Lamax Dots1 - Recenzia

Lamax Dots1 - Recenzia

 

Určite to všetci poznáte. Cestujete niekde vlakom, autobusom, idete von, chcete si zašportovať alebo len tak ležíte doma v posteli a chystáte si do uší pustiť vašu obľúbenú muziku. V tom ale nastane problém s káblom, ktorý sa jednoducho sám zauzlí, aj keby ste ho položili na stôl. Káblové slúchadlá sa pomaly stávajú prežitkom a čoraz viac im konkurujú bezdrôtové. Je síce pravda, že najväčším problémom je kapacita batérie, no Lamax sa snaží prostredníctvom štupľových slúchadiel toto negatívum eliminovať celkom zaujímavým spôsobom.

Balenie

Slúchadlá Lamax Dots1 sa dodávajú v pevnej zelenej papierovej škatuľke, ktorej obsah tvoria samotné slúchadlá s trojicou štupľov rôznej veľkosti, praktické puzdro, ktoré zároveň slúži ako nabíjacia stanica, prepojovací USB kábel k nej, trojica samolepiek, technická dokumentácia a šestica špeciálnych tzv. háčikov, ktoré slúžia na lepšiu fixáciu predovšetkým na šport.

Dizajn, prevedenie

Spoločnosť Lamax označuje slúchadlá Dots1 za najkompaktnejšie slúchadlá, aké kedy vyrobila. To potvrdiť neviem, musím ale povedať, že sa jej naozaj vydarili.

Po dizajnovej stránke ide o malé, nenápadne štupľové slúchadlá, ktorých čierne prevedenie narúša biele logo výrobcu lemované zeleným podsvieteným kruhom. Čo sa týka prevedenia, slúchadlá sú plastové a spracovanie vyzerá byť na kvalitnej úrovni. Ich rozmery sú približne 16×21×25mm a hmotnosť je 4,3g pre každé slúchadlo, takže v ušiach ich takmer ani neucítite. Privítal by som, keby boli menej „tučné“, no tento rozmer je zrejme daňou za použitú technologickú výbavu.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládanie slúchadiel je jednoduché. Každé má na svojom boku multifunkčné tlačidlo, pričom ľavé slúchadlo plní tzv. master funkciu, čiže je šéfom. Dots1 sa dajú zapnúť viacerými spôsobmi, pričom pre každý z nich je potrebné prvotné spárovanie s mobilom alebo zvoleným zariadením.

Prvým z nich je stlačenie tlačidiel na oboch slúchadlách po dobu približne štyroch sekúnd, keď sa zapnú a automaticky medzi sebou prepoja. Druhým spôsobom je zapnutie len jedného slúchadla, a to rovnako stlačením tlačidla po dobu štyroch sekúnd. Tretím spôsobom je automatické zapnutie slúchadiel po vybratí z nabíjacej stanice, po ktorom sa automaticky pripoja napríklad k vášmu telefónu.

Vypínanie slúchadiel je podobné ako zapínanie - stlačením tlačidla po dobu asi štyroch sekúnd, pričom na vypnutie vás upozorní krátky tón zo slúchadiel. V prípade, že by ste vypli prehrávanie v mobile a zabudli slúchadlá vypnúť, tie sa automaticky vypnú po desiatich minútach nečinnosti.

Slúchadlá komunikujú s vaším zariadením prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth vo verzii 4.2 s dosahom približne desať metrov. Keďže Dots1 majú v sebe zabudovaný mikrofón, môžete ich využiť dokonca aj na telefonovanie ako handsfree.

Dojmy z používania

Bezdrôtových slúchadiel je na trhu mnoho, či už lacnejších alebo drahších. Každé z nich ale trápi, resp. limituje rovnaký problém, ktorým je výdrž a kapacita batérie. Dots1 obsahujú 100mAh Li-Po batérie, ktoré uživia slúchadlá až na šesť hodín v mono režime (použitie len jedného slúchadla), prípadne tri hodiny stereo režimu (použitie oboch slúchadiel). Povedzme si úprimne, veľa to nie je. Čo ale v prípade, že sa vám vybijú niekde na ceste, prípadne bez možnosti prístupu k zdroju energie?

Lamax myslel aj na to, preto k slúchadlám pribalil v podstate cestovné puzdro, ktoré zároveň slúži ako nabíjacia stanica. V jej tele je totiž ukrytá batéria s kapacitou 520mAh, ktorá postačí až na päť plných dobití slúchadiel, pričom jedno ich plné dobitie trvá približne dve hodiny. O tom, že sa slúchadlá nabíjajú, vás upozorní do modra blikajúci LED krúžok na štupľoch, pričom po jeho zhasnutí by mali byť nabité. Trošku ma však sklamalo oznámenie o blížiacom sa vybití batérie, na ktoré vás upozorní ženský hlas. Pokiaľ máte ale vyššie nastavenú hlasitosť, toto upozornenie nie je takmer ani počuť. Je to však len detail.

Samotné používanie slúchadiel je jednoduché. Zapínanie sme si rozobrali v predošlej kapitole, ich ovládanie nie je o nič zložitejšie. Jedným stlačením tlačidla prehrávanú skladbu zapauzujete, v prípade, že vám niekto telefonuje, zdvihnete hovor, dvoma stlačeniami prepnete na nasledujúcu pesničku.

Čo sa týka zvuku a nejakých parametrov, frekvenčný rozsah slúchadiel je 20Hz - 20kHz, citlivosť je ≥ 70dB. Dots1 hrajú na svoje rozmery dostatočne nahlas a prekvapivo dobre, čistého zvuku sa dočkáme aj pri maximálnej hlasitosti. Výrobca tvrdí, že bohatý zvuk v celom frekvenčnom pásme vám naservíruje dunivé basy, stabilné stredy a jasné výšky. S tým sa dá súhlasiť, musím však dodať, že aj napriek tomu, že som vyznávačom a fanúšikom basov, v prípade týchto slúchadiel mi tie dunivé basy občas prekážali, pretože oproti ostatným zvukovým zložkám dominujú.

Musím však pochváliť pohodlie, ktoré slúchadlá poskytujú či už pri počúvaní vonku, doma, ale aj pri športe. Pri počúvaní vás nebude rušiť okolitý zvuk, slúchadlá nebudú tlačiť alebo obťažovať, pri športe ich bez problémov aj v prípade chladného počasia schováte pod čiapku a v ušiach držia výborne.

Naše hodnotenie

Lamax Dots1 sú naozaj vydarené slúchadlá, ktorým nemožno takmer nič vyčítať. Vďaka neutrálnemu dizajnu sú výborným spoločníkom pri každej príležitosti, či ide o počúvanie doma, v práci, na ulici alebo pri športe. Veľmi dobrá konštrukcia a tvar slúchadiel zaistia, aby vám v ušiach sedeli dokonale, akousi poistkou sú tzv. háčiky, ktoré nájdete v balení. Zvuk by som zaradil k tomu lepšiemu, mne prekážali trochu dunivejšie basy, no každému vyhovuje niečo iné, preto to ani nepovažujem za nejakú nevýhodu. Prekážal mi ale veľmi krátky prepojovací USB kábel k nabíjacej stanici, ktorú inak považujem za čerešničku na torte týchto bezdrôtových slúchadiel.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • ergonómia
 • nabíjacia stanica
 • možnosť telefonovania
 • obsah balenia

Zápory

 • príliš dominantné basy
 • krátky prepojovací USB kábel

Informácie o produkte

Lamax Dots1

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 16 mm
 • Výška: 21 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Hmotnosť: (jedno slúchadlo) 4,3 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk