Spoločnosť AMD predstavila svoje nové grafické karty radu Radeon RX 7000

Spoločnosť AMD predstavila svoje nové grafické karty radu Radeon RX 7000

 

Ďalší do partie.

Včera sme sa počas avizovanej akcie together we advance_gaming dočkali oznámenia nových grafických kariet od AMD, ktoré sa majú postaviť najnovším grafickým kartám od spoločnosti Nvidia.

Konečne sa nám teda predstavila architektúra RDNA 3, ktorá je vôbec prvá generácia grafických využívajúca technológiu čipletov. Tú AMD využíva už niekoľko rokov vo svojich procesoroch. Na nových kartách teda nájdete 1 grafický čip (GCD), ktorý je postavený na 5nm procese od TSMC, pridá sa 6 pamäťových čipov (MCD) so 6nm výrobným procesom. Karty budú disponovať novým Display a Media enginom, ktorý podporuje enkódovanie pomocou AV1, čo je zmena oproti predchádzajúcej generácii, ktorá podporovala len dekódovanie. Výpočetné jednotky budú obsahovať vylepšené AI akcelerátory, ktoré doplní 2. generácia RT akcelerátorov

Veľkou zmenou je podpora portov pre pripojenie k monitorom. AMD vsádza na úplne nový DisplayPort 2.1. Je to výrazná zmena, keďže pri nových Nvidia kartách dostanete "len" DisplayPort 1.4. Nový štandard pritom umožňuje hranie hier v rozlíšení 4K pri 480 fps, pri 8K rozlíšení je to až 165 fps. Tento port samozrejme musí podporovať aj váš monitor.

Hrubý výkon architektúry RDNA 3 je na úrovni 61 TLOPS, čo je proti Nvidia "Ada Lovelace" architektúre menej, tá dokáže priniesť až 83 TFLOPS. Zaujímavosťou je aj o 54% lepší výkon na watt oproti RDNA 2, o 18% vyššia frekvencia a 2,7x rýchlejší Infinity Cache. A teraz detailnejšie ku kartám, boli oznámené dve.

Radeon RX 7900 XTX

Karta bude disponovať 96 výpočtovými jednotkami a pamäťou o kapacite 24 GB GDDR6 VRAM s hernou frekvenciou 2,3 GHz. TDP počíta s 355 W. AMD sľubuje o 50% lepší výkon v RT oproti predchádzajúcej generácii. Výkon v klasickej rasterizácii ma byť vyšší až o 70 %. Cena je veľmi príjemná, bola stanovená na 999 dolárov, čo je o zhruba 600 menej než konkurenčná karta od Nvidie.

Radeon RX 7900 XT

Lacnejšia RX 7900 XT dostala cenovku 899 dolárov. Ponúkne 84 výpočtových jednotiek20 GB GDDR6 VRAM, herná frekvencia dostane 2 GHz takt. Potešila aj 300 W spotreba. 

Obe grafické karty sa na trh dostanú 13. decembra tohto roku. K dispozícii sme mali minimu benchmarkov, takže na reálne testy si budeme musieť ešte počkať. V každom prípade veľkým lákadlom bude zrejme cena, ktorá v našich končinách určite ešte porastie. Je jasné, že karte RTX 4090 sa nové Radeon karty postaviť asi nemôžu, no ako zdatný konkurent RTX 4080 to bude pravdepodobne ideálny kandidát.

Zdroj: youtube

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk