RECENZIA: TP-Link Deco E4 - AC1200 WiFi mesh systém pre celú domácnosť

RECENZIA: TP-Link Deco E4 - AC1200 WiFi mesh systém pre celú domácnosť

 

Pokrytie veľkého domu či bytu WiFi signálom nebýva vždy najjednoduchšie. Väčšina užívateľov volí osvedčenú klasiku v podobe jedného WiFi routera spolu so zosilňovačmi pre rozšírenie pokrytia siete. TP-Link uviedol svoju ďalšiu iteráciu modulárneho systému Deco. Už v minulosti sme priniesli recenziu na mesh systém M4. Model E4, na ktorý prinášame recenziu teraz, je cenovo dostupnejší a poskytuje väčšinu funkcií staršieho brata.

Deco E4 je WiFi mesh systém umožňujúci jednoduchú expanziu WiFi signálu vo veľkých bytoch a menších podnikoch. Sieť vytvárajú satelity, z ktorých jeden je pripojený k internetu a ostatné stanice len rozširujú WiFi signál.Do redakcie sme obdržali súpravu s dvomi stanicami, avšak možno zakúpiť súpravu aj len s jednou stanicou. Dizajn balenia rovnako ako aj stanice vôbec nevybočuje z dizajnu produktov TP-Linku. V balení nájdeme 2 stanice a adaptéry na napájanie, jeden Ethernet kábel pre pripojenie E4 do internetu a taktiež aj sprievodcu prvým spustením.

Stanica je tvorená z bieleho a sivého plastu a má valcovitý tvar. Na zadnej časti sú umiestnené dva Fast Ethernet porty a zospodu aj konektor pre nabíjanie a resetovacie tlačidlo. Rozmery jedného satelitu sú 190,5 × 90,7 × 90,7 mm. Vďaka neutrálnemu ladeniu skrinky sa hodí do väčšiny priestorov.

O administráciu systému sa stará aplikácia Deco dostupná pre Android a iOS. Tá umožňuje aj vzdialené ovládanie a monitorovanie siete. Prvotná inštalácia je naozaj jednoduchá, o väčšinu nastavení sa postará samotná aplikácia. E4 môže operovať buď v režime router, alebo prístupový bod.

Vytvoriť môžete efektívne až 4 WiFi siete, z toho jednu hosťovskú a jednu súkromnú, každú na pásme 2,4 a 5 GHz. Na pásme 2,4 GHz môžete dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť až 300 Mbps, zatiaľ čo na 5 GHz pásme až 867 Mbps. Trochu na škodu je použitie len Fast Ethernetu, kde ste na pevnom pripojení limitovaní na 100 Mbps. Pásma možno rozdeliť na 2 osobitné SSID alebo vytvoriť jedno SSID a nechať zariadenie vybrať to lepšie.

Aplikácia Deco zobrazí pre každú zo sietí (ak by ste ich mali viac) aktívne pripojených používateľov, ktorým môžete v prípade potreby zablokovať prístup. Pre jednoduché pripojenie ďalších používateľov možno využiť aj WPS. E4 poskytuje podrobnú štatistiku o počte používateľov v sieti pre každý kalendárny deň v mesiaci, rovnako ako aj o ich dennom prenose dát.

E4 disponuje technológiou Fast Roaming, ktorá umožní užívateľovi prechádzať medzi pokrytím z jedného satelitu do druhého bez straty signálu alebo potreby sa pripojovať do rovnakej siete pomocou iného SSID. Môžem konštatovať, že prepínanie sietí funguje veľmi plynulo. Ak by bol signál v nejakej miestnosti hluchý, jednoducho stačí dokúpiť ďalšiu stanicu a rozšíriť sieť.

Na vrchu každej stanice je umiestnená aj notifikačná LED dióda o stave siete. Rovnako ako na modeli M4, aj tu by sa hodil USB konektor pre pripojenie tlačiarne alebo externého HDD do siete.

Naše hodnotenie

Deco E4 zaujme hneď na prvý pohľad svojou myšlienkou modulov. Pre tento druh systému nebude problém pokryť signálom veľký dom s tehlovými stenami, rovnako ako ani malú, poprípade strednú firmu. Cena cca 35 eur za modul je ozaj adekvátna, hlavne vďaka tomu, že aj jeden modul dokáže pokryť značné územie. Trocha zamrzí absencia 1 Gbps Ethernet portov a USB portov na jednotlivých staniciach.

Klady

 • cena/výkon
 • pokrytie signálom
 • aplikácia Deco
 • jednoduché ovládanie
 • neutrálny dizajn
 • hosťovská sieť
 • Fast roaming

Zápory

 • bez 1 Gbps Ethernet portov
 • bez USB portov

Informácie o produkte

TP-Link Deco E4

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 90,7 mm
 • Výška: 190,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 90,7 mm
 • Farba: biela, sivá
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk