ADATA XPG Gammix S10 - Recenzia

ADATA XPG Gammix S10 - Recenzia

 

Len prednedávnom sa v počítačoch ako dátové úložisko používali výlučne HDD. Pokrok na seba ale nikdy nenecháva dlho čakať a pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať 2,5-palcové SSD disky pripájané prostredníctvom SATA rozhrania. Toto rozhranie ponúka niekoľkonásobne vyššie rýchlosti a výhody vo viacerých smeroch. Trendom vo svete technológií je ale neustála miniaturizácia pri zvyšovaní výkonu a tak to, samozrejme, nemohlo byť inak ani pri bežných SATA SSD-čkach. Tentokrát nám do redakcie a testovacieho počítača zavítalo SSD od spoločnosti ADATA vo svojom stále málo rozšírenom M.2 formáte. Okrem menších rozmerov tiež sľubuje, že bežné disky strčí do vrecka aj na poli rýchlostí.

Disky kompatibilné s M.2 slotmi na matičných doskách či v notebookoch môžu stále fungovať na dvoch rôznych úrovniach. Prvou je bežné SATA rozhranie, v ktorom sú rýchlosti zapisovania a čítania limitované v okolí 550MB\s. Druhé, rýchlejšie rozhranie, je takzvané PCIe Gen3x4 a využíva priamo PCIe linky. Na to potrebuje pamäte podporujúce NVMe štandard. Gammix S10, samozrejme, NVMe podporuje, a preto od neho môžeme očakávať naozaj vysoké rýchlosti.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Pri množstve produktov XPG od spoločnosti ADATA je takmer okamžite jasné, že ide o kúsky určené hráčom a nadšencom. Čierne balenie a jeho vcelku agresívny dizajn s veľkým vyobrazením disku na prednej strane a moderným písmom okamžite vykričia do sveta, že nejde o žiadny komponent do kancelárskeho počítača. Krabička má navyše otvárateľné veko a potenciálny zákazník si tak okamžite môže prezrieť vzhľad disku ladeného do červenej a čiernej farby. Samozrejme, po vytiahnutí z obalu prekvapia každého človeka, ktorý ešte s M.2 diskami neprišiel do kontaktu, malé rozmery a naozaj nízka hmotnosť. Tento disk je s hmotnosťou pod 10 gramov naozaj ľahučký, hoci nesie na sebe chladič. Ten mu ale dodáva skutočne oku lahodiaci vzhľad a vďaka chladiču sú teploty disku nižšie až o 10 stupňov oproti kúskom, ktoré chladič nepoužívajú.

Inštalácia, komponenty disku a avizované parametre

Inštalácia M.2 diskov je vcelku jednoduchá, ale nezaobíde sa bez skrutkovača. Podľa toho, aké dĺžky diskov podporuje vaša matičná doska či notebook, je nutné vyberať aj disk, hoci mnohé moderné dosky podporujú M.2 disky od tých najkratších kúskov až po tie najdlhšie. GAMMIX S10 (formát 2280) sa svojou dĺžkou 80mm blíži k najdlhšej časti spektra, ale s jeho inštaláciou na dosku Gigabyte Z270X Aorus Gaming 7 nebol akýkoľvek problém. Teda, až na fakt, že logo XPG je pri inštalácii do bežných M.2 pozícií dolu hlavou. Po stránke parametrov ponúka GAMMIX S10 klasifikáciu NVMe 1.2, pamäťové čipy s architektúrou 3D NAND a spojenie inteligentnej SLC a DRAM vyrovnávacej pamäte. Ten, kto sa bojí o svoje dáta, bude určite rád počuť o podpore LDPC ECC, čo znamená zlepšenú schopnosť kontrolovať disk a naprávať možné chyby v uloženom kóde.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Následne bol naň odzrkadlený operačný systém Windows 10 a programy a súbory simulujúce bežné používateľské prostredie. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledkom je ich priemer.

Naše hodnotenie

M.2 NVMe disky sa v poslednom roku čoraz viac rozširujú, čo pri ich vysokých rýchlostiach a klesajúcich cenách vôbec nie je prekvapením. Absencia napájacích káblov, malý formát a nápaditý dizajn sú (okrem vyšších rýchlostí) ich hlavnými zbraňami. Hoci nie je ADATA GAMMIX S10 najrýchlejším NVMe diskom, ponúka veľmi dobrý pomer ceny a výkonu s bonusovým dizajnom. U konkurencie existujú síce aj rýchlejšie NVMe disky, ale tie stoja o desiatky, ba aj o sto eur viac a na rozdiel od tohto modelu neponúkajú 5-ročnú záruku.

Klady

 • pekný dizajn
 • obstojné rýchlosti
 • funkčný chladič
 • cena porovnateľná s 2.5 SSD-čkami
 • 5-ročná záruka

Zápory

 • logo umiestnené hore nohami

Informácie o produkte

ADATA XPG Gammix S10 2017

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 80 mm
 • Výška: 3,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22 mm
 • Hmotnosť: 8 g
 • Farba: červená/čierna
 • Orientačná cena: 210 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Adata

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk