MSI GE63VR 7RF RAIDER - Recenzia

MSI GE63VR 7RF RAIDER - Recenzia

 

Ak často cestujete, no radi sa hráte počítačové hry, alebo proste potrebujete dávku výkonu so sebou určite ste rozmýšľali nad niektorými odsudzovanou kategóriou zariadení – herného notebooku. Na trhu ich je veľa v rôznych cenových hladinách s ešte rôznejšími konfiguráciami. Je tento 2000€ model hoden svojej ceny a zaslúži si svoje miesto v srdciach hráčov ? Čítajte ďalej....

Obsah balenia, prvý dojem

Notebook od spoločnosti MSI prichádza vo veľkej škatuli ladenej do čierno-červena s veľkou ilustráciou draka na prednej strane. Na zadnej strane nájdeme vypichnuté tie najväčšie vychytávky tohto konkrétneho modelu. Vo vnútri nájdeme samotný notebook v látkovom obale, nabíjačku a manuály.

Hneď po vybalení z látkového obalu nás príjemne poteší akýsi pocit prémiovosti. Bude to pravdepodobne kvôli tomu, že väčšina vonkajšej kostry je z kovu, až na spodnú časť, ktorá je z plastu.

Vďaka kovu je notebook pevný a tým, že je hlavná základňa je tvorená len z dvoch častí, ktoré sú dobre zaskrutkované do seba, nevŕzga. Flex displeja je minimálny, čo je ďalším znakom, že si MSI dalo záležať. Nad displejom nájdeme HD webkameru, ktorá svojou kvalitou postačuje na videohovory.

Svojimi rozmermi a váhou patrí medzi kompaktnejšie herné stroje, konkrétne rozmery sú 383x260x27.5mm a váha činí 2.39kg.

Z hľadiska konektorovej výbavy sú obe bočné strany zaplnené na maximum. Nájdeme na nich vstup pre napájanie, 3x USB 3.0 typ A, USB 3.0 typ C Gen2, 1x Ethernet, otvor pre Kensington zámok, 1xHDMI (rozlíšenie až 4K@60Hz), 1x miniDP, výstup pre slúchadlá, vstup pre mikrofón a čítačku SD kariet.

Herný výkon, zvuk a výdrž

Konfigurácia 014CZ, ktorú nám spoločnosť MSI zapožičala má procesor od spoločnosti Intel, konkrétne model 7700HQ, ktorému sekunduje grafická karta Nvidia GTX 1070 8GB s 256-bitovou zbernicou. Notebook má 16GB operačnej pamäte, ktoré bežia na frekvencii 2400MHz.

Notebook po nainštalovaní aplikácie MSI Dragon Center, sa sprístupní funkcia Shift, ktorá ponúka niekoľko výkonových režimov (Eco, Sport, Turbo). My sme testovali všetky hry v režime Sport a v režime Turbo. Režim Turbo ponúka pretaktovanie grafickej karty o nanajvýš 200MHz na jadre a 300MHz na pamätiach. Taktiež tieto režimy zvyšujú takt RAM z 2400MHz na 2666MHz. Režimy Sport a Turbo fungujú iba ak je GE63VR pod nabíjačkou.

Procesor sa počas testovania hier pohyboval v záťaži pri teplotách okolo 90°C, pričom si stále zachovával frekvenciu okolo 3.4GHz. Počas syntetického testovania vyletela teplota vysoko, a preto bol notebook nútený sa podtaktovať, čo potvrdzuje aj nižší výsledok Cinebench, ktorý je až o 100 bodov nižší ako priemer. Notebook ma vedľa napájacieho tlačidla aj špeciálne tlačidlo Cooler Boost, ktoré roztočí oba ventilátory na maximálne otáčky (až 5500 otáčok oba). GE63VR sa okamžite premení na stroj znejúci ako vrtuľník, no na druhej strane pobeží o niečo chladnejšie. Teoreticky si môžete predĺžiť životnosť procesora a grafickej karty na úkor životnosti ventilátorov.

Grafická karta bežala na slušných 75°C, čo je na notebook naozaj veľmi slušná hodnota.

Niet sa čomu čudovať. Akonáhle odklopíme spodný plastový plát, tak si všimneme množstvo heatpipes, ktoré sa starajú o tepelný prenos. Chladenie grafickej karty a VRAM zaisťuje 6 heatpipes, zatiaľ čo u procesora je to len polovica, no procesory notebookov sú pripravené na vyššie teploty.

Rovnako si všimneme aj voľnú pozíciu pre RAM pamäte, takže máte možnosť rozšírenia. Taktiež je voľná aj druhá pozícia pre M.2 disk. Podpora NVMe je samozrejmosťou. Notebook potom dovoľuje vytvoriť diskové pole RAID0. Na jednej zo skrutiek spodného plastového plátu sa nachádza záručná nálepka a bez jej pretrhnutia sa nebudete môcť dostať do útrob zariadenia. Pokiaľ nespôsobíte mechanické poškodenie a iba si vylepšíte vaše komponenty (napríklad si pridáte SSD alebo RAM) o záruku neprídete.

Čo sa výdrže týka, nejedná sa o žiadnu výhru. V plnej záťaži vydržal notebook 50 minút. Pri kancelárskej práci a nenáročnom používaní vydrží skoro 5 hodín.

Displej

GE63VR prichádza v konfigurácii 014CZ so 120Hz displejom. Jeho farby sú v poriadku, pokrýva 100% sRGB farebného gamutu, no určite nie sú až tak dobré ako keby sa jednalo o IPS panel. Farebné podanie je dobré, pozorovacie uhly sú horšie. Pri pohľade z boku sú dobré, no pri pohľade z vrchu si všimneme akoby biely filter obrazu a pri pohľade zospodu sú farby extrémne presaturované. Niet sa čomu diviť, keďže sa jedná o TN panel. Tento mínus sa snaží aspoň trochu kompenzovať 3ms odozvou a 120Hz obnovovaním.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica je navrhnutá spoločnosťou Steeelseries. Je ťažké si nevšimnúť ako pri prvom spustení hýri všetkými farbami vďaka RGB individuálnemu podsvieteniu každej klávesy. Okrem toho, že vidíte na klávesy aj v tme môžete urobiť aj dobrý dojem na ostatných, pretože každého bude zaujímať, kto rozbieha diskotéku na svojom notebooku.

Píše sa na nej skvele, pretože písanie je naozaj pohodlné. Klávesy sú správne rozložené, akurát pre mňa bolo zo začiatku utrpením zvyknúť si na malé F klávesy. Po pár hodinách som si ale zvykol.

V softvéri od Steelseries si môžete konfigurovať individuálne podsvietenie každej klávesy, alebo si môžete vybrať jeden z prednastavených módov.

Touchpad, ktorý sa nachádza pod klávesnicou, je umiestnený bližšie k ľavej strane zariadenia, ale zároveň zanecháva dostatočne veľa miesta na opretie zápästia. Celkovo funguje dobre či už s čistými, ale aj mastnými prstami. Má príjemný povrch po ktorom dobre kĺžu prsty. Taktiež rozpoznáva aj gestá napríklad v podobe posúvania webstránok. Trochu vylepšiť by chceli tlačidlá pod touchpadom, pretože pocit z ich používania nebol až tak dobrý, občas som si myslel, že ľavé tlačidlo zlomím. Na druhej strane nie sme prvými, kto notebook dostal na testovanie, takže ťažko súdiť.

Reproduktory

Za jeden z plusov tohto zariadenia by som určite označil reproduktory. O ozvučenie sa postarala spoločnosť Dynaudio.

Čo sa zloženia týka, tak je notebook zospodu osadený dvoma 2W vysielačmi a dvojicou 3W wooferov.

Pri maximálnej hlasitosti sme nezaznamenali žiadne neprimerané rušenie ani skreslenie.

Reproduktory majú dobré bassy rovnako ako aj stredy pri normálnej hlasitosti. Pri maximálnej hlasitosti sa spomínané stredy a výšky trochu odtrhnú z uzdy a je počuť jemné skreslenie.

Reproduktory na maximálnej hlasitosti nemajú problém ozvučiť stredne veľkú miestnosť.

Samozrejmosťou je úprava zvuku v softvéri Nahimic.

Celkovo ich môžeme zaradiť do lepšieho priemeru medzi hernými notebookmi, no osobne som počul už aj lepšie.

Softvérová výbava, konektivita

Trochu spôsob akým MSI vydáva svoj softvér nechápem. Veľa aplikácii, ktoré majú veľa ikon na ploche a užívateľ si musí pamätať čo ktorá aplikácia robí, miesto toho, aby MSI vytvorili akúsi modulárnu aplikáciu, ktorá by obsahovala všetko v jednom a prispôsobovala sa funkciám daného zariadenia ako to robí napríklad Roccat so svojím softvérom Swarm.

Azda najpodstatnejšou aplikáciou je MSI Dragon Center v ktorom nájdeme aktuálne využitie jednotlivých komponentov, rýchlosť otáčok ventilátorov, zmenu výkonnostného režimu, nastavenie otáčok ventilátora, spustenie podsvietenia USB a spínač optimalizácie notebooku pre VR. Veľmi oceňujem možnosť využitia mobilného telefónu na monitorovanie hore spomenutých nastavení.

Konektivitu zaisťuje Killer WiFi a Bluetooth ver. 4.1. Sieťová adaptér pevného pripojenia je taktiež manažovaný čipom Killer, ktorý ponúka maximálnu prenosovú rýchlosť 1Gb/s. My sme sa k tomuto číslu priblížili maximálnou prenosovou rýchlosťou 920Mb/s.

Naše hodnotenie

Notebook od MSI trafil svoju cenovú hladinu a snaží sa ponúknuť svoje maximum. Dizajnovo a konštrukčne je na výbornej úrovni. Taktiež vyzdvihnúť musíme aj dojmy z klávesnice. Potom ale prichádza nepríjemný náraz v podobe vyšších teplôt procesora, batérie a nie až tak dobrých pozorovacích uhlov. Niekde napomedzí dobrého a zlého leží kvalita reproduktorov. Osobne si ale myslím, že svojim pomerom cena/výkon stojí za to, hlavne ak vám neprekážajú mínusy, no určite sa nejedná o mainstream notebook pre masy.

Klady

 • dizajn
 • konštrukcia
 • výkon
 • klávesnica
 • 120Hz displej
 • 3ms odozva
 • touchpad
 • miesto pre ugprade
 • Killer LAN
 • režimy Shift
 • možnosť upgradu bez odoslania do servisu

Zápory

 • teplota procesora
 • pozorovacie uhly displeja

Informácie o produkte

MSI GE63VR 7RF RAIDER 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 383 mm
 • Výška: 260 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27,5 mm
 • Hmotnosť: 2390 g
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI Czech and Slovak

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk