Gigabyte AB350N-Gaming WiFi - Recenzia

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi - Recenzia

 

Pozrieme sa na jednu z prvých dostupných základných dosiek vo formáte ITX pre platformu Ryzen.

Balenie

Základná doska dorazila v predajnom balení, v ktorom môžeme nájsť: zadný pliešok, nálepka na skrinku, pásky so suchým zipsom na sťahovanie káblov, manuály, 4× SATA káble (2×90°) a redukcie na RGBW LED pásiky.

Ako bonus nám bola doska na testovanie zaslaná spoločne s

 • AMD Ryzen 7 1700X
 • 2× 4GB ADATA XPG 3000MHz CL15
 • ADATA SU700 240GB
 • ADATA SU800 256GB
 • ADATA SX950 240GB
 • ADATA SP900 128GB M.2

Menšie a menšie PC zostavy sú už dlhšie trendom, jediný problém však bol a je, že do takej zostavy nebolo možné osadiť viac ako 4-jadrový procesor. V prípade predchádzajúcej generácie AMD procesorov nebola takmer žiadna ITX doska, a to kvôli príliš vysokej spotrebe Bulldozerov.

Konektivita a vzhľad

Na zadnom paneli sa nachádza: PS\2, 2×USB 2.0, 2× konektor pre Wi-Fi anténu, HDMI, DP, 2× USB 3.1, 4×USB 3.0, RJ45(LAN) a audio jacky pre 8-kanálový zvuk.

Ďalej na doske nájdeme dvojicu RAM slotov pre DDR4. Maximálna kapacita pamäte je 32GB. Na spodnej hrane je PCIe slot x16 3.0 pre grafiku (Ryzeny nedisponujú integrovanou grafikou a je nutné použiť dedikovanú cez PCIe). No vzhľadom na prítomné výstupy na displej nachádzajúce sa na doske je dosť možné, že sa v budúcnosti stretneme aj s procesormi, ktoré budú disponovať integrovanou grafikou, a tak bude možné využiť PCIe konektor aj pre iné zariadenia okrem grafík.

Napájacie konektory dosky sa presunuli z tradičnej pravej strany na vrch dosky, ako aj konektor predného panelu, USB 2.0, USB 3.0 a štvorica SATA 3 6Gb/s konektorov. Výrobca tiež veľmi pekne umiestnil Wi-Fi modul s podporou najnovšieho AC štandardu.

Na zadnej strane dosky ešte čaká jedno z príjemných prekvapení v podobe M.2 NVMe portu, v ktorom sme aj počas testovania využívali SSD ADATA SP900 128GB. Výber farby základnej dosky býva mnohokrát náročné. Gigabyte v tomto prípade siahol po osvedčenej kombinácii čiernej a červenej, ktorá vyzerá skvele. Na zadnej strane sa navyše nachádza integrovaný RGB LED pásik, ktorý pekne presvetlí skrinku. Tiež je tu dodatočný konektor pre RGB pásiky.

Celkovo je rozmiestnenie dosky zaujímavé a v bežných ITX skrinkách bude sedieť pekne. No ak plánujete vlastnú zostavu s neštandardnou skrinkou, treba sa mať na pozore, aby bolo kadiaľ natiahnuť káble. Miniatúrne rozmery tiež priniesli menší kompromis v podobe dvojice konektorov na ventilátory, bolo by fajn mať ešte 1 – 2 navyše (no nie je to nič, čo by sa nedalo vyriešiť rozdvojkou alebo redukciou zo zdroja).

Celkovo doska disponuje vzhľadom na svoje rozmery slušnou konektivitou. Je „naprataná“ takmer na prasknutie, a tak sa nemáme na čo sťažovať. Doska poskytuje drvivú väčšinu možností, ktoré nájdete na bežných ATX doskách.

Technická stránka a pretaktovanie

Na testovanie základnej dosky som zvolil pretaktovanie. Treba hneď na začiatok upozorniť na to, že každý čip je iný, a tak sa vaše takty nemusia zhodovať s tými mojimi. Na chladenie procesora som použil Arctic 240L (240mm radiátor s 4×120mm Push-Pull).

Pri pohľade na základnú dosku je pekne vidieť napájaciu kaskádu, ktorá obsahuje 4 + 2 fázy pre CPU a pre SoC (System on Chip – integrované obvody napr. Northbridge či pamäťový radič). Pretože sú však Ryzeny celkom úsporné aj po pretaktovaní, nemal by som príliš veľké obavy. Jediné, na čo treba dávať pozor, je vodné chladenie, pretože vtedy na základnej doske nevzniká od chladiča žiaden prietok vzduchu, ktorý by ju chladil. A preto je ho potreba nahradiť napríklad ventilátorom v blízkosti dosky.

Ak ste sa zaujímali o Ryzen architektúru, iste vám neunikol ani známy problém s podporou pamätí RAM. V prípade nami testovaných Adata XPG Z1 DDR4 3000MHz CL15 som však nezaznamenal najmenší problém, a dokonca mi RAM- ky dovolili zvýšiť takt na 3200MHz.

Na taktovanie som používal Ryzen 7 1700X, ktorý disponuje taktom 3,2GHz. Takt som bol schopný zvýšiť bez najmenšieho problému na 3,8GHz, keď bol procesor stabilný aj po štyroch hodinách záťaže. Milým prekvapením bola jednoduchosť pretaktovania, pretože som len v podstate zvýšil násobič na ×38.

Po miernom zvýšení napätia na 1,375V som dokázal takt procesoru ešte potlačiť na pekné číslo 4GHz. Tu sa moja púť viac-menej skončila, pretože aj keď bol na vyšších hodnotách procesor nestabilný, zo zvedavosti mi nedalo neskúsiť ho aj v zostave na testovanie, ktorá disponuje doskou Aorus AX370 Gaming 5. Žiadna zmena, a tak som usúdil, že som skrátka narazil na limit daného CPU. Ak je niečo, čo mi chýbalo, bola to iba možnosť zmeny BCLK (systémová zbernica). Dôvodom je potreba externého generátora taktu (ďalšia súčiastka dosky).

Počas najťažších testov na CPU som si podrobne monitoroval napájaciu kaskádu, cez ktorú „tieklo“ približne 150W do procesora, no vďaka zadnému ventilátoru sa kaskáda nikdy nedostala za teplotu 75°C, čo je v normách. Netreba zabúdať, že väčšina VRM má nastavené max. teploty na 100 – 125°C.

Galéria

Naše hodnotenie

Ak hľadáte nadupanú ITX základnú dosku do svojej budúcej „miniRyzen zostavy“, máme pre vás zaujímavého kandidáta s príjemnou cenovkou 120eur! Je pozoruhodné, čo všetko dokázala spoločnosť Gigabyte do tejto dosky napratať, či už je to M.2 NVMe slot pre SSD disky, alebo aj bezdrôtový modul Wi-Fi. Pre fanúšikov je doska vybavená RGB podsvietením pod RAM slotmi. A aby toho nebolo málo, obsahuje aj RGBW konektor pre dodatočný LED pásik. V pretaktovaní sa doska tiež nenechala zahanbiť, čo považujeme za veľké plus. Navyše podpora ECC pamätí poteší aj profesionálov, ktorí plánujú stavbu ITX pracovnej stanice. Celkovo výrobcu chválime za vynikajúcu ITX základnú dosku, ktorá si rozhodne nájde svoj domov v LAN párty mašine či v nabúchanom domácom kine.

Klady

 • vzhľad
 • cena
 • stabilita pretaktovania
 • RGB podsvietenie + RGBW konektor

Zápory

 • iba dva konektory na ventilátory

Informácie o produkte

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 170 mm
 • Výška: 170 mm
 • Orientačná cena: 120 €

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte AB350N-Gaming WIFI
 • Procesor: AMD Ryzen 7 1700X
 • Pamäť: 2× 4GB ADATA XPG 3000MHz CL15
 • Chladenie procesora: Arctic 240L
 • Pevný disk: Apacer Panther 240GB
 • Grafická karta: Aorus Radeon RX580 8GB XTR, ATI HD4850 (pod suchým ľadom)
 • Zdroj: NZXT Hale82V2 750W
 • Skrinka: Zalman Z9 Neo
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk