ASUS ZenBook UX430UA - Recenzia

ASUS ZenBook UX430UA - Recenzia

 

Jedinečný 14-palcový displej v 13-palcovom tele. Už sa pri výbere nemusíte rozhodovať na základe prenosnosti či rozmerov displeja. Ikonický dizajn, výkonné komponenty, neobyčajne nízka hmotnosť – to všetko nájdeme v ultrabooku ZenBook UX430.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

ZenBook má tenkú konštrukciu a prémiový dizajn s kruhovými vzormi na vrchnej časti LCD. Hrúbka ultrabooku je len 15,9 mm. Jeho dizajn spája v sebe prvky zo zliatiny a špičkový displej pokrytý vzormi kruhov na povrchu. Ostávajú na ňom viditeľné odtlačky prstov. Výsledná hmotnosť zariadenia sa ustálila na príjemných 1250g.

Ultrabook zvonku vyzerá ako knižka. V strednej časti krytu sa nachádza nápis ASUS a práve z neho vychádzajú kruhové tvary.

Na spodnej strane sa nachádza informačná nálepka a na oboch bočných stranách sú dva malé podlhovasté reproduktory. Ultrabook je vyvýšený pomocou štyroch gumičiek.

Na ľavej hrane zariadenia nájdeme napájací konektor, klasický USB 3.1, USB C 3.1, microHDMI a audio jack 3,5mm konektor pre slúchadlá. Na pravej hrane zariadenia je USB 2.0, čítačka kariet a zapnutý stav, nabíjanie signalizuje LED indikátor.

Chladenie ultrabooku smeruje dovnútra LCD displeja a postačuje aj pri spustení náročných aplikácií. Ultrabook sa extrémne zahrieval hlavne pri hrách aj napriek 15W TDP. Chladenie bežalo prakticky neustále.

DISPLEJ

Špičkový antireflexný 14-palcový IPS panel s rozlíšením 1920×1080 pixelov sa stará o krištáľovo čisté zobrazenie obsahu. Displej má výborné pozorovacie uhly a verné zobrazenie farieb, a to aj vďaka 100% sRGB farebnému gramutu LCD a technológii Asus Spendid Technology, ktorá upravuje sýtosť farieb v reálnom čase.

Svietivosť displeja je dostatočná. Na priamom slnečnom svetle je však čitateľnosť slabá a v tme postačuje i najnižšia intenzita jasu. Displej má síce 14 palcov, ale je osadený v 13-palcovom tele notebooku, čím pomer LCD displeja k telu notebooku dosiahol 80%.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica zariadenia je mierne utopená v strede zariadenia a chýba jej numerická časť. Rozloženie klávesov je rovnomerné a pri písaní vhodne rozmiestnené. Písanie na klávesnici je rýchle a pohodlné, zrejme vďaka 1,4mm zdvihu klávesov. Klávesnica je podsvietená bielymi LED svetlami s regulovateľným jasom. Matný touchpad je umiestnený v strede zariadenia, je jednoliaty, jednotlačidlový a reaguje na celej svojej ploche. Odozva touchpadu má dobrú úroveň, a to aj vzhľadom na použitú konštrukciu.

HARDVÉR A VÝKON

Použitý je úsporný a stredne výkonný procesor CPU radu i5-7200U z rodiny Kaby Lake s taktom 2,5 GHz a so zapnutým TurboBoost do 3,1GHz. Operačná pamäť zariadenia je 8GB DDR4 2133MHz s nízkym napájacím napätím.

Grafika je v tomto prípade len integrovaná Intel HD Graphics 620, zvládne teda staršie a menej náročné hry a, samozrejme, prehrávanie obsahu vo vysokom 4K rozlíšení. Pri našom teste ultrabook zvládol hru Battlefield 4 v rozlíšení 1920×1080 pri minimálnych detailoch na približne 27FPS. Notebook sa mimoriadne prehrieval, a to hlavne jeho spodná časť. Pri prehrávaní 4K obsahu nenastalo žiadne trhanie obrazu ani nič podobné. Chladenie notebooku bežalo neustále, a to aj v nečinnosti, len pri zapnutom OS. Do spodnej časti LCD displeja je zavedené chladenie dosť rušivé, hlavne pri tichej práci.

Ako úložisko dát je použitý rýchly SSD disk M.2 Micron s kapacitou 256GB, ktorý má priemerné čítanie 362MB/s a prístupový čas 0,159ms.

O ozvučenie sa stará dvojica 3W reproduktorov Harman Kardon. Reproduktory hrajú veľmi príjemne. Maximálna hlasitosť je dostatočne vysoká a kvalita reproduktorov je výborná. Vzhľadom na malé rozmery ultrabooku a reproduktorov jasne počuť i basy. Prehrávanie zvuku mala na starosti technológia Sonic Master. Rozdiel v prehrávaní zvuku sa ukázal, keď bol ultrabook položený na stole a aj keď mali reproduktory viac priestoru pre ozvučenie okolia a ultrabook bol položený napríklad na hrane stola alebo na nohách.

Kvalita webkamery bola primeraná, obraz plynulý a dostatočne zreteľný aj pri video-hovoroch.

Nechýbala tiež výbava, ako dvojpásmová 5GHz Wi-Fi 802.11ac 867MB/s , Bluetooth v 4.1, mini HDMI, 1×USB 3.1, 1×USB 3.1 Type-C a Combo Audio Jack, či čítačka kariet.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Vstavaný operačný systém je v tomto prípade Microsoft Windows 10 Home v slovenskom vydaní. Pri práci so zariadením sme zaznamenávali nekonečné, dlhé reštartovanie zariadenia, nekonečne dlhé zapínanie Windowsu po aktualizáciách (desiatky minút), alebo nekonečné spúšťanie aplikácií, a to aj napriek tomu, že sa v zariadení nachádzal dostatočne rýchly M.2 SSD disk a core i5 CPU. Obťažovali nás aj takmer každodenné ASUS Live Update aktualizácie.

Taktiež sme zaznamenali chyby OS, ako napr. nemožná regulácia jasu (odstránené po reštartovaní OS), nemožné pripojenie k Wi-Fi sieti (žiadnu sieť v dosahu neukazovalo, aj keď ich bolo niekoľko, čo bolo tiež odstránené reštartovaním OS) a podobne. Surfovanie po internete bolo naozaj rýchle a reakcie na spúšťanie aplikácií taktiež. Kopírovanie súborov z 3.0 USB HDD cez USB 3.1 sa pohybovalo na úrovni viac než 110 MB/s.

BATÉRIA A VÝDRŽ

O poháňanie ultrabooku sa starala 50Wh batéria. Počas testu sme notebook podrobili rôznym záťažovým skúškam. Pri nabití na 100% kapacity batérie, pri zapnutom jase na 75% a so zapnutým Wi-Fi sme surfovali po internete, pozerali dva filmy na tridsaťpercentnej intenzite zvuku. Po približne piatich hodinách prevádzky zariadenia sa batéria vybila na 12%.

Pri samotnom surfovaní po internete bez vedľajších operácií sa výdrž batérie predĺžila ešte približne o hodinu, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Naše hodnotenie

ZenBook najnovšej generácie v sebe nesie ďalší kus technológie. Tentoraz sa 14-palcový displej vošiel do 13-palcového tela ntb. Nová generácia i7-mičky v spolupráci s M2. SSD diskom ponúka rýchlu odozvu. Harman Kardon reproduktory prinášajú skvelý zvuk, ktorý stojí určite za to. Cena zariadenia sa pohybuje na úrovni vyše800 EUR, čo určite nie je za takýto ultrabook málo. Ale keď si odmyslíme predinštalovaný operačný systém WIN 10, ktorý v zariadení nepracoval podľa našich predstáv, ide o skvelé zariadenie, ktoré určite stojí za kúpu.

Klady

 • kvalita reproduktorov
 • výdrž batérie
 • moderný hardvér
 • dizajn/spracovanie
 • výborný IPS displej

Zápory

 • cena
 • neustály chod ventilátora (chladenie)
 • pre niekoho možno vysoký jas displeja pri najnižšej intenzite

Informácie o produkte

ASUS ZenBook UX430UA 2017

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 324 mm
 • Výška: 225 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 mm
 • Hmotnosť: 1250 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk