RECENZIA: Lenovo ThinkPad P52 alebo keď stolový počítač už nie je nutný

RECENZIA: Lenovo ThinkPad P52 alebo keď stolový počítač už nie je nutný

 

Ste profesionál alebo náročný používateľ? Nepotrpíte si na trblietavý vonkajšok a bez dostatočného výkonu sa cítite nepríjemne? Potom je vyššia pravdepodobnosť, že si túto recenziu čítate na zariadení z radu ThinkPad. Či už ide o desktopy, notebooky alebo konvertibilné zariadenia, ThinkPad je vo svete technológií pojem tešiaci sa stále veľkej obľube a rešpektu. ThinkPady posledných rokov už nebývajú iba tie overené, no ťažké a rozmerné kúsky, pod ktorých váhou prehne aj športovejšie založených používateľov, avšak aj také sú stále v ponuke. Na oplátku za vyššiu váhu však ponúkajú naozaj zaujímavý výkon a robustnosť, ktorá sľubuje nenechať svojich majiteľov v štichu ani pri tých najnáročnejších úlohách. Takým vyzerá byť aj model Lenovo ThinkPad P52, nenápadná zbraň, ktorá v rukách skúseného používateľa zvládne takmer zázraky.

ThinkPad P52 sa radí medzi profesionálne modely v portfóliu spoločnosti Lenovo. Samozrejme, menej nároční záujemcovia môžu siahnuť po entry-level notebookoch radu E, pracovníci zase po kúskoch z legendárneho T radu, určeného pre biznis, a manažéri po ľahučkých a pritom stále výkonných modeloch modelového radu X. Profesionálne kúsky z P radu však hádžu za hlavu obavy z príliš veľkej váhy či rozmerov a idú čisto cestou pracovného výkonu.

Behemot či stále kompaktný kúsok?

Povedzme si to úprimne, notebooky by mali byť mobilné. Na trhu existujú stále „dostatočne výkonovo schopné“ kúsky atakujúce váhu okolo jedného kilogramu, čo určite ocenia všetci mobilní používatelia. No keď spomínaný výraz “dostatočne výkonovo schopné” dávam do úvodzoviek, asi tam bude nejaké to “ale”. Každý používateľ môže mať svoju definíciu dostatočného výkonu. Niekomu stačí slabší procesor a 8 GB RAM na tabuľky v Exceli či občasné prehranie hudby a videa, iný používateľ si nevystačí ani s najnovšími šesťjadrovými procesormi, desiatkami giga RAM či profesionálnou grafickou kartou. ThinkPad P52 sa so svojou váhou okolo 2,6 kg radí k naozaj ťažším kúskom, konkurujúc aj nadupaným herným notebookom, ku ktorým treba pripočítavať ešte aj druhý ťažký napájací adaptér pre správne fungovanie. Vo svojom robustnom tele toho však ukrýva veľa zaujímavého. T52 stále ponúka rovnaké čierne telo ako tradičné kúsky z radu Think, no vnútri ide mierne odlišnou cestou ako modely určené pre dlhodobú výdrž na batérii či prenosnosť.

Profesionálne komponenty pre profesionálne výkony

Tam, kde bežné notebooky ponúkajú konfigurácie začínajúce na procesoroch Intel Core i3 či i5, P52 okamžite ukazuje svoje pravé farby. Konfigurátor na Lenovo stránke nedovolí tento notebook osadiť ničím menej výkonným ako šesťjadrovým procesorom Intel Core i7-8750H ôsmej generácie. Stále vám to neznie dostatočne výkonne? Druhá možnosť mimo Intel Core procesora je rovnako šesťjadrový kúsok s menom Intel Xeon E-2176M a podporou vPro funkcionality. Základná konfigurácia prvého variantu začína s cenou okolo 1200 eur a úplne najnižšia konfigurácia s Xeon procesorom vyjde záujemcov na takmer 1700 eur. Za túto cenu však ide o naozaj úplný základ s 8 GB RAM, obyčajným 15.6’’ 1080p monitorom a 500 GB harddiskom. Kto by seriózne premýšľal nad ThinkPad P52 s takýmito komponentami? Nami testovaný kúsok nemal úplne štandardné zloženie komponentov, najmä čo sa úložného priestoru týka, no za modelovým označením 20M9001LXS a cenovkou takmer 4000 eur sa ukrýva už spomínaný Intel Xeon E-2176M, 32 GB RAM, grafická karta Nvidia Quadro P2000 so 4 GB pamäťou, dotykový displej s uhlopriečkou 15.6 palcov, rozlíšením 4K a 100 % pokrytím Adobe color gamutu. Takisto je v notebooku aj 1 TB NVMe SSD, no v nami testovanom kúsku bolo iba 256 GB úložisko. Práve toto je však na ThinkPad P52 naozaj pozitívne – každý si môže svoj ThinkPad nakonfigurovať presne podľa svojich predstáv. Viete, že budete potrebovať 64 GB RAM s podporou ECC? Žiaden problém. Hodili by sa vám dva 2 TB NVMe disky a k tomu ešte aj 2 TB harddisk? Všetko sa zmestí, všetko sa dá. Len sa podľa komponentov bude meniť aj cenovka.

Kancelária na cesty

ThinkPad P52 disponuje overenou 15.6 palcovou obrazovkou, no jej 4K rozlíšenie a podpora multidotykového ovládania je jednoducho jedna báseň. Tento panel dokonca ponúka svietivosť až 400 nitov, vďaka čomu sa môže radiť medzi základné HDR obrazovky a poslúži tak nielen v tmavých miestnostiach, ale aj na vonkajších priestranstvách. A na vonkajších priestranstvách či na cestách nebudete ani príliš ovplyvňovaní výdržou batérie, nakoľko P52 síce disponuje výkonnými komponentami, no aj 90 Wh batériou, vďaka ktorej by mal notebook prežiť minimálne 8 hodín bežného používania. Pripojiteľnosť je pri P52 tiež vynikajúca, čo iné by sa tiež dalo očakávať od plnohodnotného šasi ukrývajúceho 15.6 displej. Na bokoch a vzadu preto nájdu používatelia 3x USB 3.1 Gen 1, 2x USB 3.1 Gen 2 Typ C s podporou Intel Thunderbolt 3, HDMI 2.0, Mini DisplayPort 1.4, RJ45 Gigabit Ethernet, plnohodnotnú čítačku SD kariet, 3.5 mm jack a tiež voliteľnú čítačku Smart kariet. Naviac, ukrytý za vymeniteľnou batériou (kto si ešte pamätá notebooky, na ktorých sa dalo jednoducho vymeniť batériu?) je aj slot na SIM kartu pre potreby mobilného internetu.

Vylepšiteľnosť a prispôsobiteľnosť

Ako už asi napovedali moje slová o online konfigurátore, prispôsobiteľnosť a možnosti budúceho vylepšenia či jednoduchej opravy sú pri ThinkPad zariadeniach stále jednou zo silných stránok. Dostať sa do vnútra notebooku je takmer detsky jednoduché za pomoci malého krížového skrutkovača. Pre výmenu batérie či osadenie SIM karty dokonca skrutkovač ani nie je potrebný a stačí stlačiť jeden plastový gombík. Po otvorení zadného krytu má majiteľ okamžitý prístup k dvom zo štyroch RAM slotov, obidvom M.2 portom, miestu na 2.5 palcový disk a Wi-Fi karte. Druhé dva RAM sloty sú mierne ťažšie dostupné, nakoľko k ich odhaleniu je potrebné demontovať klávesnicu, no ani táto úloha by nemala byť prekážkou pre niekoho odhodlaného a vybaveného minimálne jedným plastovým „brnkátkom“.

Testovanie

ThinkPad P52 je pracovný nástroj, ktorý bude najúčinnejší v rukách niekoho, kto robí napríklad vo Photoshope, strihá videá, alebo pracuje s 3D modelmi. Samozrejme, dá sa využívať aj na oveľa jednoduchšie úlohy, no bol by to hriech iba hrávať na takomto produkte Solitaire. Tomu som prispôsobil aj moje testovanie od bežného používania na batérii cez profesionálne programy až po rúhanie v podobe pár hier. Výsledky si, samozrejme, môžete prezrieť nižšie.

Naše hodnotenie

Thinkpad P52 je monštrum – váhou, výkonom a trochu aj cenou. Pri takomto výkone a kvalitnom prevedení však s vyššou cenovkou treba rátať. Jediné, čo by som mohol tomuto kúsku vyčítať, je jeho váha, no pokiaľ sú vďaka nej dostatočne chladené všetky komponenty a je na ňom zachovaný celý pozitívny prístup ku vylepšiteľnosti a servisovateľnosti, beriem to ako dobrý kompromis. Po ukončení testovania a spolužitia s P52kou si na jednu stranu vydýchol môj chrbát, no na druhú si povzdychol môj rozum, ktorý si teraz musí zvykať na oveľa slabšie schopnosti môjho bežného notebooku.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • takmer dokonalý hardvér
 • dotykový IPS displej s 4K rozlíšením
 • dostatok portov
 • obstojná výdrž batérie
 • jednoduchý prístup ku komponentom

Zápory

 • mierne vyššia váha

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad P52

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 377,4 mm
 • Výška: 252,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,5 mm
 • Hmotnosť: 2450 g
 • Farba: Tmavo strieborná
 • Orientačná cena: 3900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk