TP-Link RE650 - Recenzia

TP-Link RE650 - Recenzia

 

TP-Link, dôverne známy výrobca sieťových technológií, predstavuje nový zosilňovač signálu model RE650, ktorý v sebe spája AC2600, dvojpásmovú Wi-Fi a množstvo ďalších funkcií. O tom, ako toto zariadenie pracuje a aký účel plní v domácnosti, sa dočítate v našej recenzii.

Technológie

 • Perfektné rozšírenie signálu – zosilňovač obsahuje štyri antény, ktoré zabezpečujú dobrý prenos signálu, zároveň dokáže RE650 vďaka formovaniu signálu vysielať dáta do štyroch rôznych zariadení zvlášť (technológia 4×4 MU-MIMO)
 • 1-gigabitový eternetový port – pomocou kábla si môžete pripojiť TV, hernú konzolu či počítač
 • Inteligentné LED svetlo – po zapojení do elektrickej siete zosilňovač nadviaže signál s routerom a LED podsvietenie zmenou farby oznámi, či sa nachádza v dostatočnej vzdialenosť od routera (modrá farba), alebo ho treba premiestniť bližšie k zdrojovému signálu (červená farba)
 • AC 2600 – dvojpásmová WI-Fi dokáže vysielať dáta po 2,4 GHz frekvencii (do 800 Mbps) a taktiež aj v 5 GHz pásme (do 1733 Mbps)
 • AP mód – RE650 dokáže premeniť vaše pevné internetové pripojenie na bezdrôtové, navyše vie vytvoriť dve dvojpásmové siete (2,4 GHz a 5 GHz), a to aj napriek tomu, že váš základný router pracuje len v 2,4-GHz pásme

Dizajn

RE650 je pomerne kompaktné zariadenie. V porovnaní s bežnými routermi má približne polovičnú veľkosť. Nevýhodou je, že pre zapojenie do elektrickej siete budete potrebovať samostatnú zásuvku, na druhej strane je však výhodou, že zariadenie môžete zapojiť aj opačne (pretočiť o 180 stupňov).

Obsahuje RJ45 eternetovú prípojku, štyri integrované rozkladacie antény a zapínacie, resetovacie, WPS aj LED tlačidlá, vďaka čomu máte všetky potrebné funkcie pod palcom.

Test a záverečné hodnotenie

Napriek tomu, že to tak na prvý pohľad nevyzerá, obsluha a prvotné nastavenia zosilňovača sú celkom jednoduché. Zariadenie zapojíte do elektrickej zásuvky, zapnete a prihlásite sa naň bezdrôtovo alebo drôtovo. Po zadaní IP adresy zariadenia v prehliadači smartfónu alebo počítača si vytvoríte heslo pre prihlásenie. RE650-ka vyhľadá dostupné bezdrôtové siete v okolí, následne sa pripojíte na sieť a vytvoríte si vlastné podsiete, a to vrátane hesla a názvu siete. Po krátkom reštarte je všetko hotové a zosilňovač signálu je nakonfigurovaný. Samozrejme, v nastaveniach sa ešte nachádzajú rozšírené možnosti rôznych vlastností (napríklad vypnutie LED podsvietenia zosilňovača v nočných hodinách), ale základ bol spomenutý už vyššie. Inteligentné LED podsvietenie hlásilo po zapojení stav pripojenia k routeru, takže ak bol signál postačujúci, LED svietilo namodro, ak nie, svietilo načerveno.

Výrobca reálne uvádza zosilnenie signálu do vzdialenosti približne 1300 štvorcových metrov. RE650-ka počas nášho testu v „nepriaznivých“ podmienkach (murovaný dom) rozšírila signál o približne 45 metrov štvorcových. Paradoxom pri teste bolo, že 2,4 GHz sieť mala približne o 17 m väčší dosah ako 5 GHz sieť.

Pre nastavenie prístupového bodu v prípade, že máte len pevné pripojenie, zapojíte eternetový konektor do RE650-ky a zvyšok postupu už zostáva približne rovnaký. Eternetový konektor sa dá využiť aj ako pevné pripojenie pre TV, konzolu či iné zariadenie, čo je výhodou, ak nechcete ťahať káble cez celú miestnosť. Jednoducho zapojíte nakonfigurovaný zosilňovač blízko TV a prepojíte ich LAN káblom.

Celková montáž a nastavenie zosilňovača či prístupového bodu je rýchle. Výrobca nezabudol ani na aplikáciu Tether, vďaka ktorej sú nastavenia ešte o čosi jednoduchšie. Aplikácia je dostupná pre Apple aj Android zariadenia.

 

Naše hodnotenie

Vzhľadom na cenu približne 110 eur ide o celkom slušne vybavené zariadenie s veľkým množstvom technológií a nastavení. Využijete ho najmä v domácnostiach s veľkým množstvom pripájaných bezdrôtových zariadení alebo s potrebou vysokej prenosovej rýchlosti – či už pre hranie online hier, streamovanie či prezeranie obsahu na Smart TV.

Klady

 • množstvo funkcií
 • možnosť obráteného zapojenia do elektrickej zásuvky
 • inteligentné LED podsvietenie (ukazovateľ signálu)
 • rýchle a jednoduché nastavenia (Aplikácia Tether)

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

TP-Link RE650 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 86 mm
 • Výška: 163 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk