Lenovo MOTO G5 PLUS - Recenzia

Lenovo MOTO G5 PLUS - Recenzia

 

Vďaka obrovskému počtu reklám a neprehliadnuteľnej propagande sa stal nový telefón od Motoroly priam neprehliadnuteľným. Jeho cenovka nám napovedá, že ide o telefón strednej triedy. Aké je teda jeho tajomstvo a čo ho robí takým úžasným?

Obsah balenia a prvý dojem

Motorola G5+ dorazila do našej redakcie v krásnej zelenej krabičke. Ilustráciou papagája a logom Motoroly zanechalo toto predajné balenie ozaj skvelý prvý dojem. Prihliadnuc i na technické špecifikácie na zadnej strane je teda možné už z balenia usúdiť, že v ňom nájdeme telefón s rovnako šikovne zvládnutým dizajnom.

Balenie okrem samotného telefónu obsahuje aj primerane veľký nabíjací adaptér, USB kábel typu microUSB, vysúvací kolíček na uvoľnenie zásobníka SIM karty a taktiež stručný návod na použitie a prvé „naštartovanie“ telefónu. Jedinou nevýhodou je azda jedine to, že k nemu nie je pribalený základný model slúchadiel.

Z hľadiska dizajnu tomuto telefónu takmer niet čo vyčítať. Môžete si vybrať hneď z dvoch farieb, a to Fine Gold a Lunar Grey. Zadná strana, tvorená hliníkom, je na rozdiel od „obyčajnej“ Moto G5 neodnímateľná. Výnimkou sú len malé plastové pásiky na hornej a spodnej strane telefónu, pravdepodobne sa tak výrobca rozhodol kvôli ľahšej manipulácii s anténami. Zadná časť je pokrytá vodovzdornou nanovrstvou, ktorá slúži na odpudzovanie vody. Fotoaparát vystupujúci z tela telefónu, dve diódy pod ním a logo výrobcu umiestnené uprostred krytu len podčiarkujú zmyslenú siluetu tohto smartfónu.

Uhlopriečka displeja disponuje rozmerom 5,2 palca a FULLHD rozlíšením pri jemnosti 424 obrazových bodov na palec. Celkovo zaberá displej 67,1% prednej strany telefónu. Motorola G5+ ponúka výborný maximálny jas, takže ani priame slnko nie je pre používateľa pri manipulovaní s ním prekážkou. Navyše disponuje aj ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3, ktoré chráni displej pred poškriabaním či iným poškodením. Nad displejom je umiestnené modelové označenie Moto, predná kamera a tiež reproduktor. Ten je síce tichý, no na druhej strane sa jeho zvukový prejav javí nadpriemerným. Bez čítačky odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza priamo pod displejom, by už tento smartfón ani nebol tým pravým orechovým. Bočné tlačidlo na odomknutie je drážkované, a to z dôvodu lepšieho odlíšenia od kolísky hlasitosti nachádzajúcej sa priamo nad ním. Na spodnej strane sa nachádza microUSB konektor na nabíjanie a 3,5mm Jack, horná strana ukrýva zásobník SIMkarty. Do telefónu je možné osadiť dve nanoSIM karty a zároveň jednu microSD kartu až do 256GB (microSDXC). Chrómované lemovanie tohto smartfónu je príjemným prechodom medzi rôznymi materiálmi nachádzajúcimi sa na jeho povrchu.

Výkon a výdrž

G5+ dostal od svojich výrobcov do vienka celkom slušnú porciu výkonu. Procesor od Qualcommu (konkrétne model Snapdragon 625 s ôsmimi jadrami) a grafický akcelerátor Adreno 506 zaraďujú tento mobilný telefón svojou kvalitou do strednej triedy. Okrem toho disponuje aj pamäťou RAM, ktorej veľkosť sa zastavila na 3GB, pričom používateľovi zostáva pre vlastné využitie voľných v priemere 1,5GB. Interné úložisko s kapacitou 32GB ponúka používateľovi po odčítaní systémových súborov priestor 24,5GB na uloženie vlastných dát.

Syntetické testy dokazujú, že výkon telefónu je na veľmi dobrej úrovni. Takmer 64000 bodov získaných od AnTuTu Benchmark je dôkazom výrazného vylepšenia hardvéru oproti G5. Rovnako tak dokazuje, že má dostatočný výkon pre bežného používateľa, ktorý je príležitostným hráčom menej náročných hier. Výsledok benchmarku GeeBbench zaradil G5+ jemne nad konkurentov s vyššou cenovkou, za čo si výrobca určite zaslúži pochvalu.

Batéria s kapacitou 3000mAh je už dnes štandardom. Vďaka použitiu procesora so 14nm výrobným procesom (oproti 28nm pri G5) má G5+ celkom solídnu výdrž. Pri bežnom používaní je telefón schopný dvojdňového výkonu, no po približne 40-hodinách používania bude nutné telefón pripojiť na nabíjačku. Ak sa ale telefón využíva naozaj aktívne, ide najmä o hranie náročných hier, je schopný fungovať len niečo vyše pol dňa.

Softvér a MOTO vychytávky

Smartfón je vybavený predinštalovaným Androidom vo verzii 7.0 Nougat. Operačný systém je vyladený, optimalizovaný a jeho fungovanie skutočne bezproblémové. Telefón je schopný reagovať na požiadavky pohotovo a počas prevádzky sa vôbec nezasekáva. Ďalším pozitívom tohto smartfónu je, že sa Lenovo rozhodlo neosadiť tento model žiadnym zbytočným bloatvérom a ide tak o čistý Android. Okrem balíčka aplikácií od Googlu však prichádza G5+ aj s jednou aplikáciou navyše. V tomto prípade ide o aplikáciu „Moto“, ktorá poskytuje používateľovi možnosť ovládať telefón pomocou gest a uľahčiť tak narábanie s ním.

Pravdepodobne najzaujímavejšou aplikáciou spomedzi všetkých sa javí OneButtonNav, vďaka ktorej je čítačka odtlačkov prstov schopná odčítať aj smer pohybu prsta. V nastaveniach je možné prispôsobiť si fungovanie telefónu tak, aby bola k rôznym pohybom prsta priradená určitá činnosť, ktorá sa následne vykoná (napr. potiahnutie prstom vpravo otvorí ponuku spustených aplikácií). Nie je nutné obávať sa, že by došlo k nechceným klikom na obrazovke, Motorola totiž myslela skutočne na všetko. Aby sa predišlo takýmto klikom, tlačidlá na obrazovke sa automaticky vypnú hneď po spustení súboru gest. Okrem toho má používateľ možnosť dvojitým seknutím ruky zapnúť gesto pre spustenie presvetľovanej diódy či spustiť fotoaparát dvojitým pootočením ruky. Čítačku je taktiež možné využiť na zamykanie telefónu. Jej fungovanie je ale pomalé a občas sa stane, že sa jej nepodarí rozpoznať odtlačok prsta. Je však potrebné pochváliť ju za schopnosť snímania aj pri vypnutom displeji a šikovnosť v rozpoznávaní aj mokrých či mastných prstov.

Ďalšou aplikáciou, s ktorou vybavenie telefónu prichádza, je Google asistent disponujúci rozpoznávaním príkazov. Táto funkcia, žiaľ, funguje len pri používaní telefónu v anglickom jazyku a diktovaní povelov rovnako v angličtine. Jej spustenie je jednoduché, stačí dlhšie podržať prst na čítačke, prípadne môžete použiť starý známy príkaz „OK Google“.

Fotoaparát

Motorola G5+ sa pýši fotoaparátom s rozlíšením 12MPx, zaostrovaním pomocou duálnych pixelov, clonou f/1.7 a duálnym LED bleskom.

Fotografie, ktoré zhotovuje, sú svojou kvalitou len jemný nadpriemer, no napriek tomu sú farby zachytené verne a nie sú softvérovo upravované. Záporom zadnej kamery však ostáva i fakt, že fotografiám, ktoré nasníma, chýba väčší detail a rozlíšenie.

Neodstránenými ostávajú aj problémy so zaostrovaním. Ide najmä o fotenie makier, počas ktorého fotoaparát, ak je spustený v automatickom režime, nie je schopný spracovať požiadavky používateľa, čo sa potom značne odráža na kvalite fotografií.

Problému so šumom na fotografiách fotených v noci sa nevyhol ani G5+, avšak na rozdiel od iných fotoaparátov, badať uňho miernu snahu o potlačenie tohto problému.

G5+ navyše ponúka možnosť nahrávania videí až do rozlíšenia 4K(2160p) pri 30 snímkach za sekundu. To sa zdá zbytočné vzhľadom na to, že výsledné zábery nie sú nijako úchvatné, a tak len zbytočne zaberajú veľké miesto v úložisku.
Predná selfie kamera disponuje rozlíšením 5MPx a clonu f/2.2. Zábery získané touto kamerou sú dobré a postačujúce na video hovory slušnej kvality.

Galéria

Naše hodnotenie

Smartfón G5+ je jednoznačne výborným krokom vpred. Výhodná cena je pre zákazníka lákadlom na zakúpenie naozaj dobrého produktu, ktorý je aj dostatočne rýchly a spoľahlivý. Svojimi fotografickými schopnosťami síce v mnohom zaostáva, no svoje mínusy kompenzuje plynulým chodom systému a šikovnými vychytávkami v podobe MOTO skratiek. Príjemný dizajn telefónu je potešením pre oko a kombinácia kovu so sklom robí z telefónu na prvý pohľad vyššiu triedu. Okrem vzhľadu nezaostáva G5+ v porovnaní s konkurenciou ani na poli výkonu, čo z neho robí naozaj silného súpera, aspoň v jeho aktuálnej cenovej kategórii.

Klady

 • kvalita displeja
 • dizajn
 • použité materiály
 • odladenie softvéru
 • MOTO skratky
 • cena/výkon

Zápory

 • použitie microUSB miesto USB typu C
 • fotoaparát
 • nepresnosť čítačky odtlačkov

Informácie o produkte

Lenovo MOTO G5 PLUS 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 74 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,7 mm
 • Hmotnosť: 157 g
 • Orientačná cena: 279 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: LENOVO

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk