Gigabyte Aorus K9 – Recenzia

Gigabyte Aorus K9 – Recenzia

 

Po recenzii myši Aorus M3 a headsetu Aorus H5 sa nám do rúk dostal aj posledný kus základného hráčskeho vybavenia od spoločnosti Gigabyte – klávesnica Aorus K9. Poteší nás tak, ako jej vzdialení súrodenci? Ide v tomto prípade o pravú hráčsku klávesnicu?

Balenie

V krabici zodpovedajúcej veľkosti klávesnice nájdete okrem obligátnych manuálov aj sadu náhradných klávesov spolu so snímačmi v oranžovom prevedení a plastový nástroj určený na výmenu jednotlivých klávesov. Samozrejme, nostalgicky založení používatelia môžu použiť vidličku, no „stádu” odporúčame použiť dodávaného pomocníka.

Dizajn a dielenské spracovanie

Po stránke dizajnu uspokojí Aorus K9 ako konzervatívnych, tak výstrednejších používateľov. Nesnaží sa vytŕčať z davu, no zároveň sa v ňom vďaka RGB podsvieteniu nestratí. Celkový dojem elegantnosti posilňuje čierne farebné vyhotovenie, ktoré neruší ani podsvietené logo Aorus nad numerickou časťou. Spomínaný numerický blok sa môže hráčom FPS zdať nadbytočný, no stratégovia ho určite využijú pri mapovaní rôznych makier. Je rovnako na škodu, že výrobca nad numerický blok neumiestnil aspoň základné multimediálne tlačidlá.

Aj napriek použitiu plastov je konštrukcia odolná a vydrží aj menej obozretné zaobchádzanie. V spodnej časti sa nachádza užitočný výrez pre lepší cable management. Hlavným lákadlom sú optické mechanické spínače Flaretech, ktoré sú konštrukčne odolné voči malému množstvu tekutín a zároveň majú v porovnaní s klasickými mechanickými spínačmi dvojnásobnú životnosť – až 100 miliónov úderov. Nevadí im ani prach, ktorý pri klasických mechanických spínačoch spôsobuje horšiu odozvu.

Ergonómia a dojmy z používania

To, že klávesnica je primárne určená pre hráčov, dopĺňa vysoký zdvih jednotlivých klávesov a absencia opierky dlaní. Dlhé písanie teda nie je najpohodlnejšie, našťastie však cena tohto príslušenstva nie je horibilná a po jeho kúpe sa Aorus K9 stane dobrým spoločníkom pri oboch činnostiach. Pre stlačenie klávesov nie je potrebné vyvinúť vysoký tlak a optické snímače zaručujú perfektnú citlivosť a skvelú odozvu. Klávesy neponúkajú znateľnú haptickú alebo zvukovú odozvu a celkový dojem z používania je takmer totožný s klávesnicami, ktoré disponujú snímačmi Cherry MX Red.

Softvér

Tak, ako je pri produktoch radu Aorus zvykom, pre úpravu podsvietenia alebo funkcionality je k dispozícii aplikácia Aorus Graphics Engine. Tá je však v prípade klávesnice Aorus K9 potrebná iba pri nastavení makier alebo pokročilejších svetelných efektoch RGB podsvietenia. Ak patríte medzi konzervatívnejších používateľov a vystačíte si s jednoduchým nastavením podsvietenia, tento úkon hravo zvládnete stlačením kombinácie klávesov Fn + F1.

Aorus Graphics Engine disponuje okrem úpravy podsvietenia aj možnosťou meniť mapovanie jednotlivých klávesov a nahrávanie makier. Samozrejmosťou je vytváranie špeciálnych profilov, vďaka ktorým vytvoríte veľké množstvo spomínaných makier alebo mapovaní.

Naše hodnotenie

Hráči kúpou klávesnice Gigabyte Aorus K9 určite neurobia krok vedľa. V kombinácii s Aorus Graphics Engine poskytuje všetko, po čom hráč túži. Rýchla odozva, skvelá citlivosť, kvalitná konštrukcia a dostatok možností na úpravu funkcionality. Prežije aj poliatie malým množstvom vody a oceníte dodávané príslušenstvo. Škoda len absentujúcej opierky dlaní, ktorá bude chýbať pri dlhšom písaní a dedikovaných multimediálnych tlačidiel.

Klady

 • kvalita spracovania
 • rýchla odozva a skvelá citlivosť spínačov
 • dostatok možností úprav v Aorus Graphics Engine
 • užitočné príslušenstvo
 • odolnosť proti vode

Zápory

 • absencia opierky dlaní pre pohodlnejšie písanie
 • žiadne dedikované multimediálne tlačidlá

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus K9 2018

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 439 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 37 mm
 • Hmotnosť: 1180 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 105 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk