PlayStation VR – Preview

PlayStation VR – Preview

 

Rok 2016 je jednoznačne rokom virtuálnej reality. A je úplne jedno, ako toto odvetvie skončí. Či sa rozbehne a bude vo veľkom zarábať, alebo upadne ako 3D televízory. V oboch prípadoch sa budeme dívať na toto obdobie ako na rok, kedy to všetko začalo, kedy sa na trh dostal OculusRift, HTC Vive aj PlayStation VR.

Posledný menovaný systém si podrobnejšie rozoberieme v tomto článku. PlayStation VR má všetky predpoklady na to, aby bol z trojice spomenutých virtuálnych realít najúspešnejším. Dôvod je zrejmý – cena. Za PlayStation VR zaplatíte 399 eur a na hranie vo virtuálnej realite potrebujete iba PlayStation 4 s kamerou. Konzolu majú mnohí z vás doma a pokiaľ nie, vstupné náklady nepresiahnu hranicu 800eur v prípade, že si kúpite PS4 Slim za 299eur a PS VR balenie aj s kamerou a pohybovými ovládačmi, ktoré stojí 499eur. Samotné okuliare kúpite za spomenutých 399eur.

Rýchle zosumarizovanie trhu

V porovnaní s konkurenciou má Sony v tomto smere veľkú výhodu. Okuliare OculusRift stoja takmer 750eur a tie HTC Vive ešte viac. Nehovoriac o počítači, ktorý musí mať dostatočný výkon. Vďaka novým grafickým kartám sú vstupné náklady o niečo nižšie, no pri kombinácii virtuálnej reality pre PC a potrebnej konfigurácie počítača sa stále pohybujeme na hranici 1500eur.

Nižšia cena a obmedzený výkon konzoly PlayStation 4 sa podpisujú pod to, že celkový zážitok nedosahuje z vizuálneho hľadiska kvalitu riešení od HTC alebo Oculusu. Nižšie je aj rozlíšenie, ktoré je na úrovni 1920×1080. Okuliare od Sony však dokážu fungovať s obnovovacou frekvenciou až 120Hz a výborne funguje aj monitorovanie pohybu hlavy. Zorné pole okuliarov je na úrovni 100°, takže ani v tomto smere PlayStation VR výrazne nezaostáva. Jediným viditeľným rozdielom je trochu horšia grafika, ale virtuálna realita je hlavne o celkovom zážitku. Počas skúšania sme však nemali pocit, že by nás grafika obmedzovala v tom, aby sme si naplno vychutnali zážitok. Rozdiel v grafike si reálne všimnete iba vtedy, keď máte možnosť priamo porovnať jednotlivé VR systémy vedľa seba.

Celkový zážitok z praktického hľadiska výraznejšie ovplyvňuje podpora pohybu, ktorú aktuálne ponúka len riešenie od HTC Vive. Ak si to chcete lepšie užiť, budete musieť uvoľniť polku priemerne veľkej obývacej izby, ale napriek tomu je zážitok z virtuálnej reality vďaka snímaniu pohybu úplne iný. Oculus ani PS VR to neumožňujú. V ich prípade sedíte na zadku a hráte sa. Práve v tom spočíva aktuálne asi najväčšia slabina virtuálnej reality.

Nie každý je VR-ready

Tak ako niektorí ľudia nedokážu sledovať v kine 3D filmy, iní si nedokážu užiť hranie vo virtuálnej realite. Môžu citlivejšie reagovať na to, že v realite sedia, no vo virtuálnom svete v hre Driveclub VR režú zákruty a je im z toho nepríjemne. Príkladom je Hiro. Ja sám sa považujem za pomerne odolného voči tomuto efektu, ale pri hraní hry Super StardustUltra VR som mal v niektorých momentoch taktiež čo robiť a niekoľkokrát sa mi mierne zakrútila hlava. Odporúčame si nejakú hru vo VR pred zakúpením zariadenia vyskúšať. Podľa štatistík reaguje na virtuálnu realitu citlivejšie približne 15% populácie.

Ok, a čo teda ponúka PS VR?

Čo ponúka virtuálna realita od Sony? PlayStation VR sme počas posledných dvoch rokov mali možnosť viackrát vyskúšať. Naposledy sme získali prístup k exkluzívnej slovenskej prezentácii, ale treba dodať, že jej obsah nás trochu sklamal. Dúfali sme, že budeme mať na otestovanie k dispozícii finálne verzie hier, mohli sme si však vyskúšať iba demá, ktoré sme videli už v minulosti. Tento článok teda nie je recenziou rekapitulujúcou aktuálnu ponuku virtuálnej reality od Sony, ktorá sa už o pár dní dostane do predaja. Je to skôr zhrnutie dojmov z viacerých prezentácií.

Kategória 1 – party hry

Hry, resp. technologické demá a iné ukážky, ktoré sme mali možnosť počas posledných dvoch rokov vyskúšať, môžeme rozdeliť do troch základných kategórií. Tou prvou sú party hry. Nemáme tým na mysli Just Dance alebo GuitarHero. Ide o hry, ktoré by mohli dostať prívlastok šialené, pretože ich ovládate napr. pohybom hlavy. Ak sa na vás díva niekto nezúčastnený, určite sa dobre pobaví.

Príkladom takejto hry je titul Headmaster. Celá hra je o tom, že ste študentom futbalovej akadémie, ktorá sa špecializuje na trénovanie hlavičiek. Hra vám na začiatok vysvetlí, ako treba správne hlavičkovať, a zvyšok nechá na vás. Celá hrateľnosť teda spočíva v tom, že musíte správne načasovať pohyb hlavy a správne ňou hýbať. Spočiatku stačí dostať loptu do bránky, neskôr treba triafať terče a vyhýbať sa brankárom a prekážkam. Na pár zahraní je to super. Navyše, táto hra je vhodným kandidátom, aby ste PS VR predstavili svojim kamarátom. Hlbšiu hrateľnosť alebo zážitok však od nej nečakajte.

THE PLAYROOM VR je súbor minihier a aj v tomto prípade niektoré hry ovládate hlavou. Ide o ďalší prípad party hry, pri ktorej sa dá dobre odreagovať, ale nároční hráči ju zapnú iba veľmi zriedkavo. Ak si dobre pamätáme, túto hru môžu hrať aj viacerí hráči. Jeden sa díva na televízor a ten druhý hrá vo virtuálnej realite. Opäť, hranie je celkom sranda, ale otázne je, ako dlho si minihry udržia vašu pozornosť.

Kategória 2 – technologické demá

Jedna z prvých hier, ktoré sme mali možnosť vyskúšať pred rokom na E3, mala názov LondonHeist. Výborne prezentuje využitie pohybových ovládačov. Priamo vo virtuálnej realite vidíte vaše (virtuálne) ruky a pomocou ovládačovnimi môžete pohybovať, manipulovať a chytať predmety. V tomto prípade spočíva pointa v tom, že strieľate po svojom okolí a manuálne nabíjate zbrane. Ako zážitok je LondonHeist super, ale celá ukážka skončí v priebehu 5 – 10 minút. Nevieme, či by nás plnohodnotná hra nezačala po hodine alebo po dvoch nudiť, ak by sme robili stále to isté. LondonHeist je aktuálne súčasťou balíka PlayStation VR WORLDS. Ako sme spomenuli, ide o dobrý titul na prezentáciu schopností virtuálnej reality a opäť je to typ ukážky, ktorý pustíte kamarátovi, keď vás príde navštíviť.

Ukážky, prezentujúce schopnosti PS VR. Taký je koncept celého balíka PlayStation VR WORLDS. Niektoré takéto ukážky nie sú ani hrami, skôr sú len zážitkami, ktoré si môžete vyskúšať – ako napr. ponorenie sa v klietke do mora, kde vás naháňa žralok. Prvýkrát ide o skvelý zážitok, druhý raz vás to však už nemá čím prekvapiť. Mimochodom, v rámci PS VR WORLDS je aj taká ukážka, v ktorej ležíte na skateboarde a idete dole kopcom. Ovládanie je opäť založené na pohybe hlavou.

Do kategórie technologického dema možno zaradiť aj horor UntilDawn: Rush of Blood. Hoci pri pohľade na zahraničné portály ide o klasickú hru, jej princíp spočíva v tom, že ste na virtuálnej horskej dráhe a strieľate po nepriateľoch. Túto hru asi citlivejší používatelia nerozdýchajú, pretože dokáže navodiť pomerne intenzívny pocit rýchlosti – aspoň krátkodobo. Samotná hrateľnosť sa výraznejšie neodlišuje od tzv. „rail“ strieľačiek pre PlayStation Move (boli vôbec nejaké?), ale vďaka virtuálnej realite je pocit z hry o niečo lepší. Hrateľnosť je však veľmi základná.

Kategória 3 – pretekárske hry a simulátory

Zatiaľ sme nemali možnosť vyskúšať nejakú prepracovanejšiu príbehovú hru vo virtuálnej realite, takže nevieme posúdiť, ako dopadne tento žáner. Čo však vieme zhodnotiť, sú pretekárske hry a simulátory. V tomto prípade možno jednoznačne potvrdiť, že sú to žánre doslova stvorené pre virtuálnu realitu.

Doteraz najlepším zážitkom, aký sme v rámci PS VR zažili, bolo hranie hry Driveclub VR. Hiro to síce nerozdýchal, ale ja som si jazdenie užil. Prvýkrát som pri jazde vo virtuálnom aute použil aj spätné zrkadlá. Trúfame si tvrdiť, že kombinácia herné kreslo, volant Logitech a PlayStation VR ponúkne bezkonkurenčný zážitok. Ešte by to chcelo zapracovať vibračnú spätnú odozvu priamo do kresla.

Bezkonkurenčným zážitkom je aj EVE: Valkyrie. Hoci ide iba o obyčajnú a bezduchú vesmírnu strieľačku, vo virtuálnej realite pocit z gigantického vesmíru precítite oveľa viac, ako keď hráte na televíznej obrazovke. Navyše, je zábava robiť s vesmírnou loďou rôzne manévre a pozerať sa okolo seba. Keď si nedáte pozor, tak sa môže na chvíľu hlava zatočiť aj tým jedincom, ktorí inak VR bez problémov zvládajú. Hru ako celok si netrúfame hodnotiť, pretože sme mali k dispozícii iba demo, ale pocit z lietania vo virtuálnom vesmíre bol naozaj výborný.

Z otvoreného sveta, mimochodom, profituje aj Battlezone a spomínaný Super StardustUltra VR. Hrateľnosť je veľmi jednoduchá, ide o bezduché strieľačky. Herný svet však vďaka virtuálnej realite vnímate inak a zážitok je taktiež iný, pre niekoho dokonca lepší.

Kategória 4 – zahráte si akékoľvek hry

Výhoda okuliarov PlayStation VR spočíva v tom, že si pomocou nich zahráte akúkoľvek hru. Hry pre virtuálnu realitu ponúknu 3D svet všade okolo vás. Nekompatibilné hry vám ponúknu zážitok ako z kina, čo môže byť užitočné, keď sa budete chcieť hrať a niekto vám obsadí televízor. Jednoducho si dáte okuliare PS VR na hlavu a problém vyriešený. Zážitok síce nie je taký intenzívny, ale funguje to pomerne dobre.
Čo bude ďalej?

PlayStation VR sa dostane do predaja na Slovensku 13. októbra. Už vtedy má byť k dispozícii viac ako tridsať hier a ďalších viac ako dvadsať príde na trh do konca roka. Niektoré z týchto hier sme mali možnosť vyskúšať vo forme dema. Najviac nás zaujali Driveclub VR, EYE: Valkyrie a UntilDawn: Rush of Blood. V prípade Driveclubu očakávame, že pôjde o výbornú hru. Pri zvyšných dvoch tituloch si nie sme istí a bojíme sa najmä rýchleho stereotypu.

Hry, ktoré sa dostanú na trh s uvedením PS VR, sme zatiaľ nemali možnosť otestovať, takže nevieme povedať, či za niečo stoja, alebo nie. Pevne veríme, že sa nájde zopár výnimiek, ktoré dokážu skĺbiť výborný zážitok z virtuálnej reality so zábavnou hrateľnosťou. Je jasné, že vo väčšine prípadov pôjde o hry, ktoré majú prezentovať schopnosti novej platformy a o tituly, ktoré poslúžia ako výborná zábava kamarátom (ktorí ich ešte neskúšali), ale ich životnosť bude ovplyvnená krátkou hracou dobou a nulovou znovuhrateľnosťou. Uvidíme. Sami sme zvedaví.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk