Gigabyte X399 Aorus Gaming 7 - Recenzia

Gigabyte X399 Aorus Gaming 7 - Recenzia

 

Otestovali sme základnú dosku pre novú high-end platformu od spoločnosti AMD, ktorou nie je nič iné ako monštrum zvané Threadripper.

Úvod

Základná doska k nám dorazila v štandardnom predajnom balení, ktoré môžete nájsť aj na poličkách obchodov. Na testovanie sme dostali procesor AMD Threadripper 1950X spoločne s dvojkanálovým kitom ADATA XPG Z1 a ADATA SU700 240GB SSD.

Samozrejme, pre účely testovania by bol dual-channel režim potenciálnym obmedzením a pretože doska podporuje quad-channel, tak sme sa rozhodli si „vypomôcť“ s druhým dvojkanálovým kitom pamätí Corsair Vengeance LPX.

Vzhľad a konektivita

Už na prvý pohľad vyzerá doska brutálne, čierno-šedo-biela farebná kombinácia vyzerá vynikajúco azda v každej zostave. Druhým dôvodom, ako by sme mohli hádať, je, samozrejme, neutrálnosť voči RGB podsvieteniu.

Keď sme spomenuli RGB, rovnako ako celá Aorus Gaming séria, ani táto doska nie je výnimkou a dostala podobne ako jej menšie sestry vynikajúco integrované RGB podsvietenie, vďaka ktorému tu už takmer nie je potreba dodatočných LED pásikov.

Z hľadiska konektivity sa doska rozhodne nemá za čo hanbiť, na zadnom paneli nájdeme 8× USB 3.1 Gen 1, 1×USB-C + 1×USB-A (oboje USB 3.1 Gen2), 1×RJ45, 8- kanálové audio, konektory pre WIFI antény a PS/2 pre staršie klávesnice či myšky. Tiež sa nám veľmi páči dvojica konektorov na doske, ku ktorým výrobca dodáva teplotné čidlá, a tak je možné monitorovať teploty rôznych častí PC.

Čo sa interných konektorov týka, začneme socketom TR4, ktorý má 4094 pinov a pre ich bezpečie sa značne líši od tých od Intelu. Na oboch stranách sa nachádza štvorica pamäťových slotov, ktoré podporujú quad-channel zapojenie a kapacitu do 128GB DDR 4 s podporou ECC.

Doska ďalej disponuje piatimi PCIe slotmi, ktoré bežia na nasledujúcich zapojeniach: 2× x16, 2× x8 a 1× x4. Rozmiestnenie slotov je uspôsobené pre možnosť zapojenia štyroch grafických kariet, z čoho prvý a predposledný sú na x16 a zvyšné sú na x8 okrem stredného slotu, ktorý nie je zapojený na PCIe 3. generácie, no druhej a iba x4. Mnohí by mohli namietať, prečo nemá doska 4x x16 PCIe sloty, keďže Threadripper má 64 liniek. Dôvod je jednoduchý - sú rezervované pre trojicu M.2 NVMe slotov, z ktorých každý využíva 4 PCIe linky.

Samotné M.2 sloty sú následne schované pod hliníkovými krytmi, ktoré slúžia ako chladiče a dodávajú na estetike dosky. Samozrejme, ak túžite zachovať svoje SATA disky, na doske sa nachádza osem SATA portov 3. generácie (6Gbps).
Napájacie konektory sa nachádzajú vo svojich bežných pozíciách, jedinou výnimkou je dodatočný 4-pin pre VRM kvôli značne pažravému procesoru a pretaktovaniu.

Za zmienku rozhodne stojí aj vymenený USB 3.0 konektor na doske (ten, na ktorom sa tak dobre ohýbali piny), pretože bol nahradený konektorom 3.1, ktorý je výrazne odolnejší a menší.

Na doske tiež nájdeme osem 4-pinových konektorov na ventilátory, z čoho tri sú uspôsobené na vodné pumpy z dôvodu vyššieho odberu.

Na spodnej strane sa nachádzajú dva bežné USB 2.0 konektory, SPDIF, TPM modul a HD Audio. Medzi spomínanými konektormi sa aj nachádzajú integrované tlačidlá pre vypínač, reset a CMOS reset, ďalej v prípade problémov, keď PC ne-postuje, je dvojsegmentový displej, ktorý ukazuje chybový kód, vďaka ktorému je možné podľa manuálu chybu dohľadať a odstrániť.

Technická stránka, pretaktovanie a stabilita

Pretože základné dosky veľmi testami neprechádzajú, musel som si vymyslieť jeden vlastný, ktorým je pretaktovanie. Je potrebné hneď na začiatok upozorniť, že každý čip je iný, a tak sa vaše takty nemusia zhodovať s tými mojimi.

Začneme napájacou kaskádou, ktorá sa delí na dve hlavné časti, z ktorých tá pre CPU obsahuje osem napájacích fáz. Päť zvyšných, ktoré sa nachádzajú na ľavej strane, zase obsluhujú SOC obvody v CPU a RAM. Všetky komponenty VRAM sú navyše serverovej triedy, takže sú určené na prevádzku 24/7, čo iba pridáva na vhodnosti pre využitie v pracovnej stanici. Žiaľ, pretože som nemohol rozoberať dosku, nemal som možnosť zistiť označenie mosfetov a ich vlastnosti.

Na pretaktovanie som používal AMD Threadripper 1950X, ktorý má 16 jadier a 32 logických vlákien. Základný takt 3.4GHz (Turbo 4GHz) jeho TDP činí slušných 180W. Ako chladenie CPU som ďalej použil Arctic 240L v Push-Pull konfigurácii a na napájanie zdroj Corsair RM1000.

Ako som skôr spomínal, nemal som k dispozícii žiaden quad-channel DDR4 kit pamätí, a tak som improvizoval s dvojicou rôznych, ktoré sa nezhodovali ani frekvenciou, ani časovaniami,. Po chvíli ladenia však v príjemnom a prehľadnom BIOSe nebolo problém nastaviť CL16–17-17-40 a frekvenciu na 3066MHz.

S pretaktovaním procesora to však už bolo mierne ťažšie, ide o dosť komplikovaný čip, ktorý sa veľmi rád posťažuje, keď sa mu niečo nepáči. Po nastavení násobiča CPU na hodnotu x40 som mierne zvýšil napätie na hodnotu 1.35v, s ktorou som nastavil LLC (Load Line Calibration) na úroveň very high, aby napájacia kaskáda počas záťaže kompenzovala pokles napätia. Ak ma niečo zaujímalo, bola to otázka, koľko bude doske ubúdať napätie v záťaži (vdroop), ktorý, samozrejme, negatívne ovplyvňuje stabilitu taktu. Výsledok? Z nastavených 1.35v som nameral 1.38, čo je vynikajúce. Vyššie napätie je, samozrejme, v poriadku a spôsobuje ho LLC, ktoré sa dá znížiť, no mne to vyhovovalo.

Stabilný takt na úrovni 4Ghz bol milým uvítaním do pretaktovania tohto čipu, a tak som neodolal, aby som nepotlačil ešte aspoň kúsok, no úplne som nevyhral kremíkovú lotériu a musel som sa uspokojiť s taktom 4025MHz. Pre zaujímavosť - počas pretaktovania mal iba testovací PC spotrebu v CPU záťaži okolo 350W. Ako na tom bola napájacia kaskáda základnej dosky? S vlažnými 45°C dávala kaskáda najavo výrazné rezervy, ktoré by bolo možné dosiahnuť zrejme až na tekutom dusíku.

Galéria

Naše hodnotenie

Čo viacej dodať na záver? Nadupaná high-end doska v podaní Aorusu, ktorá sa rozhodne nenechá zahanbiť či už vo výbave, interných konektoroch alebo dizajne. Ak hľadáte novú dosku pre vašu high-end pracovnú stanicu, zrejme máme pre vás kandidáta, ktorý vás len tak nesklame. Vyššia cenovka 350 eur je pochopiteľná vzhľadom na fakt, že ide o jednú z najlepších dosiek pre architektúru Threadripper, či už na prácu, zábavu alebo aj pretaktovanie a benchmarky. Výborná práca Gigabyte.

Klady

 • vzhľad
 • konektorová výbava
 • pretaktovanie

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte X399 Aorus Gaming 7 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte X399 Aorus Gaming 7
 • Procesor: AMD Threadripper 1950X
 • Pamäť: × 8GB ADATA XPG 3000MHz CL15, 2× 8GB Corsair Vengeance LPX 2666MHz CL15
 • Chladenie procesora: Arctic 240L
 • Pevný disk: Adata SU700 240GB SSD
 • Grafická karta: SLI GTX980Ti, Aorus RX580 XTR, GTX780
 • Zdroj: Corsair RM1000
 • Skrinka: Zalman Z9 Neo
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk