RECENZIA: Lenovo Tab P11 - Kto ešte dnes potrebuje tablet?

RECENZIA: Lenovo Tab P11 - Kto ešte dnes potrebuje tablet?

Tento článok, respektíve príchod testovaného produktu značky Lenovo, ma zastihol v čase, keď som sa rozhodol pre nákup nového rodinného auta. To staré už pomaly ale isto stratilo na hodnote, a preto som nemal potrebu do neho ďalej veselo vrážať peniaze a priživovať tak ďalší prerod z kedysi spoľahlivého vozu na zombie káru smrti. Prečo vám to píšem v súvislosti s recenziou na Tab P11? No, cesty osudu sú minimálne v mojom prípade stále nevyspytateľné a zatiaľ čo som rozbaľoval predmetnú vzorku a jednou časťou mozgu premýšľal, kto už si dnes potrebuje kupovať tablet, keď má vo vrecku často oveľa výkonnejší mobilný telefón, tou druhou som si robil virtuálnu prehliadku mnou vybraného vozu. Výber nakoniec padol na koncern PSA a osobne som bol šokovaný zistením, že aj dizajnéri daného a pre potreby tohto textu názvom nepodstatného auta vidia v ére tabletov evidentne stále silný potenciál. Do prednej palubovky vozu, ďaleko od vodiča, totižto integrovali samostatnú zásuvku na ukladanie tabletu, ale čo je zaujímavé, tesne nad ňou umiestnili špeciálny variabilný úchyt na bezpečné pripevnenie tabletu tak, aby sa pasažier na prednom sedadle počas dlhej jazdy príliš nenudil a mohol si napríklad v pohodlí pozrieť maily alebo prebehnúť novinky na Netflixe. Priznám sa, asi som v tomto ohľade dosť ľahko manipulovateľný, že práve tento spôsob začlenenia sekundárnej elektroniky do zdanlivo nehostinného prostredia vo mne zase raz osviežil záujem o prerastené mobilné telefóny. Dajme preto bokom všetky prípadné predsudky a poďme sa pozrieť na kvalitu už spomínaného Tab P11 od firmy Lenovo.

 
RECENZIA: MSI MAG B550M Mortar - Mínomet, ktorým takmer vždy zasiahnete do čierneho

RECENZIA: MSI MAG B550M Mortar - Mínomet, ktorým takmer vždy zasiahnete do čierneho

Dostupnosť najnovších AMD procesorov Ryzen 5000 je čoraz lepšia, a preto na zloženie počítača s týmito kúskami kremíka na výslní nie je lepší čas ako teraz. K výkonným (aj menej výkonným) procesorom však vždy treba aj kvalitnú, alebo aspoň obstojnú matičnú dosku, a preto sme uvítali možnosť pozrieť sa zblízka na kúsok z modelového radu Mortar od spoločnosti MSI. S chipsetom B550 a rozmermi štandardu mATX, ktoré sú o čosi menšie ako štandardné ATX dosky, plánuje zaujať, pokiaľ nie ohúriť všetkou základnou funkcionalitou. Či sa nad touto doskou oplatí premýšľať, si rozoberieme, ako už tradične, v riadkoch nižšie.

 
RECENZIA: ViewSonic XG2405 - A zase to klišé okolo cien

RECENZIA: ViewSonic XG2405 - A zase to klišé okolo cien

Doba je jednoducho taká. Cena rozhoduje vždy tam, kde je zákazník nútený starať sa nielen o svoje, v úvodzovkách, sebecké potreby, ale aj o potreby rodinných príslušníkov, a preto je treba zostavovať rozpočet s istou rezervou schopnou pokryť akékoľvek problémy. Kupovať z tohto dôvodu herný monitor a vyhodiť zaň horibilnú sumu si dnes nemôže dovoliť úplne každý, a tak verím, že doceníte aj našu snahu poradiť vám v tomto ohľade to najlepšie, v čo najnižších cenových hladinách. V duchu tohto konštatovania vás dnes môžem, takzvane, prepašovať do sekcie hernej zobrazovacej techniky, čo hrá limbo s dvesto eurovou hranicou a darí sa jej tú pomyselnú tyč nezhodiť.

 
RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 - Výkon, čo unesie aj batoľa

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 - Výkon, čo unesie aj batoľa

Sotva by som teraz vedel spočítať na prstoch rúk celej svojej rodiny, koľkokrát som už za posledný rok začínal test notebooku vetou; v súčasnej dobe. Celosvetová pandémia nám už cez rok výrazne zasahuje do životov, nech už mám na mysli sociálne atribúty či priamo pracovné výkony, a tak vás, ľudí a kolegov pracujúcich výhradne z domu, asi vôbec nešokuje skutočnosť okolo zvýšeného predaja prenosných počítačov – mimo iného samozrejme. Každá, v úvodzovkách, sranda sa však raz skončí, a preto je vhodné ešte pred investíciou do často drahého hardvéru myslieť a kalkulovať s dôrazom na komplexné využitie v neskoršom období. Spoločnosť Lenovo je v tomto ohľade jednou z viac ako rozumných volieb, keďže jej portfólio výpočtovej techniky v sebe nesie ukotvenia na rôzne sféry praktického využitia, a to ešte navyše aj v zaujímavých kombináciách. Často vám preto prinášame testy na herné notebooky, s akými by sa dokázal uživiť aj profesionálny tvorca reklám, či naopak primárne stroje zamerané na fúzie medzi biznisom a zábavou. V nasledujúcom texte si však rozoberieme prakticky úplne nový laptop pod u nás známou vlajkou ThinkPad, ktorý sa aj s označením X1 Nano dá definovať ako prémiový pracovný nástroj s výkonom, o akom v daných proporciách môže konkurencia len snívať.

 
RECENZIA: ROG Delta S – Konečne 3D zvuk?

RECENZIA: ROG Delta S – Konečne 3D zvuk?

V dnešnej dobe nájsť kvalitné slúchadlá, ktoré budú spĺňať podmienky náročného hráča, môže byť náročné, aj keď je trh presýtený produktami. Spoločnosť ASUS prichádza s jednými a ja som mal tú česť ich otestovať. Dočkali sme sa teda 3D zvuku, ktorý nám sľubuje hlavne SONY s ich PS5?

 
RECENZIA: XPG Defender PRO - Skvelý prvý počin

RECENZIA: XPG Defender PRO - Skvelý prvý počin

Procesor ako mozog analyzujúci problémy, grafická karta ako svaly dodávajúce počítaču silu popasovať sa s vykresľovaním scén, zdroj ako tráviaci trakt spracovávajúci energiu na fungovanie a tak ďalej. Počítačové komponenty je naozaj jednoduché prirovnať ku ľudskému telu, hoci musím uznať že moje prirovnania nie sú 100% presné. Komponenty si však zaslúžia nielen byť výkonné, ale aj byť umiestnené v peknej a prepracovanej schránke. Počítačové skrinky predstavujú v mojej analógií ľudské telo a tak, ako vie pekné telo ukryť málo výkonný procesor, dokáže nepremyslená skrinka obmedziť možnosti silných svalov. Ok, radšej dosť filozofovania, v redakcii nám pristála skrinka od spoločnosti XPG s menom Defender PRO a ja som dostal možnosť zistiť, ako veľmi si prívlastok PRO zaslúži, alebo ide len o vyparádenú zmes plechov, ktorá komponenty neubráni, ale skôr sa pred ňou budú ľudia brániť.

 
RECENZIA: Creative Outlier Air V2 - Vylepšené Outliery Air

RECENZIA: Creative Outlier Air V2 - Vylepšené Outliery Air

Spoločnosť Creative, ako ostrieľaný veterán v segmente osobného audio vybavenia priniesol na trh vylepšenú verziu obľúbených Outlierov Air. Zaujmú dizajnom, Bluetoothom 5.0, dotykovým ovládaním, grafénovou membránou, kodekmi aptX a AAC, kompatibilitou s aplikáciou Creative SFXi, certifikáciou IPX5 proti potu a vynikajúcou výdržou batérie.

 
RECENZIA: ROG Flow X13 a eGPU - Kombinácia, čo búra predsudky

RECENZIA: ROG Flow X13 a eGPU - Kombinácia, čo búra predsudky

Poznáte ten pocit, keď sedíte v aute na sedadle spolujazdca s hlavou opretou o bočné okienko? Už pri minimálnej rýchlosti daného vozidla sa vám realita vonku zlieva do akýchsi farebných liniek a slížov. Tieto nitky ubiehajúcich miest a dedín sú ako ťahy štetcom, ktoré ako keby nikdy nemali svoj koniec. Prečo vám niečo takéto teraz strkám do recenzie na ďalší hardvér s logom ROG? Onen pocit rozmazanej reality totižto v poslednej dobe prežívam dosť výrazne aj ja sám, a to priamo v profesnej rovine. Mesiac čo mesiac sa mi na stole hromadí hardvér rôzneho druhu a zamerania s tým, že čím viac sa snažím preniknúť do podstaty mnou už dávno vytrénovanej hodnotiacej šablóny, o to viac nastáva efekt nekončiacej a natiahnutej reality. Deje sa to automaticky, ba až mimovoľne, a ak to pomyselné rýchlo idúce auto odrazu trochu spomalí či nebodaj zastaví, spozorniem ako surikata vlnkavá na kokaíne. Presne to sa mi stalo nedávno, počas recenzovania dvojice k sebe patriacich výrobkov určených pre rebuliku hráčov, a preto, ak aj vy pri čítaní textov upadáte do identického efektu, kde vám všetko splýva do jednej hmoty, teraz by ste sa mali rozhodne prebrať.

 
RECENZIA: Predator Triton 300 SE - To je zbraň alebo notebook?

RECENZIA: Predator Triton 300 SE - To je zbraň alebo notebook?

Herný rad Predator participujúci pod známou spoločnosťou Acer mám ja osobne zakorenený ako vôbec najuniverzálnejšiu hardvérovú značku zo všetkých, keďže z ich ponuky si jednoducho musí vybrať úplne každý. Nech už dávate prednosť hraniu nenáročnej softvérovej produkcie, či chcete kompromis medzi interaktívnou zábavou a pracovnými povinnosťami, pre každého z vás sa tu nájde výrobok vhodný na kúpu. Na špičke tohto pomyselného ľadovca potom samozrejme drieme cenovo často nedosiahnuteľný strop, po akom siahajú tí najnáročnejší spotrebitelia. Práve tam by sme našli výkonnostne neporaziteľné desktopy s prívlastkom Orion 9000 či rovnako paru tlačiace notebooky Triton 900. Je samozrejme jasné, na akých zákazníkov Acer pri skladbe uvedených extrémov myslel a rovnako tak je pekné vidieť, že sa ona u nás stále populárna spoločnosť snaží skúšať pretlačiť aj kompaktnejšie fúzie. Jedným z aktuálnych výsledkov takého snaženia je rozhodne dizajnovo zaujímavý kúsok Triton 300 SE.

 
RECENZIA: XPG Pylon Bronze 750W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

RECENZIA: XPG Pylon Bronze 750W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

Poskladať si počítač v dnešnej dobe je tak trochu boj. Či už ide o nedostatok grafických kariet “vďaka” skalperom a ťažiarom kryptomien, úplné nedostatky niektorých komponentov spôsobené stále trvajúcou pandémiou, alebo len skrz pandemické nedostatky zvyšované ceny bežných súčiastok, sú aj “entry-level” počítače zrazu o stovky eur drahšie. Tieto problémy sa nateraz ako-tak vyhli notebookom a skladaným počítačom od spoločností ako HP, Asus či Dell, no mnohé úskalia takzvaných prebuilt desktopov a obmedzený výkon (na úkor mobility) pri notebookoch robia z na mieru skladaných počítačov stále to najlepšie pre šikovných ľudí. Ako som však už napísal, hore nešli iba ceny grafických kariet, ale v poslednej dobe nové hranice atakujú aj RAMky, disky a v neposlednom rade aj počítačové zdroje. Preto nie je na škodu sa pozrieť aj na menej prémiové kúsky, ktoré na úkor bonusovej funkcionality ponúknu stále obstojný výkon pri prívetivej cene. A takou vyzerá byť aj novinka s menom XPG Pylon Bronze 750W.

 
RECENZIA: HP REverb VR3000 G2 - Lepší než život?

RECENZIA: HP REverb VR3000 G2 - Lepší než život?

Bola doba, kedy som ja osobne o virtuálnej realite sníval tak maximálne vďaka ošúchanej a originálnej VHS kazete s filmom The Lawnmower Man a predstavoval si situáciu, v ktorej sa videoherná kultúra bude schopná napevno zlúčiť s našim každodenným pachtením za ziskom a oklamať tak mozog lepšie než nemecký predajca kuchynských nožov vyrobených z recyklovaných plienok pre dospelých. Po dobe fantazírovania, čo v mojom prípade bolo samozrejme ranné detstvo, prišiel postupný progres a myšlienky detí sa začali pomaly, ale isto, stávať realitou. Predstava, že si dáte na hlavu nejaké vedro s výrezom pre uši a do neho vám počítač začne púšťať nereálne skutočnosti v tak surovom podaní, že na sekundu zabudnete aj dýchať, sa razom začala javiť ako blízka budúcnosť. Nikdy nezabudnem na jednu konkrétnu epizódu zo seriálu Red Dwarf, kde si mnou vždy milovaná ústredná trojica hlavných postáv nasadí na hlavu cyklistickú helmu a následne predstiera, že je priamo vo svete počítačovej hry. Dnes, keď už niečo podobné dávno beží aj v komerčne dostupnej forme, nikto pochopiteľne nemá potrebu riešiť samotnú absurditu onej predstavy, ale jediné, čo ho trápi, je otázka; ako príliš je daný headset dobrý a či stojí za prípadnú investíciu. A presne takto položenú otázku si dnes budeme spoločne rozoberať pri teste VR headsetu od firmy HP.

 
RECENZIA: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Myslí na vaše zdravie

RECENZIA: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Myslí na vaše zdravie

Portfólio produktov spoločnosti ASUS sa za posledné dva roky stalo mojím ďalším, večne prítomným príbuzným. Dennodenne používam hardvér s ich typickým logom a ak práve nejde o moje súkromné zariadenia, ide, naopak, o testovacie vzorky. Efekt pravidelného opakovania často takmer identického dizajnu, v ktorom sa základné zmeny dotýkajú nových procesorov a grafických kariet, má za následok zlievanie pocitov do jedného veľkého hrnca so zdanlivo nekonečným dnom. V takomto procese daných vnemov často dostanem chuť ísť na poriadne dlhú dovolenku a po mesiacoch zažívania toho istého kolobehu s hardvérom a softvérom potrebujem zavrieť oči a konečne nevidieť ten zástup papierových krabíc rôznych veľkostí, ktorý sa na mňa mlčky tlačí ako Terakotová armáda. Podobné pocity som musel vstrebávať len pred pár týždňami, avšak v jeden moment, keď som si už podvedome plánoval útek za hranice, sa zrazu všetko obrátilo opačným smerom. Ako keď po búrke nastane dúha plná detskej radosti. Spoločnosť ASUS v tej dobe rozposielala novinárom pozvánky na prezentáciu nových radov ich notebookov, čo malo priamu súvislosť s integráciou dnes toľko potrebných OLED displejov. Ak ste to totiž doteraz nevedeli, štandardné LCD obrazovky do nás v pravidelnom tempe hustia zdraviu škodlivé modré svetlo, čo má dopad na fyzické, ale aj psychické nastavenie našich tiel a s čím preto musíme nevedomky zápasiť. Na jednu stranu to vnímam ako daň za technologický pokrok, ale keďže je to práve elektronika, ktorej progres rastie dnes a denne, je logické, že to bude zase len a len ona, ktorá nás v kritickej situácii podrží a pomôže. Aj preto som sa na test nového modelu ZenBook Pro Duo s integrovanou OLED obrazovkou nesmierne tešil, a to až do takej miery, že som na vyššie popisované dopady stereotypu razom úplne zabudol.

 
RECENZIA: Razer Seiren Mini - Kvalitný streamovací mikrofón

RECENZIA: Razer Seiren Mini - Kvalitný streamovací mikrofón

Spoločnosť Razer patrí medzi najznámejších výrobcov herných počítačových periférií. Ich produkty sú charakteristické kvalitným spracovaním, vyššou cenovkou a najmä skvelou funkčnosťou. V dnešnej recenzii sa pozrieme na ich kompaktný streamovací mikrofón Seiren Mini, ktorý určite ocenia najmä začínajúci, no pokojne aj pokročilí, streameri a ľudia, ktorí potrebujú mikrofón na online hovory, nahrávanie a prakticky čokoľvek, pri čom uvítajú vysokú kvalitu nahrávania.

 
RECENZIA: Porsche Acer Book RS - Pod tými krabicami mám Porsche

RECENZIA: Porsche Acer Book RS - Pod tými krabicami mám Porsche

Nemôžem si pomôcť, ale vždy, keď éterom zaznie názov Porsche, automaticky si vybavím jednu konkrétnu epizódu zo seriálu Friends (išlo o diel The One with Joey's Porsche z roku 1999). V nej nás Joey Tribbiani zabával imagináciou vlastníctva skutočne luxusného vozu bez toho, aby reálne nejaké Porsche vlastnil, a ako to u neho vždy bolo pravidlom, nezabudol to celé vyšperkovať až do totálne absurdnej situácie. Sám sa síce nikdy nebudem môcť pasovať za veľkého fanúšika uvedenej nemeckej a, samozrejme, aj luxusnej automobilky, avšak plne chápem obsesiu majiteľov daných vozidiel ukazovať na verejnosti istý status vlastníctva tejto značky, aj keď práve pri aute nestoja alebo v ňom nesedia – prívesky, tetovania, čapice, ponožky atď. Nasledujúca recenzia sa síce nebude dotýkať priamo segmentu vozidiel, vďaka špeciálnej fúzii medzi firmou Acer a Porsche Automobil Holding sa však aj bežný spotrebiteľ môže tak trochu zahrať na vlastníka ikonického loga s divokým koňom a ešte si pritom zadovážiť schopný kancelársky notebook.

 
RECENZIA: LENOVO LEGION 5 PRO - Auto alebo počítač?

RECENZIA: LENOVO LEGION 5 PRO - Auto alebo počítač?

Výrobky opatrené logom spoločnosti Lenovo, respektíve ich hernej divízie Legion, sa so mnou v profesijnom ponímaní kamarátia už niekoľko rokov. Ako možno dobre viete, počas testov minulej generácie radu Legion som sa na stránkach nášho časopisu často rozplýval nielen nad kvalitou dizajnovej stránky týchto notebookov, ale, pochopiteľne, hlavne nad technickým výkonom a vecami s tým úzko spojenými. Dnes, keď spomínaná čínska firma, odkazujúca svojím názvom na istú legendárnosť, prináša na scénu vynovené verzie svojich prenosných počítačov s úplne novým vizuálom, je preto dozaista namieste trocha tej nervozity z očakávania, či sa podarí nadviazať na nedávne úspechy v našich testoch aj s čerstvo vynoveným hardvérom. Do nasledujúceho textu vás preto pozývam s mierne tajomným tónom, avšak asi už sami tušíte, že pri teste šestnásťpalcového laptopu Legion 5 Pro sa žiadneho fatálneho zlyhania zo strany výrobcu nedočkáte.

 

Ďalšie články...

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk