Dostupnosť grafických kariet sa začína pomaly zlepšovať a ceny klesajú

Dostupnosť grafických kariet sa začína pomaly zlepšovať a ceny klesajú

 

Posledná možnosť zarobiť pre špekulantov.

Problémy s dodávkami polovodičových čipov spôsobili veľké problémy mnohým oblastiam výroby a aj spotreby. Automobilky museli prerušovať výrobu, pretože nemali súčiastky a PC hráči (a do istej miery aj konzoloví) mali zas hlavy v smútku pri pohľade na ceny procesorov a grafických kariet, ktoré dosahujú astronomické hodnoty.

Dobrou správou však je, že situácia sa už začína pomaly ale isto upokojovať. Web 3D Center totiž zverejnil analýzu, ktorá naznačuje, že trh s PC hardvérom sa už začína pomaly upokojovať a to vďaka zlepšeným dodávkam nových komponentov. Ich analýza síce pokrýva iba trhy v Nemecku a Rakúsku, no sú určite relevantné aj pre náš trh.

Počas najhlbšieho obdobia krízy sa grafické karty Nvidia predávali za trojnásobok MSRP (odporúčaná maloobchodná cena, no odvtedy začala padať a už koncom mája sa priemerné ceny grafických kariet pohybovali „iba“ na úrovni 233% z MSRP. A v polovici júna to pri Nvidia kartách bolo „iba“ 191% z odporúčanej ceny.

Pri AMD kartách je situácia komplikovanejšia a priemer sa stále drží na úrovni 181% z MSRP.

Samozrejme, pri týchto dátach platí, že čím viac komponentov sa dostane do obehu, tým nižšie sa cena tlačí nadol a znižovanie priemernej predajnej ceny má určite na svedomí zlepšená dodávka spoločností.

Ak teda plánujete kúpu novej grafickej karty, tak možno by bolo rozumné ešte chvíľu počkať. Je zrejmé, že situácia sa postupne stabilizuje a najväčšie cenové extrémy máme za sebou.

Zdroj: 3D Center

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk