ADATA A10050 - Recenzia

ADATA A10050 - Recenzia

 

Blížia sa Vianoce a veľa z vás určite nevie, čo svojim blízkym kúpiť. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto strávi prevažnú časť dňa na telefóne či tablete, nemusí byť zlou voľbou tzv. power banka. Jednej takejto škatuľke bude venovaná táto recenzia. Presnejšie ide o model A10050 od spoločnosti ADATA.

Balenie

Balenie je jednoduché. Power banka je umiestnená v bielej papierovej krabičke s priesvitnou prednou stranou, kde je zariadenie umiestnené. Obal zdobí nejaká tá grafika a rôzne technické údaje. Vnútri balenia sa nachádza power banka, microUSB kábel a technická dokumentácia.

Dizajn, prevedenie

Dizajn aj prevedenie power banky je naozaj exkluzívne. Čo sa materiálového prevedenia týka, telo A10050-ky je zhotovené z jedného kusu masívneho hliníka, čo sa na jednej strane odzrkadľuje na vyššej hmotnosti, no na druhej strane bude power banka odolná voči nárazom či mechanickému poškodeniu, výrobca udáva, že je dokonca odolná voči požiaru. Toto tvrdenie však treba brať trochu s rezervou, nakoľko plastové časti by pri požiari určite zhoreli. Jej tvar je 8-uholníkový, pričom hrany sú vo väčšej miere zaoblené, aby nedošlo k poraneniu či poškodeniu vrecka či tašky, kde budete power banku prepravovať. Jej rozmery sú 100×60×22mm a hmotnosť 220g. Telo je hliníkové, s brúseným vzorom a nejde len o nejaký tenký pliešok, ale o kov s hrúbkou 1mm, čo dodáva zariadeniu punc luxusu a exkluzivity. Vrchná aj spodná časť power banky sú plastové, v čiernom lesklom prevedení. Na hornej časti sa nachádza označenie modelu a technické špecifikácie, spodná časť obsahuje microUSB port na dobíjanie power banky s popisom In, dvojicu USB portov na dobíjanie vašich zariadení, štvoricu modrých LED diódiek, signalizujúcich úroveň dobitia, a tlačidlo On/Off, ktoré slúži na vyvolanie stavu ukazovateľa dobitia. Na prednej strane sa nachádza logo výrobcu a rubová strana obsahuje nejaké upozornenia, čínske hieroglyfy a rôzne logá a certifikáty. Všetky tieto zbytočnosti si však výrobca mohol odpustiť, nakoľko zaberajú tretinu strany a nie sú najestetickejšie.

ADATA A10050 sa predáva v štyroch farebných vyhotoveniach: rose gold, silver, gold a titanium grey.

Technické okienko

Už názov modelu dáva tušiť, že kapacita power banky je 10050mAh (37,2Wh), čo by v priemere malo stačiť na 3 – 4 nabitia smartfónu. No je tu veľké ALE!

Samozrejme, nabijete s ňou aj tablet, nejakú hernú konzolu do ruky, foťák či prehrávač a počet dobití bude závisieť od kapacity batérie daného zariadenia. Pomocou power banky môžete dobíjať dve zariadenia súčasne, jedno dobíjacím prúdom 2,1A a druhé 1,0A. Vstup na dobíjane power banky je dvojampérový, vďaka čomu bude jej dobíjanie rýchlejšie. Pre vstup aj výstup je identický jednosmerný dobíjací prúd hodnoty 5V. A10050 môžete dokonca simultánne dobíjať a zároveň použiť aj na nabíjanie smartfónu a podobne.

Samozrejmosťou sú aj bezpečnostné funkcie na ochranu pred prebitím, úplným vybitím, prehriatím či ochrana proti vysokému napätiu alebo prúdu. O stave batérie sa viete približne orientovať pomocou štvorice diód. Trošku som zmätený, pretože výrobca udáva iné hodnoty na svojej stránke a iné hodnoty v pribalenej technickej dokumentácii. Hodnoty uvádzané v recenzii sú prevzaté z technickej dokumentácie, ktorá je súčasťou balenia, pričom 4 rozsvietené diódy znamenajú kapacitou batérie 80 – 100%, tri diódy zase 60 – 80%, dve 40 – 60% a jedna 20 – 40%. Ak sa kapacita batérie začne blížiť k nule, dióda začne blikať. O stave batérie sa viete kedykoľvek presvedčiť stlačením vypínacieho tlačidla, ktoré v tomto prípade slúži len na rozsvietenie diód. Power banka funguje štýlom plug&play, teda zariadenie stačí len zapojiť a automaticky sa začne dobíjať.

Ak budete dobíjať power banku dobíjacím prúdom 2A, jej plné nabitie bude trvať približne 6 hodín, pri dobíjaní prúdom 1A to bude dvojnásobok. Na účely recenzie som použil svoj mobilný telefón s kapacitou 3000mAh, dobíjal som ho prúdom 2,1A zo stavu 1% kapacity batérie telefónu. Kapacitu 50% batérie dosiahol mobilný telefón asi po 1 hodine a 13 minútach, dobitie do plnej kapacity trvalo ďalších 103 minút, čo vo výslednom súčte dáva 2 hodiny a 56 minút. Pozitívne hodnotím, že počas dobíjania som nezaznamenal zohrievanie power banky.

Ak mám byť úprimný, čakal som trochu lepšie číslo, no kým som pred recenzovaním nezačal trochu študovať problematiku power bánk, veľa veciam som nerozumel. V tomto bode nadviažem na veľké ALE z úvodu tejto kapitoly. V prvom rade treba brať do úvahy, že väčšina veľká časť power bánk pracuje s energetickou efektívnosťou 60 – 70%, tie kvalitnejšie s účinnosťou 80 – 90%, zvyšok energie sa „stratí“ prostredníctvom uvoľneného tepla a konverziou elektrického prúdu. Takisto niečím treba živiť aj chod power banky. Ďalšou vecou je fakt, že výrobcovia udávajú kapacitu power bánk pri dobíjacom napätí 3,75V, reálne však zariadenia dobíjajú s napätím 5V. Nehovoriac o tom, že účinnosť pri dobíjaní pod prúdom 2,1A je nižšia. Ak si všetky tieto aspekty vsadíme do rovnice, zistíme, že reálna kapacita power banky ADATA 10050 sa môže pohybovať na úrovni ≈6800mAh pri dobíjaní prúdom 1A a ≈6240mAh pri dobíjaní prúdom 2,1A.

Pri výpočtoch som vychádzal z rovnice:

10050×0,9×3,75/5 – dobíjanie prúdom 1A
10050×0,9×0,92×3,75/5 – dobíjanie prúdom 2,1A,
kde
10050 – udávaná kapacita power banky [mAh]
0,9 – účinnosť power banky
3,75 – hodnota prúdu pri dobíjaní udávaná výrobcom [V]
5 – reálna hodnota prúdu pri dobíjaní [V]
0,92 – koeficient pri dobíjaní prúdom 2,1A

Spočítané, podčiarknuté, kapacita power banky vám reálne vystačí na dve plné nabitia mobilného telefónu s 3000mAh a pár percent pri jeho ďalšom nabíjaní. Treba však poznamenať, že toto nie je „problém“ vyslovene tejto power banky, ale všetkých predávaných, preto by ste pri výbere mali brať do úvahy všetky tieto aspekty a prvoradá by nemala byť cena.

Dojmy z používania

Pri takomto type zariadenia sa asi ani nedá byť nespokojný. Samozrejme, ak hovorím o tom, že poznám jeho parametre a viem, čo kupujem. Power banka A10050 od ADATA si svoje úlohy plnila na výbornú. Ak mám hovoriť sám za seba, tak by som túto power banku mal, určite by som ju využíval ako primárny zdroj na dobíjanie svojho telefónu, keďže výrobcovia telefónov nám veľmi radi do balenia pridávajú nabíjačky s dobíjacím prúdom 1A. Praktickejšie a cenovo výhodnejšie mi preto príde kúpiť si power banku s dobíjacím prúdom 2A a dobíjať všetky svoje zariadenia podstatne rýchlejšie. Veľmi dobrá vec je možnosť dobíjať power banku a zároveň ňou dobíjať až ďalšie dve zariadenia, vďaka čomu ju budete mať vždy dobitú a vybitie telefónu niekde mimo elektrickej siete vás nezaskočí. Dobrá vec je aj štvorica LED indikátorov stavu dobitia batérie, vďaka čomu viete zvážiť, koľko energie sa vám z power banky podarí ešte dostať a či bude dostatočná na dobitie zariadení, ktoré potrebujete.

Naše hodnotenie

Vyššia hmotnosť power banky je daňou za odolnejšie telo, v dobrom slova zmysle. Telo pôsobí naozaj luxusne. Možnosť dobíjania dvoch zariadení, z toho jedno prúdom 2,1A, či funkcie smerujúce k ochrane power banky sú len čerešničkou na torte, takisto aj decentné LED indikátory stavu dobitia batérie. Azda maličkú výčitku mám k hranám, ktoré by mohli trošku oblejšie, hlavne v hornej a dolnej časti, kde sa končí hliníkové telo. Veci ako skutočná kapacita power banky sa týkajú power bánk všetkých značiek, no je trochu smutné, že výrobcovia takto zavádzajú kupujúcich a neuvádzajú skutočné hodnoty kapacity. Inak model A10050 od spoločnosti ADATA vrelo odporúčam zakúpiť.

Klady

 • luxusný dizajn a prevedenie
 • odolné telo
 • kapacita
 • možnosť dobíjania power banky a dvoch zariadení súčasne
 • LED indikátory stavu dobitia

Zápory

 • nič závažné

Informácie o produkte

ADATA A10050 2016

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 60 mm
 • Výška: 22 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 100 mm
 • Hmotnosť: 220 g
 • Farba: rose gold, silver, gold a titanium grey
 • Orientačná cena: 22,45 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk