HP Envy X360 13 - Recenzia

HP Envy X360 13 - Recenzia

 

Kto si ešte pamätá dobu desaťpalcových “netbookov” disponujúcich Intel Atom procesormi? Alebo síce výkonných, no niekoľko kíl vážiacich monštier, ktoré na batérii vydržali menej ako hodinu? Možnosti mať so sebou naozaj kompaktný a ľahký notebook s dostatočnou výdržou batérie, ktorý ponúkne väčší výkon ako len na bežné browsovanie po internete alebo písanie v textových editoroch a neurobí bežným ľuďom priepastnú dieru do rozpočtu, sa v posledných rokoch stále zlepšujú. Za jedným z najväčších posunov posledného roku a pol je možné vidieť spoločnosť AMD s ich mobilnými Ryzen procesormi disponujúcimi integrovaným Vega grafickým čipom, ktorý takmer konkuruje základným dedikovaným grafikám. Aj preto som sa veľmi potešil, keď k nám do redakcie dorazil vcelku nový počin od spoločnosti HP ponúkajúci veľmi zaujímavý kompromis na poli mobility, ceny a výkonu nazvaný Envy X360 13.

HP Envy X360 13 predstavuje konvertibilný notebook s celokovovým telom, ktorý bol v našom prípade vybavený procesorom a grafickým jadrom od spoločnosti AMD, no ponúka aj verzie s overenými Intel procesormi. Osobne som za posledné roky pri otázke či prosbe na odporúčanie notebooku alebo počítača vždy spomínal dilemu menom „Trojuholník”. Prečo trojuholník s veľkým T? Pretože v dnešnom svete sú dostupné výkonné, lacné aj kvalitné zariadenia. V drvivej väčšine prípadov si ale potenciálny zákazník môže vybrať len dve z týchto troch možností. Pokiaľ bude zariadenie výkonné a lacné, bude často nekvalitné. Pokiaľ sa rozhodne pre kvalitu a nižšiu cenu, nebude výkonné. A samozrejme, do tretice všetko dobré, ak je zariadenie kvalitné a výkonné, nebude lacné. HP Envy X360 13 sa ale nielen na prvý pohľad zdá výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo. S celokovovým konvertibilným telom, dotykovou obrazovkou, váhou pod 1,3 kg a výkonným procesorom v spojení s rýchlym úložiskom a postačujúcou kapacitou RAM by ste určite nečakali cenovku so sumou okolo 850 eur, všakže? Dizajnom, parametrami a cenou teda Envy X360 zaujme okamžite. Na prvé dojmy ale v Gamesite nedávame, a preto som sa pustil do bližšieho skúmania, či sa mi nepodarí odhaliť aspoň nejaké ALE.

Obal a jeho obsah

Od samotného balenia toho netreba veľa očakávať. Obyčajná kartónová krabica čiernej farby a kompaktnejších rozmerov plní svoj účel chránenia pri skladovaní či prvotnom prenášaní notebooku z obchodu domov, ale to najzaujímavejšie je, samozrejme, vnútri. Po otvorení sa mi naskytol pohľad na moderne vyzerajúci notebook, ktorý by som len na základe dizajnu ohodnotil na oveľa vyššiu sumu ako 1000 eur. V balení sa ešte nachádza jednoduchý návod na prvotné zapnutie a nastavenie a takisto napájací adaptér. Ten ale nie je až tak potrebný vďaka múdremu prístupu dizajnérov z HPčka, hoci k tejto bonusovej funkcionalite sa bližšie dostanem až neskôr.

Prvé dojmy a spracovanie

Po odbalení ochranného plastového puzdra držím v ruke naozaj ľahké a kompaktné zariadenie, ktoré, inak sa to asi povedať nedá, priam srší kvalitou. Celokovové šasi má naozaj čosi do seba a na príjemných pocitoch pridáva po odklopení veka aj obrazovka s tenkými rámčekmi a dobré rozloženie klávesnice, ktorá sa ťahá od jedného okraja notebooku po druhý. Keďže ide o konvertibilné zariadenie s dotykovou obrazovkou, potešia robustne vyzerajúce kovové pánty a po stránke dizajnu nie je Envy takmer čo vyčítať. Na matný povrch zariadenia sa odtlačky prstov chytajú len zriedka, lesklé vlisované logo HP, tvorené štvoricou strieborných čiar, je stále rovnako moderné a pri bližšom pohľade zaujme aj zadná časť, ktorá ponúka výzor damaškovej ocele.

Šasi, obrazovka a klávesnica

Envy X360 13 ponúka 13,3-palcový displej dostupný v rozdielnych rozlíšeniach, no nami testovaný kúsok disponoval IPS panelom s rozlíšením FullHD (1920x1080 pixelov), ktoré ponúka 178-stupňové pozorovacie uhly a ochranné tvrdené sklo Corning Gorilla Glass. Vďaka tenkým rámikom po bokoch displeja je notebook naozaj kompaktný, hoci vďaka reproduktorom presťahovaným nad klávesnicu sa môže zdať mierne širším. Na vrchnej strane umiestnené reproduktory, ladené spoločnosťou Bang & Olufsen, majú ale veľkú výhodu oproti tradične, na spodnej časti umiestneným kúskom. Kto bude totiž Envy X360 13 používať väčšinu času v bežnom notebookovom móde a nie v režime stanu alebo tabletu, si užije naozaj čistý zvuk, ktorý sa začína skresľovať až pri tých najvyšších úrovniach hlasitosti. Samozrejme, v takom malom tele nie je možné umiestniť subwoofer, čiže milovníci dunivých basov budú mierne sklamaní, ale na bežné fungovanie, video hovory a pozeranie filmov použité audio riešenie bohato postačí. Poteší tiež tradičné umiestnenie 720P webkamery nad displejom a nie dole pri klávesnici, čo je trik, ku ktorému sa uchyľujú mnohí výrobcovia za honom po naozaj tenkých rámikoch a vďaka ktorému vám náprotivok pri videohovoroch uvidí všetky nosné dutiny. Nakoniec, no určite nie v poslednom rade musím spomenúť klávesnicu a touchpad. Klávesnica je podobná, akú HP použilo už v predchádzajúcich modeloch Envy a Spectre notebookoch a na takom tenkom zariadení jej nemám absolútne čo vytknúť. Vždy sa snažím recenziu notebooku písať priamo na ňom a hoci som toto pravidlo bol nútený v minulosti už párkrát porušiť, pri Envy nič také nehrozilo. Klávesy majú slušný zdvih, príjemnú taktilnú odozvu a ponúkajú aj stále obľúbenejšie biele podsvietenie. Pri používaní notebooku v režime stan alebo tablet je tiež skvelé, že touchpad a klávesnica sa automaticky vypnú a nemusel som sa báť, že by som pri náhodnom držaní omylom začal písať celú zbierku Shakespeara. Touchpad na zariadení neohúri veľkosťou, no je z jednoliateho kusu skla a pri jeho používaní som nemal pocit, že by sa prehnane knísal alebo zaznamenával nechcené dotyky. Samozrejme, nie je to žiadne letisko ako na Mac zariadeniach, ale pri svojich rozmeroch na bežné fungovanie plne postačil.

Konektivita

Tenké zariadenia to majú po stránke konektorov a portov vždy ťažké. Envy X360 13 ale ponúka takmer dokonalý kompromis medzi bežnou funkcionalitou a závanom budúcnosti. Na ľavom boku sa okrem tlačidla on/off nachádzajú jeden plnohodnotný USB 3.0 port, kombo audio jack a čítačka na micro SD karty, zatiaľ čo pravá strana ponúka konektor napájacieho adaptéru, druhý USB 3.0 port, USB-C a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Po stránke konektorov zabolia dve veci, ktoré by z tohto zariadenia urobili úplnú hviezdu pre množstvo rozlietaných ľudí, a to čítačka iba microSD (nie plnohodnotných SD kariet) a takisto absencia podpory Thunderbolt 3 na USB-C porte. Samozrejme, čítanie veľkých SD kariet sa dá vyriešiť aj USB donglom a Thunderbolt 3 by určite zvýšil cenu samotného notebooku, no viem si predstaviť, že s výkonným procesorom, ktorý sa v tomto zariadení nachádza, by bolo skvelé môcť pripojiť doma externú grafickú kartu a využiť jeho plný potenciál. O bezdrôtovú konektivitu sa stará Intel karta ponúkajúca Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, čo sú všetky štandardy, ktoré by mohol bežný používateľ potrebovať, hoci pomaly prichádzajú aj zariadenia s BT 5.0 a Wi-Fi ax. Zase raz ale ide o malé vylepšenie, ktoré by len zvýšilo cenu zariadenia.

Komponenty a výkon

Ako som už okrajovo spomenul na začiatku článku, model, ktorý sme obdržali na testovanie, prišiel vybavený procesorom a integrovaným grafickým čipom od spoločnosti AMD. Špecificky ide o procesor AMD Ryzen 2700U ponúkajúci štyri fyzické jadrá a osem logických v spojení s Vega 10 Graphics. Výkon jedného jadra je takmer rovnaký ako pri mobilných procesoroch Intel i5, no vďaka ôsmim logickým jadrám je tento procesor vcelku monštrom na produktivitu. Nehovoriac o tom, že Vega Graphics násobne prevyšuje výkon integrovaných Intel HD Graphics riešení. Nehovorím, že si na tomto notebooku zahráte najnovšie AAA tituly na najvyšších detailoch pri 60 FPS, no ako základný ukazovateľ postačí fakt, že stále náročnú a obľúbenú hru menom GTA V som si na tomto ultratenkom zariadení zahral v rozlíšení 1080P pri nízkych detailoch so stabilným FPS nad hodnotou 30. A to všetko bez prílišnej hlasitosti vetrania a teplotách nepresahujúcich 80 stupňov. Hoci treba priznať, že pri zaťažení syntetickými testami sa maximálna teplota vyšplhala miestami až na 90 stupňov Celzia, čo ale pri mobilných procesoroch nie je také nevídané.

Procesor a grafický čip ale nie sú všetko, sekundujú im aj dodatočné komponenty ako RAM a úložný priestor. V prípade tohto modelu ide o 8 GB DDR4 RAM a 256 GB NVMe M.2 SSD. Na bežné cestovné potreby sú tieto parametre postačujúce, no potešila by dostupnosť modelov s Ryzen procesormi a 512 GB úložiskom v tandeme s 16 GB RAM. Samozrejme, nedalo mi nepozrieť sa tomuto notebooku aj „pod kapotu”, aby som zistil možnosti vylepšenia a celkové rozloženie komponentov. Na(ne)šťastie, z výsledkov som mal zmiešané pocity. Úložný priestor a Wi-Fi karta sú totiž jediné dve veci, ktoré sú na tomto zariadení jednoducho vymeniteľné a HP sa vydalo cestou iných spoločností, ktoré RAM moduly spájkujú priamo na matičnú dosku zariadenia. Áno, chápem, že pri snahe ponúknuť tenký a ľahký notebook je treba robiť aj takéto kompromisy, ale 16 GB RAM by sa v takomto notebooku určite uživilo a verím, že by sa našlo množstvo ľudí, ktorí by boli ochotní si za vyššiu kapacitu priplatiť. Žiaden taký model som ale, nanešťastie, na celom šírom internete nenašiel, a tak som ostal s pocitom, že 8 GB RAM je na dnešnú dobu už vcelku „meh” a o rok či dva to môže byť na náročnejšiu prácu alebo viac ako tri otvorené okná v prehliadači Google Chrome primálo. Nehovoriac o potrebách integrovanej grafickej karty, ktorá si z RAMky pod záťažou potrebuje niečo ukrojiť tiež.

Batéria a výdrž

Na záver musím určite spomenúť aj batériu a jej výdrž. Envy X360 13 disponuje batériou s kapacitou 53 Wh, ktorá by podľa výrobcu mala zvládnuť až jedenásť hodín, no reálne používanie ukázalo vcelku odlišné výsledky. Pri testovaní programom PCMark 8 sa notebook dostal na kritické hodnoty za menej ako štyri hodiny a pri bežnom používaní (zapnutá Wi-Fi, polovičný jas obrazovky a prehrávanie 1080P videa v programe VLC Media Player) sa vyšťavil za niečo viac ako šesť a štvrť hodiny. Na dlhé cesty tento notebook teda nie je, ale kratšie cesty vlakom či lietadlom by mal zvládnuť bez väčších problémov.

Naše hodnotenie

HP Envy X360 13 zaujme parametrami, dizajnom aj cenou. Ide o takmer perfektný notebook na cesty, ktorý, nanešťastie, trpí pár neduhmi brániacimi udeliť mu plné skóre. Spojenie krásneho dizajnu a kovového šasi, prekvapivo nízkej ceny, výkonného procesora a viac ako len bežnej integrovanej grafickej karty je naozaj skvelé. Tento notebook poteší ľudí, ktorí sú často na cestách, hľadajú naozaj prenosné zariadenie s väčším ako bežným výkonom a možno si aj radi niečo zahrajú. Avšak chybičky krásy ako absencia Thunderbolt konektora a čítačky plnohodnotných SD kariet, nedostupnosť modelu s 16 GB RAM a nemožnosť túto kapacitu navýšiť či menej ako úžasná výdrž batérie znamená, že plnému skóre sa Envy x360 13 naozaj priblížil, no nedosiahol ho. Pokiaľ vám však tieto „neduhy” neprekážajú, môžeme tento model stále vrelo odporúčať.

Klady

 • kovové šasi
 • kvalitné prevedenie
 • moderný dizajn
 • kompaktné rozmery a nízka váha
 • výkonná kombinácia Ryzen 7 + Vega 10
 • skvelá klávesnica
 • skvelá klávesnica
 • skvelá cena
 • oku lahodiaci 1080P IPS displej

Zápory

 • žiaden model s 16 GB RAM
 • 256 GB SSD môže byť limitujúcim faktorom
 • podpriemerná výdrž batérie
 • absencia čítačky SD kariet a Thunderbolt konektora

Informácie o produkte

HP Envy X360 13-ag0010nc

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 306,7 mm
 • Výška: 214,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14,9 mm
 • Hmotnosť: 1300 g
 • Farba: Tmavá strieborná
 • Orientačná cena: 850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk