Genesis Irid 300 - Recenzia

Genesis Irid 300 - Recenzia

 

Je to poľské, vyrobené v Číne a stojí 45 eur. A je to fakt kvalitné.

ÚVOD

Nie som predpojatý, ale viem ako rozmýšľajú našinci o poľských výrobkoch. Iste, musíme si však uvedomiť, že za lacný peniaz treba očakávať aj primeranú kvalitu. Poliaci vedia vyrábať kvalitné veci, ale tiež aj vyprodukovať lacnoty, ktoré vyzerajú, takpovediac, echtovne a draho. Irid 300 som najprv videl na obrázkoch a keď som zistil, že takáto krásna PC skrinka stojí len 45 eur, zub pochybností začal nenápadne, ale isto hlodať v mojej duši: „Toto teda bude haraburda...“ Pokojne však čítajte ďalej, pretože v tomto prípade sa udial malý zázrak a priam za smiešny peniaz dostanete perfektný výrobok (i keď v mojom prípade mala skrinka len tri nožičky).

SKLO JE IN

Len si tak sedím, pozerám na svoju skriňu Corsair za bezmála 200 eur a nerozumiem tomu, prečo je jej priezor z akrylátu. Nuž, vtedy som o Genesis nič nevedel, avšak do budúcna s touto značkou asi budem počítať. Totiž PC skrinka, ktorú som vybalil, je jedným slovom chrumkavá. Teda, to čaro netkvie v žiadnom šialenom dizajne, ale práve v použití skla – temperovaného a tónovaného. Celý bočný panel tvorí sklo, nie priezor, ale kompletne celú plochu. Rovnako efektne je vybavený aj predný panel a na pohľad vyzerá skrinka fakt exkluzívne. Výrobca zašiel ešte ďalej a do Irid 300 vložil štyri vstavané (mimoriadne tiché) ventilátory, každý s 33 led diódami, ktoré vo mne po zapnutí a pri pohľade na case vzbudili pocit závisti ale aj obdivu, pochopiteľne.

ČO JE DNU A ČO JE ZVONKU

Výrobok som najprv podrobil pedantskej prehliadke zovňajšku. Telo je z ocele, hliník nájdeme u tých drahších skriniek. Navrchu sa nachádza prachový filter a jeden slúži na nasávanie zdroja na spodnej strane. Oba sú magnetické a slúžia skôr na hrubší prach. Na dokonalú ochranu pred prachom sa aj tak dokupujú špeciálne navrhnuté sieťky, ktoré však logicky zhoršujú airflow v skrini. Je to teda len na vás. Bočný sklenený panel sa dá pohodlne zmontovať bez akýchkoľvek nástrojov vďaka štyrom skrutkám s vrúbkami po obvode. Predný panel je na vrchu vybavený jedným USB 3.0 a dvoma USB 2.0 portami. Okrem toho tam nájdete aj výstup pre slúchadlá a mikrofón, reset a power tlačidlo. Všetky konektory, tlačidlá a led ukazovatele (HDD, Power) sú ohraničené lesklým kovovým rámom. To poteší. Zadný panel držia na mieste dve skrutky a po jeho odobratí sa ukáže, čo skrýva spodný tunel s nápisom Irid 300. Tak predovšetkým je tam oddelený priestor na zdroj so spomínaným nasávacím filtrom. Vzduch je nasávaný zospodu cez filter a vyfukovaný skrz zdroj zozadu von. Tu má oddelený priestor veľký zmysel, pretože akumulované teplo zo zdroja zbytočne neprehrieva zvyšok skrine. Vo vedľajšom oddelení tunela sú sloty pre 2 x 2,5″ SSD alebo 3 x 3,5″ HDD disky, čo je síce pekné, no v prípade platňových diskov by som sa asi trochu obával o ich chladenie. Zvyšná časť tunela môže byť využitá rôzne, napríklad na umiestnenie vodnej pumpy. Áno, táto skrinka je uspôsobená na vodné chladenie, čo by som ja osobne, aj napriek počiatočným nákladom, z duše preferoval. O prúdenie vzduchu sa stará štvorica krásne podsvietených ventilátorov (dodávané vo farebných kombináciách červená, zelená, modrá), poteší aj možnosť domontovať 3 x 120 mm vetráky pod vrchný kryt. Skrinka má praktickú „fíčuru“ v podobe regulátora otáčok ventilátorov, ktorý je umiestnený prakticky, na boku skrinky.

VEĽA MUZIKY...

Veľa. Skutočne, som v pozitívnom šoku. Komu rozmerovo stačí midi skriňa a chce mať na stole krásnu skrinku, môže pokojne siahnuť po tejto. Vojde sa do nej matičná doska ATX, micro-ATX aj mini-ITX, bez problémov zvládne až 415 mm dlhú grafickú kartu a CPU cooler až do výšky 163 mm tiež nebude žiaden problém. Cable manažment? Nech sa páči, 18 mm priestor za doskou je viac než dostačujúci. Úprimne, pre mňa je záhadou, ako môže byť koncová cena v Európe za takúto skriňu len okolo 45 eur. Za mňa prst nahor.

Galéria

Naše hodnotenie

Pekná skrinka. Po zapnutí krásna. Tiché ventilátory ma len presvedčili o kvalite produktu. Myslím, že o tejto značke ešte budeme počuť veľa.

Klady

 • temperované sklo bočnice
 • temperované sklo ako predný panel
 • krásne podsvietenie ventilátorov
 • ventilátory sú veľmi tiché
 • prachové filtre sú magnetické a odnímateľné
 • regulácia otáčok ventilátorov
 • na výber tri farebné variácie (pri kúpe)spodný tunel
 • cable manažment

Zápory

 • slot na HDD nie je chladený

Informácie o produkte

Genesis Irid 300 2018

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 212 mm
 • Výška: 466 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 467 mm
 • Hmotnosť: 6300 g
 • Orientačná cena: 45 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: GENESIS

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk