MSI X370 Gaming Pro Carbon - Recenzia

MSI X370 Gaming Pro Carbon - Recenzia

 

Keď sa povie MSI, tak sa do myslí počítačových znalcov okamžite tlačia tri možnosti. Grafické karty, nadupané notebooky alebo matičné dosky. Keďže je v poslednom čase tým najzaujímavejším pre hráčov a profesionálnych používateľov počítačov AMD Ryzen, máme tentokrát na mysli tú poslednú možnosť, ktorou je špecificky matičná doska MSI X370 Gaming Pro Carbon, ktorá sľubuje veľa, snaží sa ulahodiť oku a neplánuje nechať ani príliš veľkú dieru v peňaženke. Ako obstála v testovaní, to si môžete prečítať už na nasledujúcich riadkoch.

Hoci sú už procesory AMD Ryzen voľne dostupné nejaký ten mesiac, recenzie na ne samotné, ako aj na príslušenstvo, sú stále ešte vo vývoji. Ryzen sa totiž nevyhol svojím problémom pri štarte a ako AMD, tak všetky spoločnosti vyrábajúce matičné dosky, RAMky alebo ďalšie komponenty s jeho podporou stále pracujú na zlepšovaní výkonu a stability. To sa napríklad odrazilo okamžite po osadení testovacieho počítaču novým hardvérom, keď Windows odmietal spolupracovať kvôli problémom spojeným s operačnou pamäťou, ale všetky tieto problémy okamžite zmizlo po nainštalovaní najnovšieho BIOSu. Začiatok teda mierne krivkajúci, ale pri nových technológiách určených pre nadšencov úplne pochopiteľný, ba možno až očakávaný.

Obal a jeho obsah

MSI stavilo na slušivý dizajn už pri samotnom obale, na ktorého prednej strane tróni športové auto silno pripomínajúce značku rýmujúcu sa so slovom hekleren a evokuje pocity rýchlosti a výkonu. Tak ako je to už pri high-end počítačových produktoch zvykom, aj táto doska ponúka RGB podsvietene viacerých zón a hoci sa už môže zdať, že v poslednej dobe je RGB všetko, možnosti upraviť si počítač podľa vlastného gusta sa brániť netreba. V obale samotnom sa nachádza samotná doska, brožúrky a drivery, dva SATA 6GB\s káble, SLI premostenie, kryt zadného IO panelu, ale navyše poteší aj predlžovací kábel na RGB podsvietenie a nálepky na označenie rozličných káblov.

Prvé dojmy a spracovanie

Dosky od MSI boli takmer vždy z tých kvalitnejších a ani Gaming Pro Carbon nie je inou. Uvítal by som možno mierne hrubšie PCB, aby sa zabránilo nadmernému ohýbaniu dosky pri nainštalovaní ťažších komponentov, ale je to len nebadateľný rozdiel oproti niektorým drahším výrobkom. Po stránke dizajnu sa táto doska viac ako vydarila, hoci sa snaží zaujať každého a všetkých. Kombináciu čiernej a striebornej je totiž aj s pomocou RGB podsvietenia možné spárovať s takmer akoukoľvek inou farbou a výsledok bude stále stáť za to. Na automobilový priemysel sa neodvoláva iba krabica, v ktorej je doska predávaná, ale menšie detaily na doske sú vyhotovené v imitácii karbónových vlákien. Osobne mi tento dizajn vyhovuje, ale u každého potenciálneho zákazníka môžu byť preferencie, samozrejme, iné.

Rozvrhnutie dosky a komponenty

Kvalitná doska musí mať hlavne kvalitné komponenty a hoci v MSI takpovediac nenalepili na túto dosku ten najväčší top, ide stále o jeden z najlepšie vybavených kúskov, aké mi v poslednej dobe prešli rukami. Na doske sa nachádzajú 3 PCIe Gen 3 sloty s rýchlosťami x16 (x8), x8 a x4, z ktorých rýchlejšie dva sú v Armor vyhotovení, sľubujúcom udržať aj tie najťažšie karty. Armor ochrana sa nevyhla ani štyrom DIMM slotom na RAMky, ktoré by mali podporovať až 3200 MHz rýchlosti, ku ktorým som sa ale nanešťastie počas testovania ani nepriblížil. Príjemným prekvapením sú aj dva M.2 sloty, z ktorých jeden ponúka aj kryt s funkciou odvádzania nadmerného tepla, hoci ten bude fungovať hlavne pri M.2 diskoch s pamäťovými čipmi na jednej a nie oboch stranách. Nadšencov pretaktovania určite potešia osvedčené VRM s fázami v 8+2 konfigurácii. Jadro a SOC koľaje má na starosti Richtek RT8894A 4+2-fázový PWM ovládač a pri bližšom skúmaní sa odhalia aj mosfety Nikos PK616BA a PK632BA PowerPAK. Po stránke audia stavil Gaming Pro Carbon na rešpektovaný čip ALC1220 v súlade s dvoma Texas Instruments OP1652 zosilňovačmi. Hudba a zvuk je vďaka tejto konfigurácií naozaj kvalitná aj na kvalitných slúchadlách či reproduktoroch. V neposlednej rade ešte môžem spomenúť celkom prekvapivé použitie ASMedia ASM2142 USB 3.1 ovládača a ASM1543 type-C čipu, ktoré sa starajú o USB porty. Na bežných AMD doskách s X370 chipsetom sú používané len bežné ovládače priamo od AMD.

BIOS a funkcionalita

UEFI Bios od MSI pre túto dosku je z väčšej časti rovnaký ako na iných výrobkoch od tejto spoločnosti, ale dostal menšie vylepšenie čo sa týka farebnosti. Inak je ale stále rovnako dobre prehľadný ako v EZ móde, určenom pre začiatočníkov, ktorý len chcú upraviť základné nastavenia, ale aj v Advanced móde, čo ocenia všetci kutilovia, ktorým sa nechce desať minút hladať to-ktoré nastavenie. Po stránke funkcionality má MSI stále čo ponúknuť, MSI Afterburner na tuning grafických kariet používajú mnohí aj pre karty od iných výrobcov. Čo sa ale matičných dosiek týka, určite musím spomenúť šikovné programy MSI Command Center, Smart Tool (vďaka čomu by mala doska podporovať aj Windows 7), MSI Gaming App (na nastavovanie RGB podsvietenia a iných parametrov), Live Update 6, X-Boost a RAMDISK. Kto si jednoducho kúpi dosku od MSI, nekupuje si len kúsok hardvéru, ale dostáva možnosť používať aj veľmi dobre vyladený softvér.

Taktovanie

Ryzen bol ešte pred vydaním v očiach mnohých fanúšikov spásou, čo sa týka taktovania a konkurencieschopnosti voči procesorom od Intelu. V tomto scenáriu pri testovaní MSI X370 Gaming Pro Carbon v spojení s procesorom AMD Ryzen 1800X to ale nie je také ružové. Teda, aspoň nie čo sa týka aspektu taktovania. Procesor samotný sa bez problémov dostal na avizovanú hranicu 4.0 GHz, tam ale moje úspešné pokusy s taktovaním skončili. Je síce možné, že v budúcnosti prídu nové drivery, BIOS alebo bude taktovanie inak softvérovo vylepšené, ale momentálne je 3.9 - 4.0 GHz maximum, k čomu sa bežní smrteľníci na najvýkonnejšom procesore z červeného tímu dostanú. To, samozrejme, neznamená, že nie je 1800X v spojení s touto doskou málo výkonný. Ako pri hraní, tak aj syntetických testoch alebo profesionálnom vyťažení exportovaním videa sa oba komponenty viac ako osvedčili. A doska samotná ponúkla naozaj dobrú stabilitu s jednoduchým a pre používateľa prehľadným systémom kontroly a úprav. Na taktovanie treba ale asi pozrieť po procesoroch z rady 1700 či 1600.

Galéria

Naše hodnotenie

Kvalitná? Áno. Vizuálne príťažlivá? Subjektívne súhlasím. Cenovo dostupná? Po započítaní všetkých komponentov a funkcionality definitívne. MSI X370 Gaming Pro Carbon potešila, prekvapila a hoci bolo jej testovanie moje prvé stretnutie s AMD architektúrou po veľmi dlhom čase, aj vďaka jej kvalitnému prevedeniu to bolo ak nie prechádzka ružovou záhradou, tak minimálne príjemný večer strávený pri sviečkach. AMD sa podarilo niečo, čomu mnohí neverili, ale podarilo sa im to hlavne s pomocou partnerov, ktorí pre Ryzen procesory pripravili kvalitné základy, na ktorých sa môžu poriadne predviesť. A MSI X370 Gaming Pro Carbon takým základom je.

Klady

 • Dizajn
 • Cena
 • RGB LED
 • Stabilita
 • Kvalitné komponenty

Zápory

 • Stále menší škriatkovia, čo sa týka Ryzenu

Informácie o produkte

MSI X370 Gaming Pro Carbon 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI X370 Gaming Pro Carbon
 • Procesor: AMD Ryzen 1800X
 • Pamäť: Adata XPG Z1 DDR4 16GB 2800 MHz
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: Adata SU800 256 GB
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Gaming X Twin Frozr VI
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk