Zlá správa pre hráčov: Nedostatok nových grafických kariet ešte chvíľu potrvá

Zlá správa pre hráčov: Nedostatok nových grafických kariet ešte chvíľu potrvá

 

Nvidia a AMD však robia čo môžu.

V posledných mesiacoch sme sa dočkali hneď niekoľkých „herných“ produktov, ktoré trpia akútnym nedostatkom dostupných kusov, čo otvorilo dvere skalperom a ich nechutne vysokým maržám. Na čele tohto rebríčka sú konzoly Playstation 5 a Xbox Series X/S, no grafické karty RTX 3000 a RX 6000 od Nvidie a AMD na tom nie sú o nič lepšie. A podľa zástupcov oboch spoločností sa situácia v najbližších mesiacoch ani nezlepší.

Najväčším problémom je výrobca čipov, spoločnosť TSMC, ktorá jednoducho nestíha. Dr. Lisa Su, šéfka AMD povedala: „Vieme o skončení platnosti niektorých tarifných politík (narážka na možné zvýšenie cien kvôli ukončenej colnej dohode medzi USA a Čínou) a vopred sme pracovali na pružnejšom dodávateľskom reťazci. Zaviazali sme sa, aby sa ceny kariet držali čo najbližšie našej odporúčanej cene, pretože iba to je fér voči zákazníkom.“

„Pri normálnom vydaní grafických kariet sú na začiatku dostupné iba naše vlastné karty, no následne predaje preberajú naši partneri. Teraz sme sa však rozhodli, že budeme predávať RX 6000 karty dlhodobo priamo zákazníkom najlacnejšie, ako to bude možné. Tarify a COVID prostredie zvýšili náklady na distribúciu a tomu sa vyhýba iba ťažko. Keď sa však dostaneme do normálneho prostredia, tieto aspekty by sa mali zlepšiť.“

Nvidia trpela nie len obmedzeniami v kvantite výrobe čipov, ale spoločnosť mala aj nedostatok ďalších komponentov. Preto neočakáva, že hráči si budú môcť RTX 3000 grafické karty v „bežnom režime“ počas prvého kvartálu 2021. Finančná šéfka Nvidia Colette Kress navyše očakáva, že kvôli dôrazu na distribúciu vakcín COVID-19 po celom svete je možné, že budú meškať aj dodávky grafických kariet do obchodov a to znamená, že znormalizovanie cien RTX 3000 kariet sa očakáva až koncom roka 2021. A to Kress ani nebrala do úvahy opäť narastajúci popularitu ťaženia kryptomien.

Ak teda máte záujem o jednu z týchto kariet, tak sa obrňte trpezlivosťou, pretože budete potrebovať veľa šťastia, aby ste sa k jednej z nich dostali. Za predpokladu, že si nechcete priplatiť.

Zdroj: Wccftech

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk