Adata HD650X - Recenzia

Adata HD650X - Recenzia

 

Externé disky sú pri konzole Xbox One veľmi žiadaným a populárnym tovarom. Nie je sa čo čudovať. Pri konzole Playstation 4 je výmena interného disku prakticky veľmi jednoduchou záležitosťou, zatiaľ čo konzola Xbox One takúto možnosť bez straty záruky neposkytuje. Dobrou správou je, že miesto sa dá rozšíriť prostredníctvom externého disku. Postačí, aby mal USB 3.0 pripojenie a máte miesto potrebné pre všetky vaše obľúbené hry.

To miesto navyše je skutočne potrebné. Len na ilustráciu, obe konzoly majú na hry dostupných cca 380GB. Existujú však také hry, ktorých požiadavky na voľné miesto presahujú 50GB (Halo 5: Guardians má po niekoľkých aktualizáciách 80GB).

Tu prichádza na rad disk ADATA HD650X. Nielenže má 2TB voľného miesta, na ktoré pravdepodobne uložíte vašu kompletnú hernú knižnicu, autori si prekvapujúco dali záležať i na dizajne. Disk je odolný voči nárazom, čomu už dopredu napovedá aj pogumovaná škatuľka, ktorá bráni poškodeniu pri zlom zaobchádzaní. Celý disk je dizajnovo navrhnutý tak, aby ladil s konzolou od Microsoftu.

Disk sa ku konzole pripája pomocou USB 3.0 kábla, ktorý je súčasťou balenia. Jeho inštalácia je jednoduchá. Stačí ho pripojiť ku konzole, naformátovať v prostredí a máte k dispozícii jeho plnú veľkosť.

Napriek tomu, že jedinou podmienkou pripojenia diskov ku konzole Xbox One je rozhranie USB 3.0, je očividné, že všetky disky na svete nepredvádzajú rovnaký výkon, a preto sme tento disk otestovali. Jeho merania sme následne porovnali s interným 500GB diskom v konzole Xbox One a s externým diskom Verbtim Store n‘Go s kapacitou 1TB.

Testovania prebiehalo tak, že sme si zvolili šesť herných titulov. V rámci týchto titulov sme si následne vybrali konkrétnu oblasť, ktorú sme podrobili testovaniu. Ďalej sme testovanie vykonali na jednom disku, hru sme presunuli na druhý disk a rovnaké meranie zopakovali. Nakoniec sme danú hru preniesli aj na ADATA HD650X a ten istý test vykonali i tam. Pri výbere hier sme sa snažili o čo najrozmanitejšie tituly pokrývajúce pretekárske hry, lineárne strieľačky, akčné adventúry a sandbox hry. Preto sme si zvolili šesticu hier Halo 5: Guardians, Grand Theft Auto V, Quantum Break, Metro Last Light: Redux, Gears of War: Ultimate Edition a Forza Motorsport 6. Všetky scenáre sme otestovali na každom disku trikrát, a následne sme z týchto troch časov vytvorili priemer.

Halo 5: Guardians

Vybrali sme si druhú misiu s názvom Blue Team. Merali sme od začiatku loadingu, až pokiaľ sa nám neukázala obrazovka úvodnej cutscény v misii.

Grand Theft Auto V

Čas sme merali od obrazovky s výberom jazyka, až pokiaľ sme sa nedostali k ovládaniu postavy.

Quantum Break

Dĺžku načítavania sme merali od vybrania možnosti reštartu kapitoly až po obrazovku s ovládaním hlavnej postavy.

Metro Last Light: Redux

Na tento test sme si zvolili misiu s názvom Pavel. Merali sme od začiatku načítavania, až po výzvu stlačenia tlačidla A pre začatie hrania.

Gears of War: Ultimate Edition

Remake Gears of War sme testovali na úvodnej načítavajúcej sa obrazovke na začiatku druhého aktu. Meranie sme ukončili v momente začiatku cutscény.

Forza Motorsport 6

Na testovanie sme si zvolili okruh Indianapolis Motor Speedway a meranie sme vykonávali od začiatku načítavajúcej sa obrazovky, až po úvodnú obrazovku s nastavením okruhu.


Z testovania je očividné, že ADATA HD650X je najrýchlejším z troch diskov, ktoré sme mali k dispozícii. ADATA HD650X podal konštantný výkon vo všetkých meraniach. Z tohto dôvodu by všetky hry s dlhými načítavajúcimi sa obrazovkami mali byť, samozrejme, uložené útrobách tohto disku. Druhým v poradí bol externý disk Verbatim Store n’Go, ktorý porazil interný disk vo všetkých hrách s výnimkou Halo 5: Guardians.

Naše hodnotenie

Ak hľadáte disk, s ktorým by ste si rozšírili miesto na konzole Xbox One, pretože už nemáte kam ukladať hry, tak ADATA HD650X je ideálnym riešením. Ponúka 2TB voľného miesta a okrem toho sa vám odvďačí skrátenými načítajúcimi sa obrazovkami, čo určite ocení mnoho hráčov.

Klady

 • dizajn
 • rýchlosť

Zápory

 • v kategórii 2TB diskov nájdete aj lacnejšie varianty

Informácie o produkte

Adata HD650X 2016

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 121 mm
 • Výška: 81 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21 mm
 • Hmotnosť: 201 g
 • Farba: čierna/zelená
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Adata

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk