotograf, prípadne kameraman a v záujme čo najväčšej voľnosti nemáte čas a ani chuť neustále meniť pamäťové médium tak ako nikotínové náplasti na predlaktí. Práve pre vás tu je nový rad elegantných a tenkých SSD diskov, ktoré svojou váhou spadajú do kategórie neviditeľnej techniky. Tento disk (testoval som 500 GB variant) môžete totiž pokojne zasunúť kamkoľvek vás len napadne a nie je šanca, aby vám prekážal. To všetko vďaka veľkosti bankomatovej karty a hrúbke moderného telefónu. V tejto súvislosti je však nutné byť ostražitejší počas manipulácie a omylom si naň napríklad nesadnúť (áno, to sa mi naozaj stalo).

Vďaka druhej generácii USB 3.2 ste schopný preniesť 10 GB za 20 sekúnd

Na extrémne rýchle prenosy dát však treba, pochopiteľne, využívať kompatibilné zariadenia. Vo všeobecnosti však stále platí, že je lepšie mať menší SSD než zbytočne obrovský HDD, čo nás vracia späť k charakteristike účelu takéhoto produktu. Pomocou USB-C ste schopný pripojiť ho napríklad aj k hernej konzole, čo však automaticky neznamená výhody počas nahrávania hier a vecí s hrami priamo súvisiacimi. V takomto prípade ide skôr o potrebu rýchlejších prenosov fotiek/videozáznamov a iných objemnejších projektov z jedného zariadenia na druhé. Ideálne na hardvér, ktorý je schopný vyťažiť z tohto disku maximum. Túto charakteristiku vám SC685 ponúka ako svoju hlavnú devízu, nasledovanú kompaktnosťou a spoľahlivou funkčnosťou. Zariadenie som sa snažil zaťažiť, prenášal som preto obrovské dáta oboma smermi a sledoval známky akejkoľvek degradácie a výpadkov. K ničomu takému však neprišlo a v tomto ohľade produkt po mesiaci obstál na výbornú.

250 GB disk stojí 52 eur, 500 GB potom 80 eur a 1 TB rovných 132 eur

Daný SSD disk by doviedla k dokonalosti hádam už len nejaká vojenská certifikácia v zmysle odolnosti, keďže som sa o jeho funkčnosť obával vždy, keď som si omylom sadol a uvedomil, že toho malého a ľahkého nezbedníka som zabudol v zadnom vrecku nohavíc. Ak však otočíme list o jednu stránku naspäť a položíme ho pred zákazníka, ktorý prahne po rýchlom prenose dát do disku s veľkosťou kreditnej karty, nevidím jediný dôvod, prečo by v konečnom dôsledku z tej jeho vlastnej nemala odísť rozumná investícia priamo na účet spoločnosti ADATA

Naše hodnotenie

Málokedy sa vo finále nejakého testu nakoniec stotožním so sloganmi PR oddelenia určeného na jeho propagáciu, ale v prípade ADATA SC685 SSD sa za heslom „tenký, kompaktný a rýchly“ skrýva čistá pravda.

Klady

 • tenký
 • rýchly
 • skladný

Zápory

 • žiadna zvláštna ochrana proti fyzickému poškodeniu

Informácie o produkte

ADATA SC685 SSD

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 84,7 mm
 • Výška: 54,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,5 mm
 • Hmotnosť: 35 g
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk