D-Link Omna 180 Cam HD – Recenzia

D-Link Omna 180 Cam HD – Recenzia

 

IP kamery patria k najobľúbenejším zariadeniam pre chytré domácnosti. Je možné použiť ich ako prostriedok na ochranu majetku alebo ako komunikačný kanál s osobami nachádzajúcimi sa v blízkosti. Dnes sa podrobne pozrieme na model od spoločnosti D-Link, ktorý sa vyznačuje integráciou do ekosystému Apple HomeKit.

Balenie a inštalácia

Kamera sa dodáva len s napájacím adaptérom a súborom návodov, keďže je však samotný produkt „iba“ príslušenstvom, viac sme ani neočakávali. Pribalené manuály čítajú väčšinou len používatelia technicky menej zdatní, no v prípade kamery Omna tak učinia aj ostrieľaní harcovníci. Prvotná inštalácia kamery sa nezaobíde bez naskenovania identifikačného kódu nachádzajúceho sa v brožúre.

Proces inštalácie prebieha pomocou aplikácie Omna, a to naskenovaním identifikačného kódu. V nasledujúcich krokoch je možné zvoliť, v ktorej miestnosti sa bude daná kamera nachádzať. Toto nastavenie je užitočné, ak používate viacero kamier súčasne v rôznych častiach objektu.

Dizajn a dielenské spracovanie

Kamera vás nesklame ako svojím dizajnom, tak ani kvalitou spracovania. Celistvosť hliníkovej konštrukcie narúša optika senzora, ktorá je v tele mierne zapustená, a spodná perforovaná plastová časť, v ktorej sa ukrýva reproduktor a mikrofón. Spodná stena má gumový povrch, čo ocenia majitelia nábytku s lesklým povrchom, takže sa nemusia obávať prípadných škrabancov. Iný spôsob umiestnenia nepripadá do úvahy, keďže konštrukcia nedisponuje mechanizmom umožňujúcim uchytenie na stene.

Jednu pripomienku však máme ku konštrukcii. Aj napriek použitiu hliníka, ktorý by mal napomáhať odvádzaniu tepla, telo sa neprimerane zahrieva už po prvých sekundách používania. Našťastie, tento nešvár nemal počas nášho testovania (1 týždeň) vplyv na funkčnosť, no vysoká teplota ešte nepredĺžila životnosť žiadnej elektroniky.

Dojmy z používania

Kameru je možné používať ako pomocou aplikácie Omna, tak aj pomocou aplikácie Home, teda ak vlastníte zariadenie s iOS. Práve integrácia do ekosystému HomeKit je hlavným predajným artiklom tohto zariadenia. Tak, ako je u Apple zvykom, integrácia je perfektne zvládnutá v celom systéme a správa je veľmi jednoduchá. HomeKit zároveň umožňuje jednoduché zdieľanie zariadení medzi členmi domácnosti.

Okrem živého prenosu obrazu dokáže kamera aj odosielať notifikácie o pohybe v priestore, v ktorom sa nachádza. Z pohľadu bezpečnosti je to veľmi užitočná funkcia, no iba v prípade, že máte nastavený HomeHub, ktorý umožňuje vzdialený prístup k HomeKit zariadeniam. HomeHub vyžaduje, aby bolo dodatočné zariadenie s iOS, prípadne s Apple TV, pripojené k tej istej sieti ako kamera. To výrazne navyšuje počiatočné náklady spojené s kúpou.

Ak teda chcete využívať funkciu živého prenosu, budete nútení použiť oficiálnu aplikáciu Omna. Celkový zážitok tak nie je v prípade iOS konzistentný a stráca sa hlavná výhoda kamery – integrácia do HomeKitu, ktorou výrobca ospravedlňuje vyššiu cenu. Áno, obraz je naozaj kvalitný, záber je široký, plynulosť záznamu skvelá a aj nočné videnie do vzdialenosti piatich metrov je vcelku kvalitné, no konkurencia bez integrácie HomeKitu predáva zariadenie s podobnými parametrami za polovicu.

Vráťme sa ešte k funkciám aplikácie Omna. Tá disponuje aj možnosťou nahrávať záznamy na microSD pamäťovú kartu. Táto funkcionalita je ale značne obmedzená, keďže nie je možné záznam manuálne ukladať. Aplikácia Omna je pre iOS veľmi dobre optimalizovaná, čo sa však nedá povedať o verzii pre Android. Niet divu, že priemerné hodnotenie je v čase písania recenzie 2,4 z 5, keďže pády sú jej obľúbenou činnosťou a prvotná inštalácia sa radí do kategórie kurzu sebaovládania.

Naše hodnotenie

D-Link Omna 180 Cam HD nesklamala kvalitou obrazu a vďaka modernému dizajnu ju možno umiestniť aj na viditeľné miesto v obývacej izbe. Oceňujeme širokú škálu citlivosti senzoru pohybu a možností podrobných nastavení notifikácií. Na čom však zariadenie padá, je vysoká cena, obmedzenia HomeKitu a veľmi zlá kvalita aplikácie pre Android. Neznámou je celková životnosť kamery, ktorú môže značne ovplyvniť výrazné zahrievanie konštrukcie. Kúpu kamery teda odporúčame iba vtedy, ak si potrpíte na integráciu ekosystému HomeKit, v opačnom prípade sa zrejme uspokojíte aj s lacnejšími riešeniami konkurencie.

Klady

 • moderný dizajn
 • hliníková konštrukcia
 • kvalita obrazu
 • senzor pohybu

Zápory

 • limitovaný HomeKit
 • aplikácia pre Android
 • vysoká cena
 • zahrievanie konštrukcie (možný vplyv na celkovú životnosť)

Informácie o produkte

D-Link Omna 180 Cam HD 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 58 mm
 • Výška: 132 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 58 mm
 • Hmotnosť: 245 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 185 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: D-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk