RECENZIA: Genesis Helium 700BT je všestranný spoločník

RECENZIA: Genesis Helium 700BT je všestranný spoločník

 

Spolu s reproduktormi Helium 400BT od poľského výrobcu Genesis, ktorých recenziu ste si už mohli prečítať na našom portáli, sa v redakcii objavili aj reproduktory vyššej rady s označením Helium 700BT. Podobne ako u modelu 400BT, písmenka BT značia, že ide o reproduktory s podporou bezdrôtového prehrávania prostredníctvom technológie Bluetooth. Model 700BT však toho ponúka podstatne viac.

Balenie

Ako som už spomínal aj v predošlej recenzii, reproduktory sa podobne ako ostatné produkty od tohto výrobcu predávajú v čierno-červenej papierovej škatuli, na ktorej nájdete množstvo technických parametrov, použitých technológií a obrázkov. Vnútri balenia sa okrem dvojice reproduktorov nachádza subwoofer, diaľkové ovládanie bez batérií, stručný návod na inštaláciu a prepojovacie audio káble s 3,5mm konektorom.

Dizajn, prevedenie

Dizajn Helium 700BT od Genesisu je opäť kombináciou klasického dizajnu s prímesou vlastných prvkov. Samotné reproduktory sú v tvare kvádra a sú zhotovené z dreva. Predné panely satelitov, kde sa nachádzajú membrány, sú plastové so zaoblenými rohmi.

Vlastné prvky opäť spočívajú predovšetkým vo farebnej úprave membrány, ktorá je červená. Inak sú reproduktory matne čierne. V prednej časti satelitov sa nachádzajú dva výrezy umiestnené nad sebou, pričom v tom spodnom je umiestnená membrána a vo vrchnom je len akási krytka, na ktorej je logo výrobcu. 3″ membrány sú chránené zaujímavo tvarovanou okrúhlou kovovou mriežkou, ktorá zakrýva len jej strednú časť, pričom táto mriežka plynule prechádza do horného výrezu.
Podobný dizajnový prvok sa nachádza aj na subwooferi. V jeho prednej časti sú taktiež umiestnené dva výrezy nad sebou. V tom hornom je umiestnený LCD displej, v spodnom zas koliesko pre nastavenie zvuku a medzi nimi sa nachádza panel so štyrmi tlačidlami na ovládanie. Oba výrezy sú lemované vkusným červeným LED pásikom. Pri pohľade spredu si na ľavom boku subwoofera môžete všimnúť umiestnený basreflexový otvor, na pravom boku zase 5″membránu, ktorá je prekrytá ochrannou tkaninou. Telo subwoofera je podobne ako u satelitov v tvare kvádra a zhotovené z dreva, predný panel je plastový.

Dizajn celej zostavy reproduktorov hodnotím ako naozaj zaujímavý a vydarený.

Rozmery satelitov sú 130×105×100mm, rozmery subwoofera sú 345×170×310mm a celková hmotnosť zostavy je 4,15 kg.

Ovládanie, konektivita

Reproduktory je možné ovládať dvoma spôsobmi. Prvým je ovládanie pomocou kolieska umiestneného v prednej časti subwoofera, ktorým môžete regulovať hlasitosť, výšky a basy, pričom o aktuálnom nastavení vás informuje malý LCD displej. Každá z týchto zložiek zvuku je označená vlastným písmenom (A, H, B) a k nastaveniu ďalšej sa dostanete stlačením už spomenutého kolieska. Aby informácie na displeji neboli nudné, pohybuje sa na ňom zaujímavá animácia grafu ekvalizéra. Medzi kolieskom a LCD displejom je ešte vertikálne umiestnená štvorica tlačidiel, ktoré takmer nie je vidno. Môžete ich použiť na voľbu vstupu, posúvanie skladieb dozadu, play/pause a posúvanie skladieb dopredu.

O niečo viac možností ponúkne pribalené diaľkové ovládanie. To síce obsahuje množstvo tlačidiel, no použiteľné pre zostavu nie sú všetky. Okrem klasických tlačidiel ako vypnutie/zapnutie reproduktorov, vypnutie/zapnutie zvuku či reguláciu hlasitosti tu nájdete samostatné tlačidlo pre každý vstup, tlačidlo 3D zvuku či tlačidlo na prístup k regulácii basov a výšok.

Na pravom boku subwoofera je spredu umiestnená dvojica slotov pre SD kartu a pre USB kľúč.

V zadnej časti subwoofera sa nachádzajú konektory typu cinch na pripojenie reproduktorov k subwooferu a následne na pripojenie k zariadeniu, ktoré obsahuje výstup s 3,5mm jackom. Dokopy teda Helium 700BT ponúka štyri rôzne možnosti vstupov, z toho jeden bezdrôtový prostredníctvom Bluetooth 4.2.

Dojmy z používania

Helium 700BT od Genesisu sú reproduktory typu 2.1. O zvukový prejav sa stará celkový výkon RMS na úrovni 60W, ktorý je rozdelený na 2×15W pre satelity a 30W pre subwoofer, s frekvenčným rozsahom 40Hz ~ 20kHz a impedanciou 4Ω.
Pripojenie je naozaj všestranné, reproduktory môžete používať takmer k hocičomu, čo má 3,5mm jack alebo Bluetooth. Čerešničkou na torte je možnosť prehrávania hudby z USB kľúčov a SD kariet.

Čo sa kvality zvuku týka, platí to, čo aj pri Helium 400BT. Veľkú úlohu zohráva výstup, resp. zariadenie, z ktorého zvuk vychádza. Najlepší zvuk nám ponúkol počítačový výstup, ktorý je oproti ostatným hlasnejší a celkovo o niečo detailnejší a kvalitnejší.
Keďže ide o herné reproduktory, ich zameranie je celkom jasné. Prestrelky, výbuchy či akčné scény, to všetko znásobí subwoofer s výkonom 30W a slušnou dávkou basov, no určite sa nestratia ani pri počúvaní hudby. Samozrejme, kvalita zvuku sa nedá porovnávať s drahšími reproduktormi, ale vzhľadom na pomer ceny a výkonu je sympatická. K hernej príslušnosti patrí aj červené podsvietenie, ktoré nájdete na subwooferi okolo displeja a ovládacieho kolieska. Je však škoda, že podsvietenie nedostala aj štvorica tlačidiel, ktorá je zvislo umiestnená medzi displejom a ovládacím kolieskom, pretože čierne tlačidlá na čiernom podklade je vidieť len ťažko. Na druhej strane, spomínané tlačidlá zrejme ani nebudete používať.

Naše hodnotenie

Záver sa bude niesť v podobnom duchu ako u reproduktorov Helium 400BT, ktoré som taktiež recenzoval. Oba modely ma vďaka pomeru ceny a výkonu veľmi príjemne prekvapili, pričom model 700BT o niečo viac, keďže ponúkne aj viac možností. Vďaka bezdrôtovému pripojeniu cez Bluetooth vo verzii 4.2, AUX pripojeniu, USB vstupu a vstupu pre SD kartu k zostave pripojíte asi všetko, čo sa len dá. Jedným z pozitív zostavy je diaľkové ovládanie, vďaka ktorému získate rýchly prístup k tým najpodstatnejším funkciám a nastaveniam. Vďaka LCD displeju budete mať zase prehľad o vašich aktuálnych nastaveniach.
Kvalita zvuku je vzhľadom na okolnosti viac než slušná a pri hrách či pri filmoch si vďaka subwooferu užijete basy dokonale. Dizajnové a materiálové prevedenie je tiež na slušnej úrovni. Ak mám byť úprimný, nemám nič, čo by som zostave Helium 700BT z dielne Genesis vytkol, možno iba štvoricu tlačidiel pod displejom, ktoré takmer nie je vidieť, no myslím, že nejde o nič strašné. Za sympatickú sumu od 50 eur dostanete naozaj solídne herné reproduktory.

Klady

 • dizajn
 • drevené telo reproduktorov
 • vyvážený zvuk
 • bezdrôtové prehrávanie
 • diaľkové ovládanie
 • prehrávanie z SD karty a USB kľúčov
 • cena

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Genesis Helium 700BT

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 4150 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk