Synology DS418 - Recenzia

Synology DS418 - Recenzia

 

Potrebujete prirodzene ochrániť svoje dáta, mať ich k dispozícii v každom kúte svete a zároveň zabrániť, aby vám do nich strkala nos akákoľvek veľká spoločnosť ponúkajúca cloudové úložiská? Domáce NAS úložiská ponúkajú skutočne veľa výhod, ale nie je NAS-ko ako NAS-ko. Niektoré vám šikovne uľahčia život presne tak, ako to deklarujú ich výrobcovia, z ďalších vás poľahky môže rozbolieť hlava. V Synology tvrdia, že spĺňajú každú požiadavku zákazníkov a k nám sa tentokrát dostal na otestovanie model DS418, ktorý balansuje na hrane medzi domácim a firemným použitím.

So zariadeniami od spoločnosti Synology už máme naozaj pozitívne skúsenosti, ale keď k nám zavítalo štvorpolové NAS s označením DS418, dali sme si pri jeho testovaní naozaj veľký pozor, aby sme zistili, či nejde o negatívnu výnimku.

Obal a jeho obsah

NAS úložiská nepatria do segmentu zariadení, ktoré musia za každú cenu upútať pozornosť potenciálnych zákazníkov senzačným dizajnom, RGB podsvietením či obrovskými logami. V drvivej väčšine majú NAS-ká striedmy dizajn na povrchu a silný hardvér s tonami funkcií vnútri. Možno aj preto sa týmto prístupom inšpirovalo aj balenie DS418-ky, ktoré pozostáva z bežného kartónového obalu. V ňom sú bezpečne uložené všetky káble, pár brožúrok a hlavná hviezda večera, samotné NAS-ko. Neodporúčam majiteľom, aby hrali so zabaleným zariadením futbal, ale môžete sa spoľahnúť, že je všetko uložené veľmi kompaktne a pád z police v obchode či nešikovné ruky kuriéra by nemali zariadeniu ublížiť.

Prvé dojmy a spracovanie

Vybalené zariadenie je celkom ľahké, ale aj napriek tomu pôsobí kvalitným dojmom. Váha sa, samozrejme, zvýšila po zapojení diskov, s ktorými bola DS418 testovaná. V tomto prípade to boli dva kúsky WD Red určené pre NAS zariadenia, každé s kapacitou 4TB. Systém zasúvateľných priečinkov na disky nie je v ničom prelomový, ale funkčnosť mu uprieť nemôžeme. A hoci som mal pri niektorých NAS-kách zmiešané pocity z kvalít nielen zariadenia, ale aj mechanizmu slúžiaceho na uchytenie diskov, pri DS418 nič také, našťastie, nehrozí.

Hardvér

Kvalitný obal ale nie je pre výkonné a stabilné NAS riešenia to najdôležitejšie. Záleží hlavne na dostatočne silnom hardvéri. Synology DS418 ponúka štvorjadrový procesor Realtek RTD1296 s taktom 1.4GHz, ktorý v spojení s 2GB DDR4 RAM zvládne bez problémov napríklad prehrávanie 4K videa. Čo sa týka konektorov, na DS418 sa okrem napájania nachádzajú dva USB 3.0 porty (jeden na prednej strane, druhý na zadnej) pre pripojenie dodatočných úložísk či tlačiarne a dvojica LAN portov na pripojenie k počítaču alebo k domácej sieti. Inak je DS418 vybavená celkom skromne, hlavne čo sa týka displejov a indikátorov. Okrem piatich diód indikujúcich celkový status zariadenia, stav diskov 1 až 4 a svietiaceho tlačidla na vypínanie na ňom nehľadajte nič viac.

Inštalácia a softvér

Hoci je NAS-ko vybavené slabšie po stránke vonkajšieho dizajnu a hardvéru, ponúka naozaj bohatú ponuku v oblasti jednoduchého používania a softvéru. Inštalácia celého zariadenia spočíva len v zapojení a zapnutí. Následne sa dá nájsť na hociktorom zariadení pripojenom na lokálnu sieť navštívením jednej zo stránok http://find.synology.com/ alebo http://diskstation:5000. Systém, ktorý zariadenie poháňa, tzv. Synology DiskStation Manager(DSM) je stále rovnako prehľadný a intuitívny a s jeho používaním by nemali mať problém ako používatelia operačného systému Microsoft Windows ani MacOS používatelia. Pri prvom spustení sa, samozrejme, musia nainštalovať všetky aktualizácie a voliteľné balíčky, takže si treba nájsť pár minút. Po krátkej chvíli je už ale NAS-ko dostupné 24/7 a aktualizácie sa dajú nastaviť podľa vlastných predstáv alebo rovno vypnúť. To však neodporúčam. Pri NAS-kách od Synology je prirodzená dostupnosť dát nielen z domácej siete, ale po prihlásení sa do služby Synology QuickConnect je možné nahrávať domov súbory priamo z dovolenky alebo pracovnej cesty. A naopak, kdekoľvek na svete máte pri adekvátnom pokrytí internetom jednoducho k dispozícii dokumenty, fotky a súbory, ktoré ste uložili ešte doma.

RAID a rýchlosti

NAS zariadenia sa v drvivej väčšine prípadov kupujú za účelom ochrániť dáta spotrebiteľa. Preto sa DS418ka po vložení dvoch diskov automaticky nainštalovala a spustila v režime SHR – Synology Hybrid Raid. Tento systém určite odporúčam používateľom, ktorí prichádzajú do styku so systémom RAID po prvýkrát, ale aj skúsenejším používateľom, keďže sa automaticky postará o čo najlepšiu ochranu dát bez obmedzenia rýchlostí. Ten, kto nepotrebuje redundanciu a ide mu o dosiahnutie najvyšších rýchlostí, si, samozrejme, môže manuálne nastaviť RAID 1. Pri používaní Synology DS418 som vyskúšal aj prenosové rýchlosti. Rýchlosti 11.2 MB/s pri zapisovaní a 10.3 MB/s pri čítaní počas prepojenia cez lacný router dodávaný s internetovým balíkom od nemenovaného ružového poskytovateľa vôbec neohromili, ale Synology Disk Manager okamžite po zapojení do siete sám varoval, že daná linka je obmedzená. Pri zapojení do rýchlejšieho routeru alebo priamo do počítača sú už rýchlosti pri SHR 1+1 zrkadlení krajšie a zastavili sa na priemerných hodnotách 81.3 MB/s pri zapisovaní a 80.7 MB/s pri čítaní. To postačí na prehrávanie videí v tom najväčšom komerčne dostupnom formáte, ale aj na bežnú prácu s fotkami či na zálohovanie súborov.

Galéria

Naše hodnotenie

DS418 a ani iné modely z ponuky NAS zariadení od spoločnosti Synology neoslovia používateľov, ktorí sa rozhodujú najmä podľa ceny. Pri porovnaní môžu byť Synology NAS-ká mierne drahšie ako, na papieri porovnateľná konkurencia. Synology však ponúka veľké množstvo pádnych argumentov, prečo si vybrať práve túto značku. Výkonný hardvér, ktorý nezlyhá ani za tých najnáročnejších podmienok, no najmä skutočne prepracovaný softvér a jednoduchosť používania oslovia ľudí, ktorí svet NAS zariadení objavili len nedávno, ale aj profesionálov, pre ktorých je už život bez NAS-ka naozaj nepredstaviteľný.

Klady

 • skvelé používateľské rozhranie
 • kvalitný a výkonný hardvér
 • nízky hluk a odber elektriny
 • dostupnosť dát z celého sveta

Zápory

 • dodávané bez diskov

Informácie o produkte

Synology DS418 2017

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Šírka: 199 mm
 • Výška: 166 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 223 mm
 • Hmotnosť: 2280 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Synology

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk