Lenovo IdeaPad Y700 - Recenzia

Lenovo IdeaPad Y700 - Recenzia

 

Multimediálny notebook Lenovo IdeaPad Y700-15ISK Black je veľmi schopná herná mašina. Tenká hliníková konštrukcia ukrýva pod svojím povrchom Intel Core i7 generácie Skylake, DDR4 pamäte a 4GB grafiku od NVIDIA. Špičkový herný zážitok sprostredkuje 15-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením a dvojica stereo reproduktorov JBL so subwooferom.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Lenovo Y700 využíva pomerne tenkú hliníkovú konštrukciu s možnosťou otvorenia LCD do približne 140 stupňov. Notebook je hrubý 26mm a spája v sebe matné plasty čiernych a červených odtieňov a hliník, ktorý zanecháva odtlačky prstov. Pri použití všetkých materiálov sa hmotnosť zariadenia ustálila na hodnote 2600g, čo je slušná hodnota na herný notebook.

Vrchná časť notebooku obsahuje nápis Lenovo a je pokrytá hliníkovým povrchom s miernymi hranami a pruhovým vzorom.

Na pruhovanej spodnej strane sa nachádza informačná nálepka, viacero odvetrávacích mriežok a subwoofer umiestnený v strednej prednej časti notebooku. Notebook je vyvýšený pomocou dvoch predných gumičiek a jednou dlhou hrubšou podlhovastou gumičkou vzadu.

Ľavá hrana zariadenia obsahuje audio jack 3,5mm, recovery tlačidlo, čítačku kariet, USB 2.0 a obdĺžnikový napájací konektor. Pravá hrana zariadenia obsahuje dva USB 3.0 porty, HDMI, RJ45 LAN konektor a zámok. Na prednej strane sú umiestnené indikátory nabíjania, zapnutia, vypnutého touchpadu a aktivity disku, ktoré svietia (blikajú) nabielo.

Palmrest je vytvorený z matného plastu, ktorý nezanecháva odtlačky prstov. Obsahuje touchpad, klávesnicu, stereo reproduktory s červenými mriežkami a nabielo podsvietené zapínacie tlačidlo.

Zadná hrana obsahuje odvetrávacie mriežky pre ventilátory a chladiace sústavy notebooku spolu so stereo reproduktormi JBL po oboch stranách. Chladenie notebooku bolo dostatočné aj pri spustených náročných aplikáciách. Oba ventilátory boli aktívne, avšak aj v nečinnosti vydávali značný hluk.

DISPLEJ

O zobrazenie obsahu sa stará 15,6-palcový IPS panel s rozlíšením 1920×1080 pixelov. Displej má na sebe nanesenú antireflexnú vrstvu, a tak sú odrazy od svetelných zdrojov dobre eliminované. Vďaka použitiu IPS panela má výborné pozorovacie uhly a verné zobrazenie farieb.

Svietivosť displeja je veľmi slabá na priamom slnečnom svetle. Taktiež aj v miestnosti za denného svetla by sme si priali oveľa silnejší jas.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica zariadenia je dostatočne široká a nechýba jej ani numerická časť. Rozloženie klávesov je rovnomerné a pri písaní vhodne rozmiestnené. Klávesnica je podsvietená červenými LED svetlami, ktorých intenzita sa dá regulovať v dvoch stupňoch svietivosti. Zvýraznené sú taktiež klávesy WASD červeným orámovaním.

Matný touchpad, umiestnený v strede zariadenia, je jednoliaty, jednotlačidlový a reaguje po jeho celej ploche. Odozva touchpadu je trochu dlhšia, no vzhľadom na použitú konštrukciu je primeraná.

HARDVÉR A VÝKON

Ak procesor je použitý výkonný štvorjadrový CPU Intel 6700HQ z rodiny SkyLake s taktom 2,6GHz so zapnutým TurboBoost do 3,5GHz. Operačná pamäť zariadenia je moderná a rýchla DDR4 s kapacitou 8GB.

Grafika je v tomto prípade integrovaná Intel HD Graphics 520 a diskrétna Nvidia GTX 960M, ktorá má pamäť 4GB. Nvidia zvládla aj náročné hry bez zaváhania. Battlefield 4 rozbehala na ULTRA nastaveniach a rozlíšení FullHD pri 30FPS, po ubratí detailov a vyhladzovania sa framerate navýšil na niečo cez 67FPS. Tomb Raider 2013 išiel vo FullHD a maximálnych nastaveniach kvality s vypnutým TressFX bez problémov na 56FPS.

Ako systémový disk je použitý rýchly SSD disk M.2 Samsung o kapacite 128GB, ktorý má priemerné čítanie 393MB/s a prístupový čas 0,088ms. Ako dátový disk je použitý pevný disk WD s kapacitou 1TB, ktorý má priemerné čítanie 90MB/s a prístupový čas 18,3ms. Oba disky sú svižné a neprejavujú žiadne zaostávanie za príkazmi používateľa.

O ozvučenie sa stará dvojica reproduktorov JBL s certifikátom Dolby. 2× 3W JBL reproduktory hrajú veľmi príjemne. Maximálna hlasitosť je dostatočne vysoká a kvalita reproduktorov je výborná, basy zvýrazňuje vstavaný subwoofer. Vďaka vstavanej aplikácii bolo možné nastaviť rôzne režimy zvuku, ktorými sa kvalita dala ešte vylepšiť.

Kvalita web kamery EasyLenovo bola primeraná a obraz plynulý a dostatočne zreteľný aj pri videohovoroch.

Nechýbala tiež výbava ako 5GHz Wi-Fi 802.11ac Intel, Bluetooth v 4.0, čítačka pamäťových kariet HDMI, USB 2.0 1×, USB 3.0 2× a Combo Audio Jack. Pochváliť musíme výborný príjem bezdrôtového signálu Wi-Fi a rýchlosť pripojenia k routru, ktorá bola maximálna aj pri väčšej vzdialenosti od routra.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Vstavaný operačný systém je v tomto prípade Microsoft Windows 10 Home v slovenskom vydaní. Pri práci so zariadením sme nezaznamenávali časté zamŕzanie OS, ako sme zvyknutí na iných zariadeniach s Windowsom 10. Avšak často nám padal grafický ovládač Intel HD a občas sa stalo, že z ničoho nič sa vyplo podsvietenie LCD displeja. Taktiež sme zaznamenali nekvalitný zvuk po prebratí zo spánku, ktorý sa prejavoval náhodne.

BATÉRIA A VÝDRŽ

O poháňanie notebooku sa starala 60Wh batéria. Počas testu sme notebook podrobili rôznym záťažiam. Pri nabití na 100% kapacity batérie, pri zapnutom jase na 100% a so zapnutou Wi-Fi sme surfovali na internete, pozerali dva filmy na 20-percentnej intenzite zvuku. Po približne troch hodinách a desiatich minútach prevádzky zariadenia sa batéria vybila na 20%.
Pri surfovaní po internete bez vedľajších operácií sa výdrž batérie predĺžila ešte o niekoľko minút, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Naše hodnotenie

Herný notebook Lenovo Y700 ponúka moderný hardvér a hliníkové telo. Výkon GPU je dostatočný aj na moderné hry a chladenie dokáže všetok ten výkon skrotiť. Škoda že ventilátory sú aktívne počas celej doby prevádzky a taktiež zamrzí kapacita SSD disku, ktorá je len 128GB. Výkon CPU je taktiež výborný a nenechá vás čakať zbytočne. Antireflexná vrstva LCD je užitočná no LCD má príliš nízky jas.

Konektorová výbava je dostatočná a v balení nájdete aj externú USB DVD mechaniku. Pochváliť môžeme aj rýchlu 5GHz Wi-Fi, Výborné JBL reproduktory a výdrž batérie. Cena Y700-ky je dosť vysoká, vzhľadom na to, že nejde o herný notebook s excelentným výkonom, ale ide skôr o taký priemer.

Klady

 • podsvietená klávesnica
 • výborná kvalita reproduktorov
 • výdrž batérie
 • antireflexná vrstva LCD

Zápory

 • hlučnosť ventilátorov
 • slabý jas displeja
 • konštrukcia zanecháva odtlačky
 • len 128GB systémový SSD

Informácie o produkte

Lenovo IdeaPad Y700 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 387 mm
 • Výška: 277 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26 mm
 • Hmotnosť: 2600 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk