SanDisk Ultra II 240GB - Recenzia

SanDisk Ultra II 240GB - Recenzia

 

Takmer každý z nás to už zažil. Ťukneme do vypínača a počítač sa zapína. A zapína. A zapína. Uplynie 10 sekúnd, 20 sekúnd, minúta. Konečne sa zjaví názov operačného systému Windows (alebo iný operačný systém). Ale pozor, ešte sa musia zapnúť všetky automaticky štartujúce programy. Po piatich minútach konečne prichádza na rad produktivita alebo hry. Za týmto problémom v drvivej väčšine prípadov stojí jeden jediný komponent, a to staručký hard disk. Netreba ale vešať hlavu, riešenie prináša SSD disk. Tentoraz sme sa pozreli na výrobok z dielne spoločnosti SanDisk s názvom Ultra II.

Úvod tohto článku sa zrejme zdá mladším čitateľom prehnaný, pretože moderné systémy už tak trochu počítajú s rýchlym úložiskom. Porovnať tento systém s bežným 5400 otáčkovým hard diskom a systémom s SSD je takmer nemožné. Ceny SSD diskov navyše stále klesajú a ak nie je obrovská kapacita vašou prioritou, prechod na flash úložisko je stále jednoduchší. SanDisk na tomto poli operuje už celé roky a čo sa týka použitých technológií, drží sa v tesnom závese aj za tou najsilnejšou konkurenciou. Ako teda SanDisk Ultra II s kapacitou 240GB a TLC architektúrou obstál v testovaní?

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Napriek tomu, že niektorí výrobcovia balia svoje disky do pekných dizajnových obalov, v praxi neexistuje veľa originálnych alternatív, ktoré by sa dali použiť na zabalenie SSD diskov. SanDisk je nadmieru konzervatívna spoločnosť, a tak sa disk ukrýva v jednoduchej krabičke. Koniec koncov, ide o spotrebiteľský tovar, ktorý po nainštalovaní do počítača nikto neuvidí. Samotný disk je ale naozaj fešný, na vrchnej strane takmer celý čierny, výnimku tvorí len pár nápisov. Ultra II poteší rozmermi, keďže ide o disk s hrúbkou 7mm, ktorý sa zmestí do takmer každého zariadenia. V prípade inštalácie do 9mm slotu je priamo v balení pribalená dištančná vložka.

Komponenty disku a avizované parametre

Ultra II nie je na trhu nováčik, no ukrýva v sebe jednu z najnovších technológií na poli solid-state diskov. Ide o TLC (triple level cell) technológiu, ktorá je schopná ukladať 3 bity na jednu bunku. Vďaka tomu drží SanDisk výrobné náklady aj koncovú cenu na omnoho nižších úrovniach ako niektoré porovnateľne rýchle disky. Nevýhodou TLC technológie je iba nižší výkon pri kopírovaní veľkých súborov, vtedy môže rýchlosť výkonu prekvapivo klesnúť. Pri bežnom používaní je to ale úplne nebadateľná zmena. Vnútri disku sa ukrýva pamäť typu SanDisk 2nd Gen 128Gbit 19nm TLC a ovládač Marvell 88SS9190, ktorý zdieľa Ultra II 240GB so svojím 120GB bratom. Pri vyšších kapacitách je použitý ovládač Marvell 88SS9189. Čo sa odberu energie týka, SanDisk avizuje minimálny odber na úrovni 75mW a maximálny 4,5W pri zapisovaní, čo určite žiadny systém nepocíti. V neposlednom rade sľubuje SanDisk pri tomto modeli rýchlosti čítania až do 550MB/s a rýchlosť zapisovania až do 500MB/s.

Softvér

Veľmi príjemným bonusom pri SanDisk SSD zariadeniach je zakomponovanie softvéru SanDisk Secure Access 3.0. Zákazník po jeho bezplatnej inštalácií získa možnosť AES 128-bit šifrovania svojich súborov. Prípadne môže zaplatiť 13 dolárov (približne 12 eur) a získať tak množstvo ďalších funkcií. Ide napríklad o bezpečnejšie šifrovanie až do AES 1024-bit, automatické zálohovanie alebo synchronizáciu súborov medzi zariadeniami. Zrejme však stačí 128-bitové šifrovanie, nakoľko ide o softvérové šifrovanie a nie hardvérové šifrovanie s pomocou samotného Marwell ovládača.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a tento priemer sa odzrkadľuje v celkovom výsledku.

Naše hodnotenie

SSD disku SanDisk Ultra II sa v dvoch testoch podarilo priblížiť k parametrom, ktoré výrobca avizoval, v praxi sa však môžu tieto rýchlosti značne odlišovať. To je dôvod, prečo výrobca vždy uvádza maximálne rýchlosti. Každopádne, tento disk ponúka solídny, priemerný výkon. Nedostatkom je nižšia vyrovnávacia pamäť s kapacitou iba 10GB a po jej naplnení sa zapisovanie spomalí na úroveň bežných hard diskov. Jeho cena tiež nie je až taká zaujímavá, pretože po priplatení necelých 10€ môže bežný zákazník získať Samsung 850 EVO alebo dokonca o pár eur lacnejší a veľmi výkonný Adata SU800.

Klady

 • neutrálny dizajn
 • stabilný výkon
 • AES 128-bit šifrovanie je zadarmo

Zápory

 • iba 10GB vyrovnávacia pamäť
 • vyššia cena oproti konkurencii

Informácie o produkte

SanDisk Ultra II 240GB 2017

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 69,85 mm
 • Výška: 100,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk