RECENZIA: MSI Modern 14 A10M - (Takmer) Najnovšia generácia výkonu a mobility

RECENZIA: MSI Modern 14 A10M - (Takmer) Najnovšia generácia výkonu a mobility

 

Ľahké, výkonné a schopné prežiť na batérii aj 10 hodín. Také sú najobľúbenejšie notebooky ultramobilných ľudí a sám sa musím priznať, že v kombinácii s domácim herným počítačom alebo konzolou sú veľkým lákadlom aj pre mňa. Na trhu už dlhé roky panuje ostrá rivalita medzi viacerými spoločnosťami, ktoré však majú v mnohých veciach jedného spoločného menovateľa. Tým sú procesory značky Intel, a hoci by som rád videl viacjadrové Ryzeny vo väčšom počte zariadení, nemôžem Intelu a jeho procesorom uprieť naozaj dobrý pomer medzi výkonom a nízkou spotrebou energie. Do redakcie nám takto koncom roka zavítal notebook s názvom MSI Modern 14 A10M, jeden z prvých kúskov s Intel procesorom 10. generácie a ja som sa ochotne pustil do jeho testovania. A to nielen doma či v práci, ale poriadne som ho prevetral aj na cestách.

Prvá vec, ktorá mi pri MSI Modern 14 A10M udrela do očí, je jeho výzor, ktorý akoby z oka vypadol modelu MSI PS42 Modern. Po krátkom porovnávaní fotiek na internete so zariadením predo mnou sa moje podozrenia potvrdili, čo však neznamená nič negatívne. Začiatkom tohto roka bol predstavený model PS42 veľmi podareným kúskom, ktorému sa toho dalo vytknúť len málo, hoci sa, samozrejme, vždy niečo nájde. Čím je teda nový Modern 14 A10M zaujímavý? Podarilo sa mu vyvarovať chybám svojho predchodcu?

Hurá na cesty

A10M sa drží dizajnového jazyka nastaveného predošlými Modern notebookmi, čiže ide o jednoduchý dizajn tmavšej striebornej farby bez akejkoľvek extravagantnosti či použitia exotických materiálov. To, samozrejme, neznamená, že by sa naň nedalo pozerať. Výzorom ide o naozaj moderné (ako už jeho meno napovedá) zariadenie. Celokovové prevedenie šasi iba umocňuje dobrý pocit pri uchopení do rúk. Vďaka použitiu ľahkých zliatin kovov sa tiež dizajnérom z MSI podarilo udržať hmotnosť notebooku pod 1,2 kg, čo je pri 14-palcovom zariadení určenom najmä pre ľudí na cestách naozaj príjemné. Vďaka zakomponovaniu 50 Wh batérie a obrazoviek s rozlíšením 1080P sľubujú A10M notebooky výdrž batérie až na 10 hodín. To som, samozrejme, aj neskôr otestoval, a sám som bol prekvapený z toho, ako sporadicky musím siahať po pribalenej 65 W nabíjačke.

Takmer okamžite po prvotnom vybalení a naštartovaní notebooku ma privítala veľmi dobre vyzerajúca obrazovka a podsvietená klávesnica. Tá síce stále používa mierne divný typ písma s trochu odlišným rozložením, no jej používanie som si takmer okamžite zamiloval. Pri tenkých zariadeniach je naozaj ťažké zabezpečiť ten správny pocit pri písaní na klávesnici, no tento notebook si ma pri písaní okamžite získal. Čím si ma na druhej strane veľmi rýchlo pohneval, bol touchpad – bol akosi nemastný neslaný a jeho používaniu som sa snažil vyhnúť pokiaľ sa to len dalo. Nešlo ani tak o jeho menšie rozmery či povrch, ale najmä o spätnú väzbu pri klikaní. Ide o jednoliaty kus materiálu zaznamenávajúci kliknutia fyzicky pri spodnej hrane. Viackrát sa mi ale stalo, že som netrafil predel medzi pravou a ľavou stranou touchpadu alebo som sa snažil kliknúť priamo do šasi. Avšak aj na to existujú bezdrôtové myši.

Výkon „najnovšej” generácie

Asi by bolo dobré adresovať „slona v miestnosti“, na ktorého sa odvoláva aj samotný nadpis recenzie. Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Intel sa už zopár rokov stretáva s problémami v snahe prejsť na novú 10 nm architektúru pri výrobe svojich procesorov. Momentálne stále používaná 14 nm architektúra prišla so Skylake procesormi ešte v lete roku 2017 a odvtedy sme videli iba jeden „refresh“ za druhým. Preto som sa tešil, keď som sa dopočul o fámach, že nové notebookové procesory 10. generácie budú postavené na 10 nm procese s názvom Ice Lake. Spôsob, akým dnes svet funguje, je však komplikovaný a Intel síce potvrdil, že 10. generácia Ice Lake procesorov bude postavená na 10 nm architektúre, no rovnako do 10. série zaradia aj ďalší obyčajný refresh 14 nm procesu s názvom Comet Lake. A môžete si tipnúť, na akej architektúre sú postavené procesory v Modern 14 A10M modeloch. Nejde, samozrejme, o žiadnu tragédiu ani niečo, čo by som mohol vyčítať samotnému notebooku, no bolo by dobré vidieť, že sa konečne Intel niekam hýbe.

Odhliadnuc od tohto faktoru, komponenty, ktoré sa v A10M skrývajú, síce nikoho neohúria, no na bežné aj mierne náročnejšie úlohy postačia viac ako bohato. Po stránke výkonu sú na výber dve hlavné cesty. Prvá je konfigurácia s procesorom Intel Core i5-10210U (4 jadrá/8 vláken), 8 GB 2666 MHz DDR4 RAM 512 GB NVMe so SSD diskom zaujme svojou naozaj prívetivou cenou. Výkonnejší model ako druhá možnosť ponúkne za príplatok okolo 200 eur procesor Intel Core i7-10510U s vyšším taktom, inak na ňom ale ostáva všetko podobné. Ani jedna verzia na slovenskom trhu neponúka dedikovanú grafickú kartu, na čo treba myslieť najmä pri výbere notebooku pre náročnejšiu prácu s videom, fotkami alebo aj občasné hranie starších titulov. Keď som si prezeral zahraničné stránky a špecifikácie priamo na webe MSI, potešila ma informácia o existencii modelu Modern 14 A10RB, ktorý by malo byť možné zohnať aj s hoci slabšou, no stále dedikovanou grafikou Geforce MX250.

Dostatočne ľahký, a pritom aj so všetkou náležitou konektivitou

Modern 14 A10M sa zaraďuje medzi naozaj ľahké a tenké zariadenia. Samozrejme, nie je ani najľahší, ani najtenší, no pri modeloch pýšiacich sa parametrami ako hrúbka pod 1 cm a hmotnosť pod kilo už ide o naozaj veľké kompromisy po stránke robustnosti, výkonu a možností chladenia. 1,19 kg predstavuje v porovnaní so staršími notebookmi stále ľahkosť pierka a s hrúbkou 1,5 cm v najširšom mieste sa A10M stále dokáže zmestiť aj do tých najtenších kabeliek či aktoviek. Menšie rozmery sa ale, našťastie, (až na jednu výnimku) negatívne neodrazili na ponuke portov a konektorov. V MSI do tohto modelu zabudovali nielen dva USB-C 3.2 Gen1 konektory, ale aj dvojicu starších USB 3.2 Gen 1 Typ A. Ďalej sa v šasi nachádza plnohodnotný HDMI port, kombo jack pre slúchadlá a mikrofón a, pre mňa osobne stále dôležitá, čítačka SD kariet. Jediná výnimka, ktorú tu nenájdete, je RJ45, teda ethernet port pre pripojenie LAN kábla.

To je však dané limitmi samotného konektora a pre potreby fungovania na LAN pripojení je vždy možné využiť USB adaptér (ktorý si je však nutné dokúpiť). Nedalo mi nepozrieť sa aj dovnútra šasi, keďže mám osobne celkom averziu voči notebookom, ktoré by sa v budúcnosti nedali vylepšiť minimálne kapacitou RAM a úložným priestorom. A hoci to pri A10M nie je také jednoduché, práve tieto dve veci sa na ňom vylepšiť dajú, len to nie je také jednoduché. Pri robustnejších a na hráčov zameraných modeloch väčšinou stačí odmontovať spodný kryt, no pri tomto modeli je následne nutné odpojiť a vymontovať aj matičnú dosku, pretože sa jeden SO-DIMM slot a jeden M.2 slot nachádza na jej bežne neprístupnej strane. Nie je to nič náročné, no pokiaľ by ste sa na to sami necítili, existujú servisy, kde vám výmenu komponentov urobia niekedy aj na počkanie za pár desiatok eur. Iba jeden RAM slot trochu zamrzí, najmä preto, že moderné procesory sú vďaka Dual Channel zapojeniu RAM-iek schopné dosiahnuť výkon väčší o cca 10-15 %. Hlavné je, že pamäťové moduly nie sú prispájkované priamo na dosku a dodávaných 8 GB je teda neskôr možné vymeniť za 16 alebo aj 32 GB. To isté platí aj pre úložisko, ktoré síce pri kapacite 500 GB v dnešnej dobe cloudov postačí, najmä ak ste navyknutí na zálohovanie súborov na domáce úložisko, no s trendom klesajúcich cien SSD diskov znie 1 alebo aj 2 TB NVMe kúsok veľmi dobre.

Život s integrovanou grafickou kartou

Je možné, že viacero čitateľov prestalo venovať tejto recenzii pozornosť akonáhle zistili, že ide o model bez dedikovanej grafickej karty. Žiadne testy hier, žiadne potenciálne hranie na ich strane – nudný život. Ak však stále čítate, rád by som upriamil vašu pozornosť na dve hlavné výhody života s integrovanou grafikou. Po prvé konzumujú dedikované grafické čipy o dosť viac energie ako ich integrovaní bratia. Preto nielen tie najvýkonnejšie notebooky, ale aj tie s menej výkonnými grafikami často nezvládnu prežiť dlhšie ako pár hodín bez nutnosti pripojiť sa do siete. Druhým problémom je, že s dedikovanou grafickou kartou a jej spotrebou elektrickej energie stúpa aj výdaj tepla. Preto herné notebooky (najmä tie tenké a ľahké) trpia malým neduhom často označovaným veľmi profesionálne ako „chladenie hlučné ako štartujúci tryskáč”.

S použitím procesoru Intel Core i5-10210U si síce majitelia tohto kúsku nezahrajú nič náročnejšie ako hry z rokov dávno minulých, no získajú zato zariadenie, ktoré zvládne na batérii (s kapacitou 50 WHr) vydržať viac ako 10 hodín a ktoré 99 % času vôbec nepočuť, hoci má aktívne chladenie. Procesor Intel Core i5-10210U som, samozrejme, otestoval nielen po stránke výdrže batérie, ale aj čo sa týka jeho výkonu. Aj keď stále disponuje písmenkom U na konci svojho názvu (čo značí na energiu nenáročné modely), ponúka štvoricu fyzických jadier spolu s hyperthreadingom. Čo ma naozaj prekvapilo, bol jeho výkon jedného jadra -355 CB v Cinebench R20, čím sa zaradil tesne pod prvú generáciu desktopového procesoru Ryzen 7 1700X, no pri testovaní výkonu všetkých jadier sa už ukázali limitácie napájania a chladenia, takže so skóre 1287 skončil pod výkonnými mobilnými kúskami ako Core i7 4850HQ, či 6700HQ.

Testovanie

Nižšie si môžete prezrieť screenshoty a grafy z testov, ktorými si Modern 14 A10M prešiel.

Galéria

Naše hodnotenie

V MSI poznajú recept na cenovo dostupný, a pritom prémiový, ľahký, a pritom dostatočne výkonný notebook. Modern 14 A10M je toho skvelým dôkazom. Áno, nejde o úplne najnovšiu generáciu výkonu, áno má aj svoje chybičky, no pri cene okolo 780 eur je svojimi parametrami a prevedením naozaj skvelou voľbou. Plusové body si u mňa získal aj za síce ťažšie, no stále prístupné a vymeniteľné komponenty ako SSD a RAM.

Klady

 • dlhá výdrž batérie
 • nízke teploty procesora a tiché chladenie
 • rýchly NVMe disk
 • 512 GB kapacita disku v základnej verzii
 • kvalitné celokovové telo
 • tenké rámiky okolo displeja
 • verné zobrazenie farieb na IPS panely
 • čítačka SD kariet
 • možnosť vylepšiť v budúcnosti disk a RAM

Zápory

 • horší touchpad
 • žiaden Thunderbolt 3
 • webkamera umiestnená pod displejom

Informácie o produkte

MSI Modern 14 A10M 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 322 mm
 • Výška: 222 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 mm
 • Hmotnosť: 1180 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 780 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk