MSI B450 Tomahawk - Recenzia

MSI B450 Tomahawk - Recenzia

 

Dozaista mi dáte za pravdu ak poviem, že spoločnosť AMD so svojím Ryzenom pomaly dobieha Intel. Ak si teda pre svoju ďalšiu zostavu vyberiete práve túto platformu, výber správnej základnej dosky patrí určite medzi priority. V prípade, že je váš rozpočet obmedzený, rozhodne sa nebudete obzerať po tých najdrahších kúskoch a jednou z vašich možností je aj doska Tomahawk s čipsetom B450 od spoločnosti MSI. Podľa špecifikácií by mala ponúknuť rozumný kompromis medzi dobrou cenou a funkciami. Poďme sa teda na ňu spoločne pozrieť.

Čipset B450 je aktuálne najnovším spomedzi všetkých vydaných čipsetov. Ide o mainstreamovú čipovú sadu s odomknutými možnosťami pre pretaktovanie a s podporou StoreMI technológie spoločnosti AMD. AMD nevynechalo ani podporu XFR 2 a Precision Boostu, z ktorých čerpajú procesory Ryzen 2. generácie.

Obsah balenia, prvý dojem

Balenie základnej dosky Tomahawk je ladené do elegantného štýlu, keďže sa vo výrobe šikovne pohrali s kombináciou striebornej a čiernej farby. Vnútri nájdeme okrem samotnej dosky manuál, záslepku I/O konektorov, nálepky, nalepovací odznak s logom MSI, 2 SATA káble (z toho jeden rovný a druhý lomený), DVD disk s ovládačmi (my ale odporúčame stiahnuť si najnovšie ovládače zo stránok výrobcu) a skrutku pre M.2 disk. Manuál, ktorý prichádza s doskou, je naozaj prvotriedny. Ak skladáte svoj prvý počítač, s jeho pomocou sa rozhodne nezaseknete ani nestratíte. Okrem detailného opisu každej funkcie vám ukáže aj to, ako osadiť komponenty do počítača. Ak by návod s obrázkami nestačil, v podobe QR kódu nájdete aj odkaz na YouTube video, ktoré poslúži ako názorná ukážka konkrétnych krokov.

Z hľadiska zadných konektorov tu nájdeme 1 Gbps Ethernet port, 2 x USB 2.0 typu A, 2 x USB 3.1 1. generácie, 2 x USB 3.1 2. generácie (z toho jeden typ A a druhý typ C), DVI – D, HDMI, PS/2 konektor pre staršie zariadenia a výstupy audio konektorov. Okrem spomínaných konektorov tu nájdete aj tlačidlo BIOS Flashback. Ak si v budúcnosti zakúpite nový procesor, pre ktorý nebude mať Tomahawk BIOS podporu, môžete spomínaný BIOS aktualizovať s pomocou USB kľúča – vďaka tomu nebudete nútení zháňať si starší procesor, prostredníctvom ktorého by ste BIOS aktualizovali prostredníctvom Flash aplikácie. Taktiež je vhodné spomenúť, že obrazové porty budú fungovať len pri použití APU, teda procesora s integrovanou grafickou kartou.

Doska Tomahawk nasleduje veľkostný štandard ATX. Okrem samotnej AM4 patice a 4 x DDR4 RAM slotov nájdeme aj jeden M.2 slot, ktorý však nemá žiadny druh pasívneho chladenia, 2 x PCIe X16 (jeden 3. a jeden 2. generácie) a 3 x PCIe X1 konektory. Ak túžite po pripojení grafických kariet do SLi zapojenia, žiaľ, budete sklamaní, pretože čipset B450 nedisponuje jeho oficiálnou podporou. V tomto prípade zvíťazilo AMD, ktoré podporuje CrossFire.

Pre spojenie vašich diskov máte k dispozícii šesť SATA III slotov a jeden M.2 konektor.

Na doske sú umiestnené aj konektory pre predný panel, ktoré vo výsledku vytvoria až 2 x USB 3.0 a až 4 x USB 2.0 konektory. Ani na osvetlenie sa nezabudlo, preto B450 Tomahawk disponuje dvomi RGB konektormi pre externé osvetlenie. Z pohľadu interného osvetlenia nám MSI nadelilo len jednu RGB farebnú zónu v podobe prúžku neďaleko 24-pinového napájacieho konektora. Štvorpinových konektorov je na základnej doske až šesť, pričom štyri z nich sú primárne určené pre prídavné ventilátory, jeden pre ventilátor chladiča procesora a posledný pre prípadné pripojenie vodnej pumpy, ak vaša mašina disponuje takýmto druhom chladenia.

Správne fungovanie základnej dosky zaručuje aj 4 + 2 fázové VRM, ktoré je bezpochyby dostačujúce pre cieľovú skupinu, na ktorú sa MSI touto doskou orientuje. Potešujúci je aj fakt, že MSI osadilo na VRM moduly aj pasívny chladič, vďaka čomu sa postaralo o dlhšie bezproblémové fungovanie dosky.

O ozvučenie sa stará Realtek ALC892. Čip série 8xx nie je až taký dobrý, ako je to na drahších doskách, ktoré majú rad 1xxx, vzhľadom na cenovú orientáciu je však táto voľba pochopiteľná.

Ako na každej novej doske, aj tu sa o napájanie stará 24-pinový konektor spolu s 8-pinom pre dodatočné napájanie procesora.

Z modelov vyšších tried sme zvyknutí na POST displej, ktorý vypíše kód chyby, ak sa nejaká počas spúšťania vyskytne. Vtedy sa len stačí pozrieť do manuálu, nájsť odpovedajúci kód chyby a vyriešiť problém. V prípade Tomahawku sme sa dočkali indikácie len s pomocou štyroch LED-iek. Jedna signalizuje problém s procesorom, druhá s pamäťami, tretia s grafickou kartou a štvrtá vás upozorní, ak nie je žiadny disk, na ktorom sa nachádza bootovateľný Windows.

Výrobca svojim BIOS-om Click BIOS 5 poskytol všetky funkcie, ktoré by mohol hráč potrebovať.

BIOS je rozdelený na niekoľko častí. Jednou z nich je časť, ktorá sa venuje pretaktovaniu. V nej nájdeme okrem štandardných funkcií, ako je voľba násobiča taktu procesora a jeho napätia, aj dorovnávanie napätie v záťaži, ktoré má niekoľko stupňov. Pre účely tejto recenzie nám MSI zapožičalo procesor Ryzen 7 2700X. S pomocou tejto základnej dosky som ho pretaktoval na 4,2 GHz pri 1,4250 V bez najmenších problémov. V plnej záťaži si základná doska držala určené napätie procesora. Chladič VRM bol len trochu teplý a teplota samotnej napájacej kaskády sa v uzavretej skrinke vyšplhala na približne 60 ˚C.

Pamäť ponúka pretaktovanie buď s pomocou XMP profilu naprogramovaného priamo výrobcom, alebo ručne.

Teploty je možné kontrolovať aj v BIOS-e s pomocou HW monitoringu, ktorý vám ukáže teplotu procesora a VRM. Môžeme tu regulovať rýchlosť ventilátorov a vytvárať im individuálne krivky v závislosti od teploty procesora.
Všetky svoje nastavenia si môžete uložiť do profilov, ktoré v prípade potreby jednoducho načítate.

Naše hodnotenie

Ak hľadáte základnú dosku, ktorá ponúkne presne tie funkcie, ktoré každý herný počítač potrebuje rozhodne si pripíšte B450 Tomahawk od MSI na nákupný zoznam. Vložíte Ryzen procesor, pripojíte ostatné komponenty, káble a máte funkčnú zostavu. Navyše dostanete neutrálny dizajn, ktorý padne do skoro každej farebnej konfigurácie komponentov. Možno neposkytne žiadne high-end vychytávky v podobe obrovskej RGB párty alebo možnosti viacnásobného SLi ale pre väčšinu zostáv bude za svoju cenu viac než dostačujúca.

Klady

 • cena/funkcie
 • BIOS
 • neutrálny dizajn
 • spracovanie manuálu
 • chladenie VRM

Zápory

 • chýbajúci POST displej

Informácie o produkte

MSI B450 Tomahawk 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI Czech and Slovak

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI B450 Tomahawk
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700X @4.2GHz
 • Pamäť: Corsair Vengeance 16GB DDR4
 • Chladenie procesora: Noctua NH-U9B SE2
 • Pevný disk: Adata SU800 256GB
 • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 1060 6GB
 • Zdroj: NZXT HALE 82 v2 700W
 • Skrinka: Zalman Z9 NEO
Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk