HP Pavilion 15 – Recenzia

HP Pavilion 15 – Recenzia

 

Notebook so štvorjadrovým procesorom, dedikovanou grafickou kartou a rýchlym SSD diskom za necelých 760 eur. Pred 4 rokmi by tento výrok znel utopicky, no píše sa rok 2018 a nás všetkých môže tešiť, že sa tento technologický sen stal realitou. Zástupcom tejto skupiny produktov je aj HP Pavilion 15.

Balenie

Tenká krabica už na prvý pohľad naznačuje, že mnoho príslušenstva sa v nej nenachádza a po otvorení nájdete iba napájací adaptér so sieťovým káblom a sadu povinných manuálov. Pri notebookoch v tejto cenovej kategórii sa však žiadne dodatočné príslušenstvo neočakáva.

Dizajn a dielenské spracovanie

Zatiaľ čo v minulosti boli kovové materiály výsadou prémiových notebookov, dnes sa dostávajú aj do spotrebiteľskej sféry. Výnimkou nie je ani HP Pavilion 15, ktorého vrchná stena základne a veko displeja pokrýva kov. Vďaka nemu je pevnosť tela veľmi dobrá, základňa sa prehýba len minimálne a flexibilita veka je v únosnej miere. Hoci som sa pokúšal vyvinúť vyšší tlak, konštrukcia nevydala ani jeden zvuk a za jej spracovanie dávam palec hore. Veko displeja je možné otvoriť aj jednou rukou, no kvôli chýbajúcim magnetom v zatvorenom stave nedrží dobre na svojom mieste.

Po dizajnovej stránke ide o atraktívne zariadenie, za čo vďačí odtieňom striebornej. Čierna farba je elegantná, no v prípade notebookov sa stala všednou a nevýraznou. Esteticky pôsobí aj perforovaná vrchná časť základne, pod ktorou sa ukrývajú reproduktory Bang & Olufsen. Jedinú výčitku smerujem k nedostatočne opracovaným hranám, ktoré počas dlhého písania pocítite.

Svojimi rozmermi 361,6 x 245,6 x 17,9 mm sa radí k tenším notebookom a nebudete mať problém umiestniť ho aj do menšej tašky. Váhou 1,85kg ide skôr o priemer, no musíme vziať do úvahy použitie kovových materiálov.

Displej

15,6-palcový IPS panel ponúka FullHD rozlíšenie, ktoré je v tomto segmente štandardom. Pozorovacie uhly displeja sú skvelé a k deformácii farieb dochádza až pri vysokých neprirodzených uhloch. Svoju úlohu si veľmi dobre plní antireflexná vrstva, ktorá umožňuje prácu aj v exteriéri, no pri priamom slnečnom svite by som ocenil vyššiu úroveň intenzity jasu.

Nad displejom sa nachádza HP Wide Vision webkamera, ktorá podporuje rozpoznávanie tváre a odomykanie systému s pomocou Windows Hello. Kvalita obrazu je nadpriemerná, no stále nedosahuje kvalít predných kamier v smartfónoch. V prostredí s horším osvetlením navyše nastupuje na scénu výrazný šum, ale rýchlosť prihlasovania tento faktor vďaka infračervenému senzoru nevoplyvňuje.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica s numerickým blokom má nízky zdvih, no haptická odozva je dostatočná a máte istotu, že úder bol úspešne zaznamenaný. Polepy jednotlivých kláves sú málo kontrastné, no situáciu skvelo zachraňuje biele podsvietenie. To je iba jednoúrovňové, no intenzita je veľmi dobre nastavená. V noci neťahá oči a počas dňa veľmi dobre zvýrazňuje jednotlivé klávesy.

Touchpad je vyhotovený ako celistvý clickpad a je možné ho stlačiť aj vo vrchnej časti. Gestá interpretuje spoľahlivo, no občas hapruje detekcia položených dlaní. Prsty veľmi dobre kĺžu po povrchu a ak neplánujete na notebooku hrať hry, nemáte dôvod kupovať myš.

Konektivita a reproduktory

Aj napriek tenkému telu je portová výbava kompletná. V bočných hranách sa nachádza dvojica USB 3.1 konektorov, USB 3.1 Typ-C s podporou DisplayPort 1.2, kombinovaný audio vstup/výstup, gigabitový Ethernet, čítačka SD kariet a HDMI 1.4. Pre pripojenie k 4K monitoru pri obnovovacej frekvencii 60Hz tak môžete použiť iba USB 3.1 Typ-C port. V pravej hrane sa nachádza napájací konektor, ktorý nedolieha dobre a nepôsobí kvalitným dojmom.

Bezdrôtová konektivita ponúka klasickú kombináciu Bluetooth 4.2 a Wi-Fi s podporou štandardov b/g/n/ac. Obidve bezdrôtové pripojenia pracovali počas testu korektne a aj úroveň signálu bola na dobrej úrovni.

Dvojica reproduktorov Bang & Olufsen okrem marketingovej stránky veľmi dobre spĺňa aj tú funkčnú. Z dôvodu absencie subwooferu sú basy v úzadí, no stredy a výšky sú do 50% úrovne hlasitosti kvalitatívne nadpriemerné. Reproduktory by dokázali s prehľadom ozvučiť aj stredne väčšiu miestnosť, no pri vyššej hlasitosti ide kvalita do úzadia a pri maximálnej hlasitosti je dokonca počuť miernu rezonanciu.

Výkon

Hnacím motorom notebooku je štvorjadrový procesor Intel Core i5-8250U so základným taktom 1,6GHz a Turbo Boost frekvenciou 3,4GHz. Ako býva zvykom, Turbo Boost frekvencia je dostupná maximálne pár sekúnd po vyžiadaní plného výkonu a procesor ju následne z dôvodu ochrany proti prehriatiu postupne znižuje. Aj napriek tomu je výkon procesoru dostatočný na náročnejšiu prácu, no pokiaľ hľadáte výkon na úrovni pracovnej stanice, séria HP Z bude pre vás lepšou voľbou.

Pre príležitostné hranie je k dispozícii dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce MX130 s 2GB GDDR5 pamäťou. Jej výkon je naozaj dostačujúci iba pre príležitostných hráčov, ktorí akceptujú nutnosť zníženia úrovne detailov a pri náročnejších tituloch aj rozlíšenia.

Pochváliť musím nízku hlučnosť chladenia. Počas prehliadania webu alebo prehrávania videa nie je vôbec počuť. Samozrejme, ak spustíte hru a vyťažíte grafickú kartu alebo procesor, ventilátor dá o sebe vedieť, v každom prípade úroveň hlučnosti je aj v tomto stave na nízkej úrovni. Chladenie je zároveň dostatočne účinné, keďže procesor ani raz neprekročil hranicu 84 stupňov Celzia a grafické jadro 75 stupňov Celzia.

Operačná pamäť má veľkosť 6GB a NVMe SSD disk má kapacitu 256GB. O jeho výrobu sa postaral SK Hynix a so systémom komunikuje prostredníctvom PCIe 3.0 x4 zbernice. Vidieť to aj na výsledkoch testu zápisu a čítania, no najviac z toho benefituje rýchle prebúdzanie operačného systému zo spánku. Disk sa však výrazne zahrieva a dlhodobo vysoká prevádzková teplota znižuje jeho životnosť.

Výdrž

Batéria s kapacitou 41Wh podľa výrobcu ponúka 9,5 hodín sledovania videa. Realita je mierne horšia, no výsledky sú stále na veľmi dobrej úrovni. Počas sledovania videa pri 50% jase sa notebook ku kritickej hranici kapacity batérie dostal po 7 hodinách a 30 minútach. Pri prehliadaní webu, editácii dokumentov a počúvaní hudby cez Spotify batéria dokázala notebook napájať počas 9 hodín. Posledný test, ktorý spočíval v hraní titulu FIFA 19, sa skončil s výsledkom 2 hodiny a 40 minút.

Naše hodnotenie

HP Pavilion 15 je jasnou voľbou pre používateľov, ktorí požadujú dostatočný výkon v kompaktnom tele. Tento „rozumný kompromis” je navyše dostupný za necelých 760 eur. Poteší aj príležitostných hráčov vďaka dedikovanej grafickej karte GeForce MX130. Disponuje odolnou konštrukciou, rýchlym SSD diskom a kvalitným IPS displejom s FullHD rozlíšením. Veľmi dobre obstál aj touchpad a podsvietená klávesnica. Nesklamala ani výdrž, ktorá sa od deklarovanej líši, no stále ide o nadpriemernú hodnotu. Bohužiaľ, vysoké teploty SSD disku a malé chyby v konštrukcii ho oberajú o absolútne hodnotenie.

Klady

 • výkon
 • dobrá výdrž
 • podsvietená klávesnica
 • odolná konštrukcia
 • nízka hlučnosť
 • efektívne chladenie
 • rýchly NVMe SSD disk

Zápory

 • absentujúci magnet pre zaistenie veka
 • nedoliehajúci napájací konektor
 • vysoké teploty NVMe SSD disku

Informácie o produkte

HP Pavilion 15 (cs0015nc)

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 361,6 mm
 • Výška: 245,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 1850 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 759 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk