Lenovo Thinkpad X280 - Recenzia

Lenovo Thinkpad X280 - Recenzia

 

Myslím, teda som. Slávne slová slávneho filozofa, ktoré majú aj v dnešnej spoločnosti veľký význam a ktorých anglické znenie „I think, therefore I am” sa dá jednoducho použiť pri opísaní toho najznámejšieho radu počítačov určených pre profesionálov a pracujúcich. Počítače a notebooky s menom Thinkpad sú medzi profesionálmi zaslúžene rešpektované a niektorí ľudia sú ochotní dosvedčiť, že sú im milšie než ich vlastná hmotnosť v zlate. Moderné Thinkpady už ale nemôžu byť iba tie overené, no zároveň ťažké a rozmerné kúsky, ktoré svojou hmotnosťou prehnú aj športovejšie založených používateľov. Pre tých, ktorí sú často na cestách a stále hľadajú všetko, čo Thinkpady ponúkajú, akurát v menšom a ľahšom balení, je tu nový Thinkpad X280. A my sme sa, samozrejme, pustili do jeho testovania, len čo pristál v našej redakcii.

Nie každý používateľ potrebuje na notebooku 15- či dokonca 17-palcový monitor a ten, kto už cestoval s hernými alebo štandardnými notebookmi, by po kratšej prechádzke s ťažkou kabelou alebo batohom určite rád vymenil svoje zariadenie za ultrabook. Thinkpad X280 preto ponúka 12,5-palcový displej v naozaj tenkom a ľahkom tele a aspoň na papieri dostatok výkonu, ktorý nehráčom postačí na všetko potrebné, pre prácu i pre zábavu.

Osvedčený dizajn

Tam, kde sa herné a dizajnové notebooky predháňajú vo vymýšľaní doplnkov a výzoru, ktorý by uchvátil aj toho najväčšieho fanúšika sci-fi, ostávajú notebooky z radu Think vo svojich stabilných koľajach. Možno to vyznie príliš fanúšikovsky, ale na dokonalosti nie je nutné nič meniť, a preto aj niekoľko rokov staré Thinkpady stále vyzerajú dobre. Po príchode na pracovný míting s 5-ročným Thinkpadom a 5 rokov starým, hoci aj výkonnejším Acer notebookom, by boli reakcie kolegov zaručene odlišné. X280 ponúka podobne čierne telo ako zvyšok produktov radu Think, s diagonálne umiestneným Thinkpad logom v pravom hornom rohu veka a v pravom spodnom rohu šasi. Zabudovanie červenej LED diódy do bodky na písmene i v logu je tiež už viac-menej očakávané.

Kompaktné telo

Telo X280 je síce plastové, no v Lenove dobre vedia, že aj bez použitia celokovového šasi môže produkt vzbudzovať dojem kvality. Matný čierny povrch, ktorý je použitý na väčšine Thinkpadov, rovnako aj na X280, je na dotyk príjemný a pritom sa len tak ľahko nezašpiní. V kombinácii so solídnymi pántmi a (vzhľadom na svoje úzke telo) naozaj pevnou stavbou, ktorá sa neprehýba, X280 sa stále pevne drží pravidiel určených dlhou tradíciou radu Think zariadení. Klávesnici toho nie je veľa čo vyčítať. Zvyknúť si na rozloženie je jednoduché a rýchle a pocit pri písaní je, ako sa to už len na mobilných zariadeniach dá, takmer perfektný. Osobne by som však ocenil, keby sa už aj pri Think zariadeniach posunulo podsvietenie klávesníc trochu do budúcnosti. Klávesy sú síce podsvietené, no na rozdiel od iných riešení neprepúšťajú svetlo a pokiaľ nie ste s rozložením a umiestnením klávesov naozaj zžitý, bude ťažšie trafiť to správne. Druhá malá výčitka sa týka typického umiestnenia Fn klávesu do ľavého spodného rohu namiesto klávesu Ctrl. S týmto by som nemal problém a ako niekto, kto starší model Thinkpadu používal dlhé roky, plne chápem, že ľuďom nerobí problém zvyknúť si na toto usporiadanie. Na tomto notebooku však bola softvérovo ošetrená výmena funkcionality Ctrl a Fn v továrenských nastaveniach a ja som tak strávil 10 minút strachovaním sa, že k nám na recenziu prišiel poškodený kúsok. Napravenie situácie je, našťastie, otázkou niekoľkých kliknutí, stále by som však bol radšej, keby funkcia všetkých tlačidiel bola kompatibilná s tým, čo na ne vo výrobe napísali.

Nielen kancelársky výkon

Po hardvérovej stránke je od modelu X280 možné očakávať naozaj dostatočný a stabilný výkon. Samozrejme, v zariadení sa nenachádza žiadna dedikovaná grafická karta ani výkonnejší integrovaný kúsok ako napríklad Vega od AMD, no na svoje určenie plne postačia ponúkané i5 a i7 procesory ôsmej generácie spolu s pamäťou až 16 GB RAM a maximálne s 1TB NVMe SSD diskom. Verzia, ktorú som mal možnosť vyskúšať ja, bola až na pár detailov tou najsilnejšou voľbou. Procesor i7-8550U, 16 GB RAM, 512 GB SSD spolu s 12,5-palcovým dotykovým FullHD IPS displejom toho zvládnu naozaj dosť a jediné dve lepšie veci, ktoré sa na tomto notebooku dajú kúpiť, sú IR webkamera podporujúca prihlasovanie sa tvárou cez Windows Hello namiesto základnej verzie s 720P rozlíšením a ešte väčší disk. Osobne som sa ale oveľa radšej uspokojil so 720P kamerou, nakoľko tá ponúka zasúvateľnú krytku nazývanú aj ThinkShutter a keďže toto nie je herný notebook, verím, že aj 512GB úložný priestor bohato postačí. Použité verzie procesorov s koncovkou U sú síce energeticky menej náročné než ich H-čkoví bratia, no prácu zvládajú stále dostatočne. Nepoužíval by som síce X280 ako mobilnú stanicu na prácu s videom a renderovanie 3D obrazov, no v najhoršom prípade zvládne aj náročnejšie úlohy.

V kancelárii, doma aj na cestách

Thinkpad X280 síce nedisponuje tou najväčšou obrazovkou ani tým najväčším rozlíšením, no práve to sú možno aj jeho silné stránky. Ten, kto chce X280-ku využívať primárne v kancelárii či doma, určite ocení zakomponovaný Thunderbolt 3 konektor, vďaka ktorému je pripojenie externých monitorov a periférií jednoduché aj bez použitia donglov. Samozrejme, ak chcete využívať pripojenie do siete za pomoci kábla, už budete potrebovať dongle alebo dokovaciu stanicu, ktorá na poslednej generácii Thinpadov prešla menšou zmenou a už sa nepripája zospodu, ale zboku. Nižšie rozlíšenie obrazoviek pri X280, ktoré predstavuje „iba” FullHD, teda 1920 x 1080 pixelov, je pri 12,5-palcovom displeji naozaj postačujúce a ktorákoľvek firma sa vás bude snažiť presvedčiť o tom, že 2K a 4K displeje sú nutnosťou, pôjde iba o jej snahu zvýšiť vlastný zisk. FullHD rozlíšenie tiež znamená menšiu spotrebu energie a aj preto môže Lenovo pri modeli X280 deklarovať až 15-hodinovú výdrž batérie. Samozrejme, dĺžka výdrže sa bude v bežnom svete líšiť podľa použitia a mne sa pri bežnom používaní (práca, pripojenie za pomoci Wi-Fi a prehrávanie hudby/videa cez slúchadlá) podarilo bežne presahovať hranicu desiatich hodín na jedno nabitie. Keď som už dal notebooku zabrať trochu viac, klesla výdrž tesne pod 6 hodín, no vďaka podpore rýchleho nabíjania, ktoré zvládne dostať batériu z 0 na 80 % za hodinu, som nikdy nemusel panikáriť. Po stránke pripojenia ponúka X280 naozaj dostatočné množstvo portov. Samozrejme, do takto tenkého tela sa už nezmestí bežný RJ45 konektor na LAN kábel, no plnohodnotné HDMI, dva USB 3.0 porty, dve USB-C z toho jedno v Thunderbolt verzii a dokonca aj slot na nanoSIM kartu pre mobilné pripojenie kombinovanú s čítačkou microSD kariet a čítačka smart kariet potešia každého profesionála. Osobne mi ale mierne chýbala čítačka normálnych SD kariet.

Vylepšenia a čo všetko by sa ešte dalo vylepšiť

Jedna z mála negatívnych reakcií, ktorých sa model X280 po predstavení dočkal od profesionálnej komunity, sa týkala mierne zhoršených možností budúceho vylepšenia. Thinkpady bývali (a pevne verím, že ešte aj budú) naozaj skvelé po stránke jednoduchosti vylepšenia komponentov, ako sú disky, RAM-ky a batéria. V porovnaní s predošlou generáciou X2* zariadení už ale nie je možné vylepšiť kapacitu RAM, nakoľko RAM moduly sú napevno pripájkované na matičnú dosku a vymeniteľná už nie je ani batéria. Do budúcnosti sa dá preto jednoducho zvýšiť iba kapacita úložného priestoru. Dostať sa do vnútra notebooku je však stále nadmieru jednoduché, stačí na to malý krížový skrutkovač a skvelý je aj systém zadržania skrutiek, vďaka ktorému sa žiadna nestratí ani tým najmenej schopným používateľom. Samozrejme, X280-ka má malé nedostatky, ako napríklad nie najlepšie riešené podsvietenie klávesnice či čítačku odtlačkov prstov, ktorá je násobne pomalšia ako to, na čo môžu byť zvyknutí majitelia moderných smartfónov, navyše, niekedy úplne odmieta spolupracovať. A ani cena tesne pod 2000 eur nie je vzhľadom na absenciu dedikovanej grafickej karty najprívetivejšia. Minimálne nie pre ľudí, ktorí ešte nemali možnosť žiť s Thinkpadom. Kto už ale Thinkpady pozná, bude vedieť, že 2000 eur nie je za plnohodnotné Think zariadenie v malom balení zlá cena.

Naše hodnotenie

Lenovo Thinkpad X280 je bez diskusie drahé zariadenie. Je to však aj výkonné zariadenie. A pritom kompaktné a ľahké. A čo je najdôležitejšie, je z neho cítiť históriu, inšpiráciu a kvalitu radu Thinkpad. V tomto zariadení síce nejde o zosobnenú dokonalosť, no v niektorých smeroch sa k nej X280-ka naozaj približuje. Škoda malých nedostatkov, ktoré mi sem-tam kazili pocit z perfektného používania, ergonómie a tiež z faktu, že ja osobne radšej investujem do chiropraktika a lacnejšieho, i keď ťažšieho herného notebooku. No ľudia, ktorí sú často na cestách a chcú ľahký a výkonný notebook, už rozhodne nemusia ďalej hľadať.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • hardvér perfektný na prácu
 • matný dotykový IPS displej s FullHD
 • tenké telo s dostatočným množstvom portov
 • výdrž batérie
 • jednoduchý prístup ku komponentom

Zápory

 • staré riešenie podsvietenia klávesnice
 • absencia čítačky SD kariet
 • strata možnosti vylepšiť kapacitu RAM
 • pomalšia čítačka odtlačkov prstov

Informácie o produkte

Lenovo Thinkpad X280 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 307,7 mm
 • Výška: 209,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,8 mm
 • Hmotnosť: 1270 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1980 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk