PREVIEW: ROG Zephyrus G15 G502IU - Tenší, výkonnejší, dostupnejší

PREVIEW: ROG Zephyrus G15 G502IU - Tenší, výkonnejší, dostupnejší

 

Väčšina výrobcov je stále posadnutá zmenšovaním svojich výrobkov. Vyrobiť čo najtenšie, najľahšie, najmobilnejšie zariadenie má samozrejme istý “šmrnc”, avšak, najmä v minulosti, takéto snahy narážali na neprekonateľné bariéry kompromisov. S problémami, s ktorými sa posledné roky potýkali výrobcovia, a tým pádom aj potenciálny zákazníci, je však možno koniec. Svetlo na konci tunela prichádza z viacerých smerov a v redakcii sme tentokrát dostali možnosť pozrieť sa na pripravovaný, no ešte nie na 100% dokončený, notebook od spoločnosti ROG.

Pokiaľ niekto v minulosti túžil po ľahkom a prenosnom notebooku (teraz nemám na mysli malé netbooky, alebo dizajnovo ladenejšie zariadenia s 12” a 13” obrazovkami), mal na výber väčšinou len kúsky, ktoré boli pomalé ako slimák. Ok, možno nie ako slimák po stránke produktivity, keďže aj ľahšie 14”/15.6” notebooky mohli byť osadené obstojnými procesormi, no momentálne sa na túto problematiku pozerám ako hráč, takže chýbajúca dedikovaná grafika znamenala stopku pre všetkých herných nadšencov. Pokiaľ už aj existoval notebook s výkonným procesorom a dostatočne výkonnou grafickou kartou, tak pokrivkával v iných smeroch. Buď bolo jeho šasi z lacných plastov, alebo z jeho ceny padala sánka.

Čo však povedať na toto? V ROG si povedali, že by mohli ponúknuť hráčom notebook, ktorý by bol cenovo dostupnejší, výkonný, s aspoň 15.6 palcovou obrazovkou, a pritom tenký a v kvalitnom prevedení. Plným menom ROG Zephyrus G15 G502IU je 15.6 palcový notebook, ktorý sľubuje ponúknuť všetky dobré veci, ktoré som vymenoval vyššie, bez tých zlých. Osobne stále trpím silnou skepsou a riadim sa pravidlom “dôveruj, ale preveruj”, no zariadenie, ktoré u mňa pristálo, urobilo dojem už od prvého momentu.

Tento text nepredstavuje recenziu zariadenia, nakoľko ide o inžiniersky kúsok, v ktorom sa ešte budú možno meniť interné komponenty, alebo iné aspekty. Preto nemôžem hovoriť o špecifických komponentoch, parametroch a výkone, ale po týždni používania sa cítim dostatočne trúfalo na to, aby som ho zhodnotil aspoň v základných smeroch.

Najnovší Zephyrus G je zameraný na hráčov. To je samozrejmé už len z mena ROG. Tomuto dojmu pridáva na váhe okázalý, no moderný dizajn s logom ROG na vrchnej strane. O presných parametroch síce hovoriť nebudem, no minuloročný model Zephyrus G ponúkal parametre ako 120Hz 1080P displej, veľké SSD úložisko, dostatok RAM a spojenie Ryzen procesorov s grafickými kartami Nvidia. Mnou skúšaný model si zo svojho predchodcu berie a vylepšuje tie dobré veci a pridáva pár noviniek, vďaka čomu boli moje prvé dojmy, nielen z hrania, ale aj produktivity naozaj skvelé.

Či už išlo o hranie tých najnovších titulov, ľahšia práca s upravovaním fotiek, alebo snaha zistiť, aké veľké sú schopnosti nového Zephyrus G pri upravovaní a renderovaní videa, nemal som sa v praxi na čo sťažovať. Zephyrus G plával všetkými nebezpečnými vodami plnými nástrah ako nedostatočné chladenie, malá výdrž batérie, či zlá ergonómia bez problémov.

Pokiaľ takto dobre funguje “nedokončený” inžiniersky kúsok, tak sa neviem dočkať finálneho produktu. A tiež jeho ceny, pretože ak bude porovnateľná s predchádzajúcimi modelmi, majú sa čoho zástancovia notebookov poháňaných Intel procesormi báť.

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk